جشنواره ملی زرشک؛ فرصتی طلایی برای معرفی ظرفیت های خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد قناعت عصر امروز یکشنبه در نشست دست‌اندرکاران جشنواره ملی زرشک اظهار داشت: اولین سوال افکار عمومی در این زمینه فلسفه برگزاری جشنواره است لذا اهداف عمومی و تخصصی آن در حوزه‌های اقتصادی و کشاورزی به‌خوبی برای مردم به‌ویژه زرشک‌کاران تبیین، تا زمینه اقناع مخاطب فراهم شود.

وی افزود: باید با اطلاع‌رسانی حرفه‌ای علاوه بر حوزه اقتصادی، حوزه جغرافیایی و سیاسی استان نیز تبیین و همه ظرفیت‌ها معرفی شود.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: اهدافی را باید از برگزاری جشنواره زرشک دنبال کنیم که به‌صورت تخصصی در حوزه کشاورزی و اقتصادی باشد.

قناعت با تاکید بر اینکه جشنواره ملی زرشک باید خروجی داشته باشد گفت: در این جشنواره به دنبال معرفی محصول استان در داخل و خارج کشور هستیم و پای مسوولان کشوری و سفرای خارجی را باید به خراسان جنوبی باز کنیم.

وی بیان داشت: در قالب این جشنواره مشکلات زرشک‌کاران باید احصا و رفع شود که مهمترین آن خرید توافقی است.

فناعت گفت: در دولت سیزدهم اقدام خوبی برای خرید توافقی زرشک انجام شده که کشاورزان هنوز از روند اجرای آن اطلاع کامل ندارند و باید این موضوع به‌خوبی برای کشاورزان تبیین شود.

استاندار خراسان جنوبی یکی دیگر از مشکلات را میزان بار میکروبی زرشک در زمان برداشت ذکر کرد و افزود: باید به زرشک‌کاران کمک شود تا با ارائه آموزش‌های لازم از جمله روند خشک کردن محصول، از میزان بار میکروبی زرشک در زمان برداشت کاسته شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان در زمینه دریافت تسهیلات با مشکلاتی مواجه هستند که در بخش سرمایه‌گذاری باید مورد توجه قرار گیرد و تسهیلات مناسبی برای خرید زرشک تولیدی استان در نظر گرفته شود.

قناعت گفت: جشنواره زرشک باید با کمترین‌ هزینه، بهترین نتیجه را داشته باشد و دستگاه‌های اجرایی همه ظرفیت‌ها را به کار گیرند تا ضمن مدیریت درست مالی از ریخت و پاش‌ها در جشنواره جلوگیری شود.

وی بر لزوم دعوت از سفرا و وزرا تاکید کرد و افزود: باید از هر فرصتی برای معرفی و دیده شدن استان خراسان جنوبی استفاده شود و تبلیغات وسیع در سطوح استانی و ملی در دستور کار قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: از ظرفیت بخش خصوصی به‌خوبی استفاده و تورهای گردشگری در قالب این جشنواره برگزار شود.

وی گفت: اگر بتوانیم در یک ماه باقیمانده تا جشنواره تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت هواپیمایی ببندیم که از محصولات فرآوری شده از زرشک استفاده کند، فضای مثبتی را ایجاد خواهد کرد.

قناعت با تاکید بر اینکه همه دستگاه های اجرایی باید از تولیدات داخلی استان استفاده کنند افزود: هر دستگاهی که از انجام این کار خودداری کند، رسانه‌ها به عنوان مطالبه‌گر در این زمینه ورود کنند.

گفتنی است؛ خراسان جنوبی از نظر سطح زیر کشت و تولید زرشک در کشور رتبه اول را دارد که بر همین اساس، جشنواره ملی زرشک همزمان با فصل برداشت این محصول از ۲۱ تا ۲۷ مهر ماه در ۵ شهرستان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/۴۹۰۵

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 6 =