نان و بنزین گران نمی‌شود/ توزیع کالابرگ در دستور کار

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی ظهر امروز در نخستین جلسه هم‌اندیشی جهاد تبیین با محوریت اجرای طرح مردمی‌سازی توزیع عادلانه یارانه‌‌ها، اظهار داشت: اگر لفظ تبیین را در معارف اسلامی موشکافی کنیم می‌بینیم که همه اولیاء و انبیای الهی دلیل آمدنشان تبیین حقایق هستی و ظرفیت‌های وجودی انسان بوده است.

وی با اشاره به اینکه جهاد تبیین مخالف موازی کاری است، یادآور شد: جنس جهاد تبیین بیان نقاط قوت، فرصت‌ها و نقاط ضعف‌ها برای یافتن راهکارها و روش‌ها با طرح‌های عقلانی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی یکی از مهم‌ترین بخش‌های جهاد تبیین را استفاده از ظرفیت نخبگان و عقلای جامعه عنوان کرد و گفت: رسانه‌ها یکی از این گروه‌ها بوده که می‌توانند در این جهاد بسیار مؤثر باشند.

اشرفی با بیان اینکه یکی از شاهکارهای که در راستای جهاد تبیین توسط مقام معظم رهبری به آن پرداخته شده، بیانیه گام دوم بوده است، افزود: باید در این مسیر این بیانیه مورد بهره‌برداری همه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید با کمک هم توطئه‌های دشمن را خنثی کرده که یکی از بهترین و با نفوذترین نقش‌ها را در این میان رسانه‌ها دارند، افزود: دشمن کمر بسته تا با سیاه‌نمایی و پررنگ کردن نقاط ضعف انقلاب این شجره طیبه نابود سازد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی به طرح مردمی‌سازی توزیع عادلانه یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: کار دولت در اجرای این طرح بسیار شجاعانه بوده تا گره‌ای از گره‌های مردم باز کند و در این بین رسالت رسانه‌ها برای تبیین این موضوع بسیار سنگین است.

اشرفی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ وقتی آیت‌الله «رئیسی» دولت را تحویل گرفت ۸ میلیارد دلار برای ارز ترجیحی در نظر گرفته شد که این میزان کفاف هزینه‌ها را نمی‌کرد بنابراین دولت در ابتدای امر شروع به اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها کرد، اضافه کرد: در بودجه ۱۴۰۱ نیز این موضوع بر دولت تکلیف شده و جزو لایحه دو فوریتی مجلس است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه دولت مهیا برای این جراحی بزرگ اقتصادی شده است، تصریح کرد: در حال حاضر این طرح در در حوزه آرد صنف و صنعت بروز یافته است.

اشرفی با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی در بازه سه ساله بالغ‌ بر ۷۰ هزار تن آرد یارانه‌ای وارد چرخه صنف و صنعت شده است، یادآور شد: در حال حاضر هر کیسه آرد دولتی در مرز بالغ‌ بر یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه جهاد تبیین از ضرورت‌های اجرای این طرح است، بیان داشت: حذف یارانه از آرد صنف و صنعت حداقل از قاچاق این کالای استراتژیک در کشور پیشگیری می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر دولت طرح پایلود را در زنجان انجام می‌دهد و هنوز زیرساخت‌های آن برای کل کشور آماده نشده، افزود: بالغ‌بر ۷۰۰ خبازی در استان شناسایی شده تا زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح فراهم شود.

اشرفی با اشاره به اینکه یارانه نان و دارو به همه اقشار جامعه تعلق می‌گیرد، اضافه کرد: وقتی اختلاف‌ قیمت‌ها در حوزه توزیع یارانه‌ها رقم بخورد باید به سمت کیفی‌سازی برویم.

وی با بیان اینکه مردم دغدغه و نگرانی برای گرانی نان نداشته باشند، یادآور شد: هنوز زیرساخت کالا برگ الکترونیک فراهم نشده بنابراین یارانه به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود تا خود خانواده‌ها برای آن برنامه‌ریزی کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: هنوز سازمان تنظیم بازار و سازمان حمایت قمیت‌های جدید اقلام اساسی را تعیین نکرده‌اند و در این خصوص استان نیز تابع تصمیمات این سازمان‌ها است.

اشرفی ادامه داد: در چرخه مبادی تأمین، تولید و توزیع، همه واحدهای تولیدی، توزیعی و تأمین‌کننده‌ای که از این طرح متأثر می‌شوند در استان توسط سازمان جهاد و صمت احصا شده و آن‌هایی که نیاز به سرمایه در گردش دارند براساس تصمیمات کشوری بانک مرکزی و چند بانک دیگر مشخص شده تا سرمایه در گردش برای این موضوع در اختیار این واحدها قرار گیرد تا دغدغه وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه اقلام اساسی و ذخیره‌سازی آن در جامه وجود دارد و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند، تصریح کرد: سهمیه‌های خاصی برای اقلام اساسی به استان تخصیص داده شده و برش شهرستانی آن در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه تمامی زوایای طرح دیده شده و همه دستگاه‌های ذیربط در استان برای اجرای صحیح این طرح در آماده‌باش هستند، بیان داشت: برای خراسان‌جنوبی رشد اقتصادی هشت درصد در نظر گرفته شده و نان سنتی و بنزین گران نمی‌شود.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷/ب


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =