رکوردزنی گرما در خراسان‌جنوبی/طبس دمای ۴۸ درجه را تجربه کرد

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، به نقل از هواشناسی خراسان جنوبی، علیرضا خندان با اعلام این خبر اظهار داشت: دیروز گرم‌ترین نقطه خراسان‌جنوبی بندان در شهرستان نهبندان با دمای ۴۸ درجه بوده و زهان و سربیشه با حدأکثر ۲۳ درجه نیز سردترین شهرهای استان بوده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در روزهای قبل از آن نیز طبس با نزدیک ۴۸ درجه بیشترین میزان دما را در خراسان جنوبی داشته است، بیان کرد: این میزان گرما در شهرستان طبس در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

خندان رو گفت: قاین و زیرکوه نیز نسبت به تابستان‌های گذشته از نظر شدت افزایش دما رکورد زنی کرده‌اند و روزهای گرم کم سابقه‌ای را تجربه کردند.

وی با اشاره به اینکه در روز گذشته مرکز استان و شهر بیرجند در گرم‌ترین ساعات ۴۰ درجه دمای هوا را تجربه کرده است، اظهار کرد: گرمای هوا در بیرجند کم سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: امروز پنج شنبه و فردا جمعه دمای هوا تنها یکی- دو درجه کاهش می‌یابد که تغییر محسوسی در سرمای هوا ندارد و از طرف دیگر در روزهای ابتدایی هفته آینده شاهد افزایش مجدد گرمای هوا خواهیم بود.

خندان رو اظهار کرد: برای امروز و فردا هشدار نارنجی پیرامون وزش شدید باد در شهرهایی چون حاجی آباد، زیرکوه، نهبندان، درمیان، سرایان، طبس و جنوب خوسف نیز صادر شده است.

وی با تأکید بر اینکه گرمای هوا در مجموع کم سابقه و یا بی سابقه بوده است، یادآور شد: یکی از مهمترین دلایل افزایش دمای هوا تغییر اقلیم و کاهش رطوبت است و البته به طور کلی کشور ما در یک کمربند خشک و بیابانی نیز قرار گرفته است که تابستان‌های گرمی دارد.

انتهای پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =