انحلال ۵۱۰ تعاونی غیرفعال مرکز خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمد کسایی، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند امروز  در نشست خبری به مناسبت هفته تعاون با اشاره به برنامه های هفته تعاون در شهرستان اظهارداشت: هر چند برخی از برنامه ها با برنامه های استان مشترک است اما بیش از ۱۰ عنوان برنامه برای این هفته پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: امسال برنامه های هفته تعاون در سطح شهرستان با هدف کیفی سازی برنامه ها برنامه ریزی شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند افزود: بازدید مسوولان مربوط از برخی از تعاونی ها با هدف رفع مشکلات بیمه ای و مالیاتی آنها، افتتاح سالن گردهمایی ویژه تعاونی ها، بازدید از سه شرکت تعاونی در بیرجند و برگزاری دوره های آموزشی ترویجی در حوزه بازاریابی و فروش ویژه تعاونی‌ها از جمله برنامه های هفته تعاون است.

کسایی بیان داشت: نرخ بیکاری در شهرستان بیرجند ۶/۲ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ۳۹ درصد است.

وی با اشاره به درصد توزیع اشتغال در بخش‌های مختلف در سطح شهرستان گفت: بیشترین میزان اشتغال در حوزه خدمات با حدود ۴۲ درصد، کشاورزی ۲۸  درصد و  حوزه صنعت ۲۲ درصد می باشد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند با بیان این که ۴ هزار و ۶۰۰ کارگاه مشمول قانون کار در سامانه بازرسی کار در شهرستان ثبت شده است، یادآور شد: در مجموع این کارگاه ها تعداد ۴۱ هزار نفر مشغول به کار هستند.

کسایی تعداد تشکل های فعال در سطح شهرستان را ۹۴ تشکل دانست و افزود: در سال جاری حدود ۵۶۰ نفر مشمول بهره مندی از بیمه بیکاری در سطح شهرستان شده اند.

وی با بیان اینکه ۱۴ مرکز مشاوره و کاریابی در سطح شهرستان در حال حاضر فعال است که از ابتدای دولت سیزدهم و با راه اندازی سامانه صدور مجوزها رشد چشمگیری داشته است، اضافه کرد: بیشترین میزان کاریابی ها و مراکز مشاوره در سطح استان مربوط به بیرجند بوده که ۸۵ درصد این مراکز را تشکیل می دهد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند از فعالیت ۲۱۹ شرکت تعاونی فعال در سطح شهرستان خبر داد و گفت: تعداد اعضای این شرکت تعاونی ها ۲۱ هزار و ۱۰۰ نفر است که سرمایه اولیه این تعاونی‌ها ۷۳ میلیارد تومان و سرمایه فعلی آنها۸۰ میلیارد تومان است.

کسایی با اشاره به میزان اشتغال ایجاد شده توسط تعاونی های فعال در سطح شهرستان افزود: میزان اشتغالزایی تعاونی های فعال در سطح شهرستان ایجاد هزار و ۷۶۷ فرصت شغلی است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴ تعاونی  با ۵۱۰ نفر عضو و ۹۰ نفر اشتغال در بیرجند تشکیل شده که سرمایه اولیه آنها ۲۳۸ میلیون تومان بوده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند از فعالیت سه تعاونی دانش بنیان در حوزه فناوری و ۹ تعاونی بانوان در سطح شهرستان خبر داد و افزود: این تعاونی‌ها در بخش های کشاورزی، تولیدی و توزیعی فعالیت دارند.

کسایی یکی سیاست‌های وزارت تعاون برای کیفیت‌بخشی به تعاونی‌ها را انحلال تعاونی های غیرفعال برشمرد و بیان داشت: در همین راستا از ابتدا امسال ۵۱۰ تعاونی غیر فعال با۲ هزار و ۴۸۵ نفر عضو در شهرستان منحل شد.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته با صادارت انجام شده از سوی تعاونی ها فعال شهرستان ۱۹۶ هزار دلار ارزآوری وجود داشته است، گفت: همچنین در چهار ماهه امسال میزان صادارت تعاونی های فعال شهرستان ۱۱۴ هزار دلار بوده است.

 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند یکی از اقداماتی که برای توسعه و رشد تعاونی ها انجام می گیرد را برگزاری دوره های آموزشی دانست و افزود: در سال گذشته برای ۲۸۳۶ نفر ساعت و از ابتدای سال جاری تاکنون برای ۱۰ هزار و ۲۲ نفرساعت دوره های مجازی و حضوری آموزشی برگزار شده است.

 

کسایی به عملکرد حوزه نظارت بر تعاونی ها اشاره داشت و تصریح کرد: در سال گذشته ۷۱ مورد و امسال ۳۹ مورد نظارت انجام شده است.

 

وی با اشاره به حمایت از تعاونی های فعال در حوزه برندسازی بیان داشت: در این زمینه در صورت تأمین اعتبار از سوی وزارت تعاون، تعاونی های متقاضی برای برندسازی تا سقف ۸۰ درصد مورد حمایت قرار می گیرند.

 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند از پرداخت ۴۱ میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته به سه شرکت تعاونی بیرجند خبر داد.

 

انتهای پیام/۶۹۰۲۷


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =