طوفان و گرد و خاک خراسان‌جنوبی را در می‌نوردد

جواد نخعی، کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، پیرامون وضعیت جوی استان، اظهار داشت: بر اساس الگوی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی از عصر امروز تا فردا(یکشنبه) وزش باد شدید تا خیلی شدید همراه با گرد و خاک در استان پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه این پدیده منجر به کاهش کیفیت هوا و همچنین کاهش دید افقی می‌شود، بیان داشت: با تقویت ناپایداری‌های جوی از امروز وزش باد شدید تا خیلی شدید همراه با خیزش گرد و خاک در مرز شرقی و برخی نقاط غربی استان پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی تبیین کرد: با توجه به الگوی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناختی، هشدار در شهرستان‌های بیرجند، قاین، بشرویه و فردوس در سطح زرد و احتمال وقوع طوفان و گرد خاک و بروز خسارت در مناطق شرقی شهرستان‌های زیرکوه، درمیان، سربیشه، نهبندان و جنوب شهرستان‌های سرایان، خوسف و طبس وجود دارد.

نخعی از کاهش دمای هوا در استان خبر داد و افزود: به لحاظ دمایی هم از امشب روند کاهشی دمای هوا در منطقه پیش‌بینی می‌شود و از فردا(یکشنبه) کاهش محسوس و موقت دمای هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی مطرح کرد: صبح امروز سربیشه با کمینه دمای ۸ درجه کمترین و دهسلم وبندان با بیشینه دمای ۴۰ درجه گرم‌ترین نقاط استان بوده است.

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی از خسارت به سازه‌های سبک دامی و تولیدی، کاهش دید افقی و اختلال در تردد جاده‌ای و همچنین سقوط تابلو‌ها و علایم شهری و تبلیغاتی خبر داد و متذکر شد: پرهیز از ترددهای غیر ضروری جاده‌ای و خودداری از فعالیت‌ها در بیرون از خانه به‌ویژه برای گروه‌های در دستور کار شهروندان قرار گیرد.

انتهای پیام/۳۶۳۵/ب


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =