صدور 19 هزار کارت معلولیت در خراسان جنوبی – طبس نیوز

صدور ۱۹ هزار کارت معلولیت در خراسان جنوبی

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به صدور کارت شناسایی معلولین گفت: از سال ۹۴ صدورکارت معلولیت جدید آغاز شده و تاکنون تعداد ۱۸ هزار و ۹۳۱ عدد کارت معلولیت در استان صادر شده است.

علی عرب نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: یکی از رسالت های اصلی بهزیستی کمک به معلولان به طرق مختلف می باشد.

وی از تأمین و توزیع یک هزار و ۲۴۹ وسیله کمک توانبخشی و یک هزار و ۴۳ وسیله بهداشتی از ابتدای امسال تاکنون در سطح استان خبر داد و افزود: همچنین طی ۶ ماهه اول سال جاری؛ در قالب انعقاد تفاهم نامه خرید خدمت با واحدهای توانپزشکی واگذارشده از سوی بهزیستی، همچنین واحدهای توانپزشکی وابسته به مؤسسات خیریه تحت نظارت بهزیستی، هلال احمر، آموزش و پرورش، همچنین واحدهای خصوصی ارائه دهنده این خدمات؛ نسبت به تأمین و ارائه خدمات توانپزشکی مورد نیاز معلولان تحت حمایت بهزیستی؛ شامل کاردرمانی، گفتاردرمانی، شنوائی سنجی و بینائی سنجی؛ در تمامی شهرستانهای استان، برنامه ریزی لازم صورت گرفته است و هم اینک، روند ارجاع و معرفی توانخواهان به کلینیک های طرف تفاهم نامه، شروع گردیده و ادامه دارد.

ارائه خدمات (CBR) به ۸۸۰۰ معلول روستایی خراسان جنوبی

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ادامه داد: در سال جاری با استناد به بخشنامه ای که از سوی ریاست سازمان بهزیستی در خصوص ارائه خدمات توانپزشکی به معلولین(خرید خدمات توانپزشکی)، با مبنا قراردادن اصل تأمین خدمات باکیفیت برای جامعه هدف، رعایت حال خانواده های خدمت گیرنده و کسب رضایت حداکثری آنان و اجتناب از انحصارگرایی، امکان خرید خدمت از تمامی واحدهای توانپزشکی دارای پروانه فعالیت معتبر من جمله واحدهای توانپزشکی زیرمجموعه سازمان که به بخش غیر دولتی واگذار شده اند، مؤسسات خیریه دارای مجوز خدمات توانپزشکی، مراکز توانپزشکی دانشگاهی و هلال احمر، کلینیکهای خصوصی و مراکز روزانه تحت نظارت سازمان بهزیستی فراهم شده و در این مسیر کارشناسان توانپزشکی بهزیستی نیز در صورت دارابودن مجوزهای مربوطه، صرفا” در خارج از ساعات اداری، می توانند با سازمان همکاری نمایند.

عرب نژاد به خدمات (CBR) توانبخشی مبتنی بر جامعه اشاره کرد و افزود: بیش از۸ هزار و ۸۰۰ نفر از معلولان روستایی کلیه خدمات توانبخشی، حمایتی و توانمندسازی خود را از قبیل آموزش، توانپزشکی،مناسب سازی، اشتغال و توانمندسازی و غیره از طریق ۱۶ مؤسسه تسهیلگری و با همکاری ۸۲  تسهیلگر محلی دریافت می کنند.

وی یادآور شد: همچنین تعداد ۱۷۲ نفر از معلولین روستایی با عضویت در صندوق خرد محلی تسهیلات اشتغال پایدار دریافت نموده یا تا پایان سال دریافت می کنند.

بررسی ۵۸۸ پرونده در کمیسیون پزشکی توانبخشی استان

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه کمیسیون پزشکی توانبخشی تعیین نوع و شدت معلولیت استان بر اساس طبقه بندی بین المللی عملکرد، ناتوان و سلامت  (ICF)  در تمامی شهرستانهای استان برگزار گردیده، این کمیسیون ازسال ۹۲ آغاز بکار کرده و هم اکنون تعداد ۸۰ نفر شامل پزشک  متخصص، پزشک عمومی ، کارشناسان توانپزشکی و غیره عضو کمیسیون می باشند، تصریح کرد: در شش ماهه امسال تعداد پرونده های بررسی شده در جلسات کمیسیون ۵۸۸ پرونده بوده است.

عرب نژاد با اشاره به صدور کارت شناسایی معلولین گفت: از سال ۹۴ صدورکارت معلولیت جدید آغاز شده و تاکنون تعداد ۱۸ هزار و ۹۳۱ عدد کارت معلولیت در استان صادر شده که این تعداد مشتمل بر صدور کارت جدید، ابطال کارت و صدور کارت المثنی بوده و تعداد یک هزار و ۲۲۵ کارت آماده چاپ و ۱۰۶ عدد کارت در حال ابطال است.

وی به طرح ارتقاء توانمندی معلولان اشاره داشت و خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح در سال جاری در مجموع تعداد ۴۱ نفر معلول نابینا، آسیب نخاعی و سالمند تحت پوشش قرار گرفته و سرانه اعتبار به ازاء هر نفر ۲۲ میلیون ریال می باشد.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 18 =