۱۶۸۷ متقاضی مسکن در خراسان‌جنوبی در راستای طرح حمایت از جوانی جمعیت/ ۵ شهرستان استان مشمول این طرح است

حسن علیزاده، معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بیرجند در رابطه با قانون حمایت از جوانی جمعیت و اقدامات راه و شهرسازی در این حوزه اظهارداشت: بحث قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از سال قبل ابلاغ شده و موارد قانونی که جزو وظایف راه و شهرسازی بوده در  خراسان‌جنوبی مانند مابقی استان‌ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در این قانون یک سری از وظایفی را برای ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها قرار داده‌اند از جمله ماده سه این قانون بوده که بحث تأمین یک قطعه زمین و یا واحد مسکونی است، تصریح کرد: در برخی از شهرها و استان‌ها شاید امکان تحویل زمین برای متقاضیان وجود نداشته باشد به همین سبب قانون گذار کلمه یا را آورده که اگر هر کدام محقق شد بتوانیم در خدمت متقاضیان واجد شرایط قرار دهیم.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی افزود: در خراسان جنوبی در شهر بیرجند با توجه به اینکه تمام اراضی که واگذار شده به صورت چند طبقه بوده احتمال این قضیه که بتوانیم یک قطعه زمین در اختیار افراد واجد شرایط قرار دهیم بسیار ضعیف است.

علیزاده با اشاره به اینکه آیین‌نامه اجرایی این ماده قانونی هنوز به اداره کل راه و شهرسازی استان ابلاغ نشده است، گفت: در حال حاضر یک‌هزار و ۶۸۷ نفر در سطح استان متقاضی دارای سه فرزند به بالا بوده‌ که در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند.

وی ادامه داد: آیین‌نامه اجرایی این ماده قانونی کارهای اجرایی آن در حال انجام بوده و اگر ظرف یکی دو هفته آینده ابلاغ شود این افراد را تعیین تکلیف می‌کنیم.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در تمام شهرهای استان غیر از بیرجند و قاین به تمامی افرادی که شامل این ماده قانونی شوند حتما یک قطعه زمین برابر همان قطعه زمینی که به دیگر اقشار جامعه داده شده خواهیم داد، متذکر شد: مواد پنج این ماده قانونی نیز یک سری تخفیفاتی را برای پروانه ساختمانی، پایانکار و نظام مهندسی در نظر گرفته که این امر هم به فرمانداری‌های سراسر استان و نظام مهندسی استان و بقیه دستگاه‌های ذیربط اعلام شده که اعمال شود.

علیزاده بیان داشت: در استان خراسان‌جنوبی با توجه به اینکه نرخ باروری به صورت شهرستانی اعلام شده تنها پنج شهرستان استان شامل بیرجند، بشرویه، سرایان، طبس و فردوس که نرخ باروری زیر ۲.۵ درصد دارند شامل این ماده قانونی می‌شوند.

وی در رابطه با افرادی که در شهرهایی متولد شده که طبق قانون حمایت از جوانی جمعیت هیچ یک از این مزایا به آنها تعلق نمی‌گیرد اما چندین سال بوده که در یکی از شهرهایی که شامل این طرح بوده سکونت دارد، گفت: پنج سال آخر سکونت فرد در این طرح مدنظر قرار داده شده یعنی این مسکن شامل افرادی می‌شود که پنج سال آخر سکونت خود را در شهرهای مشمول باشند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: در این قانون که ابلاغ شده مواد قانونی برای دستگاه‌های مختلف یک سری مواردی را معین کرده و آنچه برای راه و شهرسازی در نظر گرفته شده بحث ماده سه و ماده پنج قانون بوده که حتماً محقق خواهد شد.

علیزاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه زمین در استان به اندازه کافی ظرف سال قبل و امسال تأمین شده است.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =