معدن، یکی از مهمترین پیشران های توسعه خراسان جنوبی است

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، علیرضا عباس زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی امروز با بیان این مطلب در جلسه شورای معادن استان خاطرنشان کرد: بخش معدن یکی از مهمترین پیشران های توسعه استان است که به توسعه پایدار خراسان جنوبی  کمک می کند لذا باید نقشه راهی تهیه شود تا  اقتصاد استان بر مبنای آن پایه ریزی گردد.  

به گفته وی؛ شورای معادن استان می تواند به عنوان بازوی مشاوره ای در تنظیم برنامه هفتم توسعه به کمیسیون های مربوطه مجلس مشاوره دهد تا بتوان از ظرفیت معدن به بهترین نحو بهره برد.  

معاون استاندار تصریح نمود: ما باید نظام مسائل و مشکلات حوزه معدن استان را  احصا نموده و با هم افزایی مثبت بین دستگاهی از همه ظرفیت های ممکن در راستای حل آن  بهره ببریم.  

عباس زاده ادامه داد: در سفر رئیس جمهور به استان، بخش معدن به عنوان مزیت اصلی استان معرفی شد لذا باید سهم معدن در اقتصاد استان را ببینیم.  

وی متذکر شد: در خصوص اعمال قانون جزء ۵ بند الف ماده  ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه  که بر اساس آن با تصویب شورای معادن استان می توان در صورت وارد شدن آسیب های عمومی تا یک درصد از فروش معادن پس از واریز به حساب خزانه معین استان نزد خزانه داری کل کشور در راستای جبران خسارت های مذکور به فعالیت های بهداشتی ،درمانی و عمرانی منطقه درگیر اختصاص یابد  لذا میزان خسارت ناشی از فعالیت های معدنی به اهالی منطقه باید احصا شده و اگر گزارشی از مدعی العموم نیز در این خصوص وجود دارد می توان از آن استفاده نمود.  

معاون استاندار افزود: اجرای این بند قانون معدن توسط معادن، عمل به تکلیف قانونی است و خسارت های وارده باید تا از محل یک درصد فروش آنها جبران شود و  اجرای آن ارتباطی با مسئولیت های اجتماعی معادن ندارد . 

عباس زاده خاطرنشان کرد: از آنجا که بر اساس قانون، معادن باید پرونده های مالیاتی خود را به استان محل فعالیت منتقل نمایند از ابتدای سال در استای اجرای این قانون  ۶۹ معدن مکلف شدند تا این موضوع را عملیاتی کنند. 

وی ادامه داد: تاکنون ۳۲ معدن با این انتقال مخالفت کردند زیرا این شرکت ها بطور هم زمان در چند استان در حال  فعالیت  بودند و با توجه به اینکه زیرمجموعه دولت هستند، نمی توانستند به صورت همزمان از چند حساب برخوردار باشند لذا مقرر گردید با دستور وزیر اقتصاد و دارایی سهم استان نسبت به درصد عملکرد واریز گردد.

پایان پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =