زمینه مشارکت سرمایه گذاران چینی در معادن و تولید انرژی های پاک خراسان جنوبی مهیا شود

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی امروز در جلسه بررسی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و پیشنهادات در راستای توسعه روابط اقتصادی و تجاری استان با کشور چین، بر ضرورت توسعه مبادلات تجاری خراسان جنوبی با  این کشور تأکید کرد. 

وی خاطرنشان کرد: تجارت با چین از گذشته تا به حال از مهم ترین مناسبات تجاری در ایران بوده که البته همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: داشتن روابط تجاری با این کشور نه فقط برای ایران، بلکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته، امتیاز محسوب می شود چون چین از اقتصاد های بزرگ دنیاست و هر محصول آن طرفداران ویژه خود را دارد.

به گفته وی چین سومین کشور پهناور دنیا پس از روسیه و کاناداست و همواره از چین به عنوان بزرگترین صادر کننده یاد می شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: چین، از هنگام اجرای اصلاحات اقتصادی برای پی‌ریزی یک اقتصاد مدرن، سریع‌ترین رشد اقتصادی دنیا را داشته‌ است.

اشرفی ادامه داد: این کشور هم‌ اکنون بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده کالاست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. 

به گفته وی چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چند جانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگ های و گروه ۲۰ است.

وی بابیان اینکه باید پتانسیل های سرمایه گذاری استان به فعالان اقتصادی آن کشور معرفی شود، اظهار داشت: باید به منظور صادرات تولیدات بخش صنعت و معدن از جمله کاشی، سرامیک، زغال سنگ ، خاک‌های صنعتی، سنگ های تزئینی و قیمتی و … و تولیدات بخش صنایع دستی استان برنامه ریزی و رایزنی شود. 

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: زمینه برای مشارکت بهینه سرمایه گذاران چینی در معادن راکد و در حوزه تولید انرژی های پاک (خورشیدی و بادی) استان باید مهیا  شود.

اشرفی با تأکید بر ضرورت فراهم سازی زمینه صادرات محصولات خاص از جمله زعفران، زرشک تازه و خشک ، عناب تازه و خشک ، زیره سبز، خاکشیر، پنبه و کرک، خاطرنشان کرد: جذب سرمایه‌ گذاران خارجی و داخلی در راستای فرآوری محصولات و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی (احداث کارخانه‌ های فرآوری زرشک شامل: تولید شربت، نوشابه، لواشک، نکتار زرشک، تولید پودر زرشک، بسته بندی زرشک در اندازه های مختلف، فراوری زعفران به صورت اسپری، قرص، دمنوش و…) از اولویت های استان است. 

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =