دلایل اصلی ابتلا به دیابت چیست؟

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ در حال حاضر برای خیلی‌ها سوال است که چه چیزی باعث می‌شود قند خون بالا برود؟ آیا وابسته به نوع تغذیه‌ای که داریم، است، گاهی وقت‌ها در بین عوام رواج دارد افرادی که شیرینی زیاد مصرف می‌کنند و یا موادی مصرف می‌کنند که حاوی قند فراوانی است این افراد مستعد ابتلا به دیابت هستند یا اینکه افرادی هستند که در خانواده‌شان پدر، مادر و اقوام درجه یک آنها مبتلا به دیابت هستند؛ برای پرسش به این پاسخ به سراغ دکتر علیرضا محمودی‌راد متخصص داخلی رفتیم تا بدانیم دلایل اصلی ابتلا به بیماری دیابت چیست؟

محمودی‌راد گفت: وقتی که مصرف قند زیاد می‌شود یعنی وقتی ما مصرف زیاد قند یا مواد قندی داریم سطح قند خون بالا می‌رود، مکانیسم‌های دفاعی که در بدن هستند، انسولین و … قند را وارد سلول می‌کنند تا سطح قند خون در یک حد نرمال حفظ شود، اگر انسولین تولید نشود یا انسولین نداشته باشیم سطح قند خون بالا می‌رود.

وی عنوان کرد: اشخاص عادی که بیماری زمینه‌ای ندارند، سابقه بیماری دیابت ندارند یا مشکلی که فراهم کننده یک زمینه برای بیماری دیابت باشد را ندارند احتمال اینکه بگوییم با خوردن شیرینی، دیابت می‌گیرند، این موضوع دیده نمی‌شود البته این به این معنی نیست که ما بگوییم من قند بخورم.

این متخصص داخلی افزود: چون شرایط زندگی الان ما و این زندگی ماشینی که اتفاق افتاده است و میزان فعالیت بدنی که وجود ندارد و زمینه ارثی و شیوع دیابت که در جامعه خودش را نشان می‌دهد، بیانگر این است که باید رعایت رژیم غذایی قندی وجود داشته باشد.

محمودی‌راد خاطرنشان کرد: یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده بیماری دیابت، کم‌تحرکی است و زمانی که فعالیت کم می‌شود طبیعتا مصرف انرژی با میزان تحرک بدنی همخوانی ندارد و انرژی در بدن ذخیره می‌شود که بیشتر به صورت بافت چربی و این افزایش بافت چربی در بدن یک مقاومت به انسولین و نهایتا حرکت به سمت دیابت می‌شود.

پایان پیام


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =