تداوم شرایط اضطرار گرد و غبار در خراسان جنوبی تا پایان هفته

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدعلی آخوندی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی امروز در جلسه کارگروه مدیریت شرایط اضطرار پدیده گرد و غبار استان با بیان اینکه بر اساس هشدار هواشناسی، شرایط اضطرار گرد و غبار تا پایان هفته در استان وجود دارد، اظهار داشت: هواشناسی صحت یا پایداری شرایط را باید با قطعیت مشخص کند از این رو دستورالعمل‌ها به دستگاه‌های اجرایی ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آمار دقیق بستری‌های ناشی از گرد و غبار باید توسط شبکه بهداشت و درمان احصا شده و به کارگروه مدیریت شرایط اضطرار اعلام شود، تصریح کرد: در شهرستان‌هایی که دستگاه سنجش کیفیت هوا موجود نیست هم باید وضعیت گرد و غبار به طور میدانی رصد شده و توصیه‌های لازم به شهروندان ارائه شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: مستندسازی از اقدامات دستگاه‌ها در زمان بروز گرد و غبار الزامی است تا بتوان به دبیرخانه کشوری این مستندات را ارائه داد و قطعا به نفع استان خواهد بود.

آخوندی با بیان اینکه در شرایط سخت گرد و غبار ممکن است مجبور به تعطیلی موقت اصناف، معادن یا واحدهای شن‌شویی شویم که فعلاً چنین شرایطی ایجاد نشده است، تأکید کرد: جلوگیری از افزایش گرد و غبار مهمترین اقدامی است که باید در دستور کار دستگاه‌های اجرایی باشد.

وی گفت: با توجه به اینکه ریزگردها در استان تبدیل به بحران شده، دستگاه‌‌های اجرایی پیشنهادات خود را برای مقابله با ریزگردها ارائه دهند تا آنچه نیاز است را بتوان به سطح کلان کشور انتقال داد، در صورتی که پیشنهادات دستگاه‌ها در راستای اقدامات مقابله با گرد و غبار ارائه شود می‌توان از فرصت برنامه توسعه هفتم برای رفع نیازهای استان استفاده کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسانه جنوبی افرود: از ابتدای امسال تاکنون چهار جلسه کارگروه شرایط اضطرار گرد و غبار استان برگزار شده و لازم است دستگاه‌های اجرایی به اهمیت موضوع بیشتر پی بردند و وظایفی که مشخص شده را به خوبی انجام دهند.

آخوندی با اشاره به تشدید نظارت‌ها در خصوص اقدامات مقابله‌ ای دستگاه‌های اجرایی برای گرد و غبار بیان کرد: انجام وظایف باید طبق قانون باشد و دستور العمل‌ها به خوبی رعایت شود.

وی هدف اصلی این کارگروه را دنبال کردن برنامه‌های سلامت محور عنوان کرد و گفت: بسیاری از بلایای طبیعی و غیر طبیعی در تصمیمات اضطراری نقش مهمی دارد از همین رو دو روز تعطیلی برای گرما در کشور رقم خورد.

پایان پیام


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =