وجود دومین شهرک گلخانه‌ای خراسان‌جنوبی در «درمیان»

مهدی فرجامی‌فرد، فرماندار درمیان امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در درمیان، اظهار داشت: درمیان شهرستان مرزی خراسان‌جنوبی است و ۵۴ کیلومتر مربع مرز مشترک با افغانستان دارد.

وی با بیان اینکه این شهرستان ۵ هزار و ۷۹۷ کیلومتر مربع وسعت دارد، تصریح کرد: این شهرستان حدود ۳.۸۴ درصد مساحت استان را دارا است.

فرماندار درمیان جمعیت درمیان را براساس سرشماری سال ۹۵ تعداد ۵۳ هزار و ۷۱۴ نفر ذکر کرد و یادآور شد: میزان هفت درصد جمعیت استان در این شهرستان زندگی می‌کنند و از این جمعیت ۳۹ هزار نفر حدود ۷۳ درصد در روستاها و بقیه در شهر زندگی می‌کنند.

فرجامی‌فرد با بیان اینکه بیشتر مردم به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند، ادامه داد: به همین سبب بیشتر جمعیت در روستاها زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه این شهرستان دارای چهار شهر است، افزود: این شهرها شامل اسدیه، قهستان، گزیک و طبس مسینا است و همچنین دارای چهار بخش مرکزی، قهستان، گزیک و میان‌دشت است.

فرماندار درمیان اضافه کرد: این شهرستان دارای حدود ۱۵۴ آبادی دارای سکنه است که ۹۹ آبادی آن بالای ۲۰ خانوار است.

فرجامی‌فرد با بیان اینکه ۹۵ روستاهای شهرستان دارای دهیاری است، گفت: حدود ۳ هزار خانوار عشایر داریم که جمعیتی بالغ بر ۱۸ هزار نفر هستند.

وی تراکم جمعیت در درمیان را ۹.۲۷ در کیلومتر مربع دانست و تصریح کرد: این مقدار در استان ۵.۰۹ است.

فرماندار درمیان نرخ بیکاری این شهرستان را ۱۳.۶ درصد عنوان کرد و یادآور شد: نرخ مشارکت اقتصادی ۳۹.۲ درصد و نرخ باسوادی ۹۱.۳۲ درصد است که از میانگین استان بیشتر است.

فرجامی‌فرد با بیان اینکه این شهرستان دارای ۱۸۰ شهید و ۱۲۹ جانباز است، ادامه داد: ۱۱ شهید گمنام هستند و از این ۱۸۰ شهید ۱۳۵ شهید شیعه و ۴۵ شهید اهل سنت بودند و حدود ۱۲۹ شهید در خود شهرستان مدوفن هستند بقیه در مرکز و سایر شهرستان‌ها هستند.

وی با بیان اینکه شهرستان درمیان ۴۰ معدن با ذخیره قطعی حدود ۴۱۰ میلیون تن دارد، گفت: تعداد ۹ معدن گرانیت و دو معدن مارن و آهک فعال هستند.

فرماندار درمیان با بیان اینکه ۸۶ درصد ذخیره مارن استان مربوط به معادن درمیان است، تصریح کرد: میزان ۴۵ درصد هیدرومنیزید، ۴۰ درصد معادن بازالت و ۳۸ درصد معادن آهک استان مربوط به شهرستان درمیان است.

فرجامی‌فرد از وجود شهرک گلخانه‌ای در این شهرستان خبر داد و یادآور شد: این شهرک دومین شهرک گلخانه‌ای استان است و ظرفیت گلخانه‌ای این شهرک ۴۲ واحد است و تعداد ۱۵ واحد در حال راه‌اندازی است و ۲۵ واحد دیگر تحویل شده که حدود ۱۰ واحد گلخانه‌ای در حال حاضر فعال هستند که در بحث برق مشکل داشتند.

انتهای پیام/۶۹۰۷۱/ب


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − شش =