بزرگترین پناهگاه حیات‌وحش کشور در «نایبندان» طبس

«مرتضی تقی‌زاده» رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در طبس، اظهار داشت: پناهگاه حیات‌وحش «نایبندان» در طبس با وسعت حدود ۱.۵ میلیون هکتار، وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده ایران محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در این منطقه ورود افراد، فعالیت‌های معدنی و چرای دام بدون مجوز برای حفظ امنیت حیات‌وحش ممنوع است، بیان داشت: روند جمعیتی حیات‌وحش در نایبندان با توجه به پوشش گیاهی و وجود گربه‌سانان به صورت تعادلی است.

وی با بیان اینکه بیشترین جمعیت این منطقه مربوط به قوچ و میش است، گفت: کل و بز، جبیر، یوزپلنگ، پلنگ، کفتار، کاراکال، گربه‌وحشی، شاه روباه، روباه معمولی، افعی شاخ‌دار، کبک، تیهو، عقاب طلایی، دلیجه، جغد، هوبره و انواع دیگری از چهارپایان، پرندگان و خزندگان نیز در این پناهگاه زیست می‌کنند.

وی تصریح کرد: میانگین دمای سالیانه در منطقه نایبندان بین ۱۴ و ۱۹ درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالیانه آن بین ۵۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر است که همین موضوع موجب به وجود آمدن آب و هوایی با دمای بالا، خشک و گرم و خشک شده است.

وی با بیان اینکه منابع آبی این پناهگاه سنگ آب‌ها، چشمه‌ها و رودخانه‌های فصلی است، اضافه کرد: بیش از ۱۵۰ باب چشمه طبیعی در این منطقه وجود دارد و همچنین برای تأمین آب مورد نیاز حیوانات ۱۵ آب انبار ساخته و هر چند مدت این آب انبار‌ها به وسیله تانکر پر آب می‌شوند.

به گفته وی سرشماری پستانداران یکی از راه های پایش جمعیت حیات وحش و نرخ زاد و ولد در شهرستان، مدیریت زیستگاه ها و برنامه ریزی برای تامین و توزیع آب و علوفه در مناطق به شمار می رود.

وی با بیان اینکه بررسی وضعیت زیستگاه‌ها به منظور شناسایی عوامل تهدید، ارائه راهکار، سیاست گذاری و مدیریت گونه‌های جانوری از اهمیت فراوانی برخوردار است، عنوان کرد: بر اساس سرشماری می توان با تقویت اقدامات حفاظتی در مناطق و برنامه ریزی مناسب در جهت افزایش جمعیت و بهبود شرایط زیستی گونه‌های حیات وحش گام های موثر برداشت.

تقی زاده با اشاره به اینکه روش سرشماری بصورت خطی و مشاهده مستقیم گونه های بوده است، ادامه داد:برنامه سرشماری با حضور محیط بانان، کارشناسان، همیاران و علاقه مندان محیط زیست در پناهگاه حیات وحش نایبندان انجام شده است.

 وی تصریح کرد: در این عملیات اجرایی ۱۳ گروه دو نفره و سه نفره بطور پیاده، با موتورسیکلت و خودرو به مدت سه شبانه روز حضور داشتند و امیدواریم  با توجه به اقدامات خوبی که در سال‌های اخیر در خصوص تجهیز محیط بانان و پاسگاه‌ها، بالا بردن ضریب حفاظت، فرهنگ‌سازی و برخورد با متخلفین و شکارچیان غیرمجاز صورت گرفته، شاهد افزایش جمعیت گونه‌های جانوری در این مناطق باشیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان طبس  افزود: پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده کشور است و از تنوع زیستی بسیار خوبی برخوردار است.

 به گفته وی تا کنون ۲۰ گونه پستاندار، ۶۰ گونه پرنده، ۱۶ گونه خزنده و یک گونه دوزیست در این منطقه شناسایی شده است.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح/ م 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 15 =