پایگاه قهرمانی بدمینتون شرق کشور به مزایده رفت/ تنها کورت اختصاصی اهدایی فدراسیون بی‌مکان می‌شود؟ – طبس نیوز

پایگاه قهرمانی بدمینتون شرق کشور به مزایده رفت/ تنها کورت اختصاصی اهدایی فدراسیون بی‌مکان می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، بازی بدمینتون که با راکت و توپ پردار در سالن‌های سرپوشیده اجرا می‌شود برای نخستین‌بار در هندستان باب شد و توسط افسران ارتش مستقر در هند به انگلستان برده و به سرعت در اکثر کشورهای جهان گسترش یافت.

در سال ۱۹۳۴ فدراسیون بین‌المللی بدمینتون تاسیس و در ایران نیز حدود یکصدسال پیش نخستین زمین بدمینتون در سالن ورزشی مسجد سلیمان خط کشی و به  بهره‌برداری رسید و سرانجام در سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون ایران فعال شد.

همزمان با تاسیس استان خراسان‌جنوبی هیات بدمینتون استان نیز راه‌اندازی شد و با برنامه‌ریزی‌های راهبردی و سیاست‌های اجرایی مسوولان پرتلاش هیات، علاقمندان زیادی به این رشته پرتحرک و نشاط‌آور روی‌آوردند و در مسابقات قهرمانی کشور خوش درخشیدند.

هزینه‌کرد ۴۰ میلیون تومانی و مجهزکردن سالن ورزشی غدیر بیرجند

کسب مدال‌های رنگارنگ بدمینتون‌بازان خراسان‌جنوبی در رقابت‌های کشوری و دعوت ورزشکاران این خطه زرخیز به اردوهای تیم ملی؛ مسوولان هیات را برآن داشت تا سالن ورزشی به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی و همگانی‌کردن رشته بدمینتون در اختیار گیرند.

سالن ورزشی غدیر خیابان پونه‌ شهر بیرجند در حالی از سوی  ورزش و جوانان در نیمه دوم سال ۹۳ تحویل هیات بدمینتون گردید که کلی بدهی‌ داشت، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی خراب بود و کف سالن، سرویس بهداشتی و حصار سکوهای تماشاچیان نیازمند تعمیر و بازسازی بود.

 همت مسوولان هیات بدمینتون خراسان‌جنوبی و هزینه‌کرد ۴۰ میلیون تومان از اعتبارات شخصی که تاکنون علیرغم برگزاری جلسات متعدد و قول‌های مسوولان اداره‌کل ورزش و جوانان برگشتی نداشته است، این مکان ورزشی به یکی از مجهزترین و زیباترین سالن‌های ورزشی بیرجند کرده است.

مکاتبات، تعاملات و پیگیری‌های مسولان هیات بدمینتون خراسان‌جنوبی به پشتوانه ملی‌پوشان این مرز و بوم در سال ۹۴ نتیجه داد و سالن ورزشی غدیر بیرجند از سوی فدراسیون به عنوان پایگاه قهرمانی بدمینتون شرق کشور معرفی شد و تا سال ۹۸ هرساله میزبان مسابقات قهرمانی نونهالان و باشگاههای کشور بود و مکانی برای برگزاری اردوهای تیم ملی و مشترک آسیایی گردید.

نمره قبولی میزبانی از اردوهای تیم ملی و آسیایی

فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی خراسان‌‌جنوبی را بعنوان بهترین میزبان اردوهای مشترک ایران پاکستان و افغانستان معرفی کرد و سالن غدیر بیرجند به لحاظ امکانات سخت‌افزاری و تجهیزاتی مورد تایید فدارسیون بدمینتون آسیایی قرار گرفت.

طی سال‌های اخیر این سالن ورزشی محل برگزاری دوره‌های متنوع آموزشی و ارتقاء مربیان و داوران بدمینتون خراسان‌جنوبی  با حضور مدرسان بین‌المللی بوده و  بستر توسعه این رشته ورزشی و همگانی‌کردن آن در مدارس و دانشگاهها استان شده است.

رشته پارابدمینتون که یک نوع بدمینتون برای طیف وسیعی از ورزشکاران با معلولیت‌های جسمی می‌باشد در سالن غدیر بیرجند خراسان‌جنوبی برای نخستین‌بار راه‌اندازی و نخستین بازیکن را به مسابقات آسیایی اعزام کرده است.

تلاش‌ها و پیگیری‌های مسولان هیات بدمینتون خراسان‌جنوبی در تجهیز سالن ورزشی غدیر بیرجند برای راه‌اندازی کورت اختصاصی بدمینتون نتیجه داد و فدراسیون طی نامه‌ای به تاریخ ۱۸ آبانماه ۱۴۰۰ به مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی اعلام کرد در ششمین نشست هیات رئیسه فدراسیون مصوب گردید یک تخته کورت به استان اهدا شود.

بی‌مکان شدن تخته‌کورت بدمینتون اهدایی فدراسیون

ارزش ریالی این تخته کورت بدمینتون ۶۰ میلیون تومان است که ضمن اینکه بصورت اختصاصی مورد استفاده قهرمانان و مدال‌آوران قرار می‌گیرد، می‌تواند در راستای توسعه این رشته ورزشی نقش بسزایی داشته باشد.

اما چند وقتی است که سیاست‌های کور اداره‌کل ورزش و جوانان و حاشیه‌هایی نامیمون واگذاری مدیریت سالن ورزشی غدیر بیرجند از طریق مزایده اماکن ورزشی مثال بختک‌ به جان پایگاه قهرمانی بدمینتون شرق کشور افتاده است و تمام زحمات و خدمات مسولان هیات بدمینتون را دارد بر باد فنا می‌دهد.

چنانچه این سالن ورزشی در مزایده اماکن ورزشی به افراد حقیقی یا حقوقی غیرمتخصی واگذار شود! هزینه‌هایی که توسط مسولان هیات بدمینتون خراسان‌جنوبی بابت تجهیزات گرمایشی، سرمایشی و نورافشانی سالن، امکانات و وسایل اختصاصی بدمینتون از جمله سکوهای داوری، پایه‌ها وتورها، محافظ زمین‌های بدمینتون، دستگاه پیشرفته زه کشی شده و از  سرمایه‌های هیات استان می‌باشد از بین خواهد رفت!

کورت اختصاصی بدمینتون اهدایی فدراسیون به هیات خراسان‌جنوبی بی‌مکان خواهد ماند، فرصتی طلایی راه‌اندازی  پایگاه اختصاصی پارابدمینتون ایران در سالن ورزشی غدیر بیرجند از دست خواهد رفت و دیگر شاهد برگزاری میزبانی اردوهای تیم‌های ملی و آسیایی در خراسان جنوبی نخواهیم بود و جایگاه رفیع بدمینتون استان در فدراسیون متزلزل می‌شود و امیدهای بدمینتون خراسان‌جنوبی قربانی سیاست‌زدگی و اختلاف‌نظرهای متولیان ورزشی با مسولان هیات خواهند شد.

انتهای‌پیام/۶۹۰۱۴

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =