«اشتغال» با مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار/ ۶۵ درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای منجر به اشتغال شد

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، فنی و حرفه‌ای یکی از نیازهای امروز است که برای آموزش و مهارت‌آموزی مورد نیاز است.

«حسن کامرانی‌فرد» مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس به بیان برنامه‌ها و اهداف این نهاد در استان می‌پردازد.

فارس: نظر خود را در رابطه با آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و نیاز آن در جامعه بفرمایید؟

کامرانی‌فرد: سازمان فنی و حرفه‌ای متولی آموزش‌های مهارتی است و همگام با تازه‌های علوم و فناوری و به تبع آن با توجه تأکید مقام معظم رهبری و شعار سال اداره کل فنی و حرفه‌ای برنامه‌های منسجمی را از ابتدای سال آغاز کرده که امتداد آن برای اوقات فراغت نیز برنامه‌ریزی شده است.

فارس: رشته‌های موجود در استان را بیان کنید و آیا متناسب با بازار کار است؟

کامرانی‌فرد: با پتانسیل ۵۰۰ کارگاه آموزشی در سطح استان رشته‌های مهارتی متنوعی را اجرا می‌کنیم. در سال جاری بیش از ۵۵ رشته جدید آموزشی به مجموعه رشته‌های آموزشی ما افزوده شده و این پتانسیل را داریم که متقاضیان در این رشته‌ها پذیرش شوند.

به صورت متمرکز در شهرستان بیرجند بیش از ۱۰۰ رشته آموزشی در حال ثبت‌نام و آغاز دوره داریم که در پنج مرکز آموزشی بیرجند اتفاق می‌افتد و ۱۹ مرکز آموزشی در سطح استان چه در حوزه برادران و چه خواهران متناسب با استانداردهای به روز شامل گروه‌های صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر در خدمت علاقه‌مندان خواهد بود.

فارس: به ۵۵ رشته جدید اشاره کردید آیا این رشته‌ها در حوزه توانمندی استان ما است؟

کامرانی‌فرد: امسال رشته‌هایی که شناسایی کردیم، براساس اسناد بالادستی و نیازسنجی که در استان انجام شده و قالب در طرح‌های تکاپو و طرح‌های نیازسنجی در کل استان انجام شده است. رشته‌های ما براساس نیاز بوده و کم سرمایه‌بر است و تجهیزات این رشته‌ها بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بوده که در چند ماه اخیر خریداری و مستقر شده که از ویژگی نوین بودن آن استفاده کردیم و بازار نوینی خواهند داشت.

ما با دو تفکر داریم رشته‌های آموزشی را دنبال می‌کنیم یکی این است که آینده مشاغل را بررسی می‌کنیم که در بسیاری از موارد آینده مشاغل دچار تغییر می‌شود و دیگری مشاغل آینده را بررسی کردیم و رشته‌های نوین مانند خانه‌های هوشمند، اینترنت اشیا و اتوماسیون‌های صنعتی در گروه‌های برق فناوری و اطلاعات را به صورت متمرکز داشتیم.

فارس: عدالت آموزشی در حوزه فنی و حرفه‌ای در روستاها و مناطق مرزی استان اجرا شده است؟

کامرانی‌فرد: در ۱۹ گروه هدف اجرای آموزش می‌کنیم و برای مناطق محروم و مرزی در راستای عدالت آموزشی دوره‌های خاصی برگزار می‌کنیم. دوره‌هایی که امکان اجرای دوره در مناطق مرزی وجود نداشته و رشته‌های تخصصی که صرفه اقتصادی ندارد در بیرجند برنامه‌ریزی شده و در کنارش برای اجرای عدالت اجتماعی مراکز شبانه‌روزی را فعال کردیم و اسکان آن‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود. آموزش آن‌ها منجر به اخذ گواهینامه شده و برای آن‌ها پروانه کسب صادر می‌شود و با تسهیل‌گران ارتباطی برقرار کردیم که تسهیلاتی را در اختیار آن‌ها به صورت قرض‌الحسنه قرار می‌گیرد.

پروسه شناسایی، اجرای آموزش و اشتغال آن‌ها توأم برنامه‌ریزی شده و اکنون در مرکز استان در حال انجام است و این قابلیت را داریم اگر شهرستان‌های مرزی ما نیاز آموزشی خاصی دارند اعلام کنند ما آمادگی داریم تجهیزات را در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

فارس: آیا روستائیان و عشایر اگر درخواستی داشته باشند، مرتفع می‌شود؟

کامرانی‌فرد: توجه ویژه به روستائیان و عشایر داریم تا در حوزه مهارتی آن‌ها را توانمند کنیم.

فارس: خانه مهارت روستایی به چه صورت است و آیا در مناطق روستایی اتفاق می‌افتد؟

کامرانی‌فرد: ما در مناطق روستایی در قالب‌های متفاوتی آموزش داریم در مراکز ثابت ما که ۱۹ مرکز ثابت و تیم‌های سیار داریم قابلیت آموزش موردی را در هر نقطه هدف و نقطه جمعیتی داریم و خانه‌های مهارت را هم شکل دادیم.

با ارتباطی که با نهاد کتابخانه‌ها انجام دادیم از فضا و بستر آن‌ها استفاده کردیم و در راستای ترویج و توسعه مهارت‌آموزی اتفاق خوبی در استان رقم خورده و در حال انجام است و بر مبنای عدالت آموزشی این مهم پیگیری می‌شود.

فارس: برخی روستاها قطب محصول کشاورزی هستند، آموزش‌های مورد نیاز در روستاها داده می‌شود؟

کامرانی‌فرد: تفاهم‌نامه متعددی با سازمان‌های مختلف در اجرای آموزش داشتیم یک تفاهم‌نامه ما با جهاد کشاورزی است که ارتباط خوبی داریم و برخی از رشته‌ها که پتانسیل اجرای آن را داریم ما اجرا می‌کنیم و برخی دیگر را با همکاری جهاد کشاورزی و استفاده از اساتید آن‌ها اجرا می‌کنیم.

در قاینات هم‌اکنون دوره‌های متناسب زرشک و زعفران را داریم در خوسف روی حوزه عناب کار می‌کنیم و در هر شهرستان متناسب با پتانسیل‌های آن اجرای آموزش می‌کنیم. در رشته گوهرتراشی و گوهرشناسی در شهرهایی که این پتانسیل را دارند اجرای آموزش می‌کنیم.

فارس: آیا در حوزه مربی‌های آموزشی در رشته‌های جدید و سایر رشته‌ها در مراکز دولتی مشکلی نداریم؟

کامرانی‌فرد: ظرفیت مربی ما در استان ۹۵ مربی است که متناسب با رشته‌های خود در شهرستان‌ها آموزش‌ها را ارائه می‌کنند و در کنار این به سبب گسترش حوزه‌های آموزشی از مربیان افتخاری برای نخستین بار از ابتدای سال جاری کمک گرفتیم.

خوشبختانه استقبال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بسیار زیاد بوده که به صورت افتخاری به عنوان مربی افتخاری در پورتال فنی و حرفه‌ای ثبت می‌شوند و دوره‌های خاصی در خصوص مربیگری برای آن‌ها گذاشته می‌شود و از ظرفیت علمی آن‌ها در کنار مربیان استفاده می‌شود و تاکنون بیش از ۵۰ نفر متقاضی لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری به صورت افتخاری با ما همکاری می‌کنند.

فارس: اگر کسی مهارتی داشته باشد و درخواست آموزش بدهد می‌تواند این کار را بکند؟

کامرانی‌فرد: در این خصوص ما در ۱۵ روز ابتدای سال تا ۱۵ فروردین‌ماه سال جاری به سبب اینکه نیاز تمام مردم استان را پوشش دهیم خارج از طرح تکاپو مسابقه‌ای تحت عنوان مهارت‌های مورد نیاز خود را به ما اعلام کنید، در استان برگزار کردیم. در این مسابقه حدود ۱۰ رشته آموزشی تقاضای آموزش داشتند، تماس گرفتیم، تجهیزات متناسب را گرفتیم و در بیرجند رشته فیوزینگ را با درخواست همشهریان خارج از طرح‌های پژوهشی انجام دادیم. این رشته در حوزه بازیافت شیشه‌ها است و کوره مربوطه را خریداری کردیم که در مرکز خواهران بیرجند هم انجام خواهد شد.

فارس: مراکز فنی و حرفه‌ای در شهرستان‌ها چه وضعیتی دارند و آیا پروژه‌های زیرکوه و طبس امسال اجرا می‌شوند؟

کامرانی‌فرد: تمام تلاش ما این است که در حوزه مهارت‌آموزی ظرفیت را اجرا کنیم و شهرستان زیرکوه با توجه به اینکه جدید تأسیس شده اقدامات لازم را با سازمان استخدامی انجام دادیم و چارت تشکیلاتی زیرکوه را گرفتیم. در سنوات گذشته برای ساخت این مرکز اعتبار اندکی اختصاص پیدا کرده و امسال به صورت ویژه از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهور به استان مبلغی را مرکز زیرکوه در نظر گرفتیم و ساختمان اداری مرکز کامل شده و عملیات ساخت دو باب کارگاه را آغاز خواهیم کرد که از درگاه‌های مختلف تأمین اعتبار آن را انجام و امسال این دو کارگاه را به صورت ثابت در زیرکوه راه‌اندازی خواهیم کرد.

هم‌اکنون در زیرکوه اجرای آموزش در مکان استیجاری صورت می‌گیرد و به سبب ماهیت آموزش فنی و حرفه‌ای تصمیم گرفتیم در فضای استانداردتری آموزش‌ها را اجرا و همگام با اجرای آموزش فضای جدید را آماده می‌کنیم. در شهرستان طبس مرکز ما مرکز دو منظوره است و ویژه خواهران مرکزی جدایی را چند سال است آغاز کردیم و امسال سرعت عملیات را بالا بردیم و امید است امسال افتتاح کنیم.

فارس: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به چه میزان در استان سبب ایجاد اشتغال شده است؟

کامرانی‌فرد: در راستای اهداف آموزشی رصد می‌کنیم و افرادی که دوره‌های آموزشی را گذراندن و سن اشتغال را دارند بعد از فراغت دوره‌های آموزشی کار آن‌ها و رهگیری اشتغال افرادی که آموزش دیدند بالای ۶۵ درصد است و بسیاری از رشته‌هایی که ثبت‌نام می‌کنند، اشتغال آن‌ها از قبل فراهم شده و ارتباطی را با صنایع گرفتیم و نیازسنجی کردیم.

برخی صنایع درخواست داده تا آموزش‌ها را ارائه دهیم و در این صنایع نیرو لازم داشتند به طوری که در نهبندان رشته‌های معدن را داریم که اشتغال آن هم برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام/۶۹۰۷۱/ب


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =