گلایه صنعتگران خراسان جنوبی از قوانین مالیات و تأمین اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، صبح امروز در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه برخی از قوانین از قبیل قوانین مربوط به مالیات و تأمین اجتماعی به صورت کشوری ابلاغ می‌شود و امکان تغییر این قوانین در استان وجود ندارد، تأکید شد: اعضای کمیسیون نسبت به طرح مواردی که به صورت استانی قابل پیگیری است اقدام کنند.

مدیر عامل  یک شرکت در این نشست اظهار داشت: در زمینه عناوین  شغلی که در سالیان گذشته برای کارخانجات  و کارگاه‌ها در واقع جز مشاغل تخصصی بوده اما به صورت مشاغل عام ثبت می‌شده است. از سال گذشته تامین اجتماعی این مشاغل را برای سن بازنشستگی و مشاغل سخت و زیان آور مورد قبول قرار نمی‌دهد گرچه موضوع به صورت کشوری مطرح است اما خواهشمند است چنانچه اقداماتی در این زمینه انجام شده، اعلام شود.

سیدحسین فراتی نیز اظهار داشت: در سنوات قبل موضوع به صورت کمیته استانی مطرح و چنانچه مغایرتی در عناوین شغلی برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور وجود داشت در استان انجام می‌شد.

وی بیان کرد: در سال گذشته دستورالعملی در زمینه مشاغل عام و تخصصی به استانها ابلاغ شده که متاسفانه این مشکلات به وجود آمده است و موضوع از طریق ستاد پیگیری و ان‌شاءالله مرتفع خواهد شد.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی افزود: با توجه به سیستمی شدن سامانه‌ها در حال حاضر امکان مغایرت لیست بیمه افراد با مشاغل آنها نزدیک به صفر است و خود شخص از عنوان شغلی خود مطلع و در صورت مغایرات به کارفرما مربوطه یا سازمان تامین اجتماعی موضوع را مطرح می‌کند.

منوچهری، دبیر، خانه صنعت و معدن خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: در سال گذشته بحث به کارگیری نیروی خارجی در کارخانه ما صورت پذیرفت که متأسفانه به علت طولانی بودن مسیر أخذ پروانه کار از سمت وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی امکان صدور پروانه میسر نشد و عملاً به علت عدم وجود نیروی متخصص داخلی در این زمینه با کاهش کیفیت تولید به میزان ۲۰ درصد مواجه شدیم.

وی افزود: از آنجایی که این شرکت تنها تولیدکننده فیلم متالایز در شرق کشور است و مانع از خام فروشی و خروج ارز از کشور می‌شود و دستگاهی که این فیلم را تولید می‌کند فقط توسط کاربرانی که سابقه کار بالا با این دستگاه را دارند امکان پذیر است. تقاضای سهولت صدور پروانه کار جهت نیروهای خارجی متخصص را از مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان داریم.

غلامرضا اشرفی نیز گفت: از آنجایی که در استان خراسان جنوبی فقط مجوز کار برای نیروهای خارجی برای شهرستان‌های بیرجند و خوسف صادر می‌شود و براساس مواد ۱۲۰ تا ۱۲۹ قانون کار امکان استفاده از نیروی کار خارجی فقط برای تعلیم و آموزش نیروهای داخلی بلامانع است به کارگیری نیروهای خارجی با توجه به عدله ارائه شده توسط کارفرما امکان‌پذیر است که موضوع از طریق کمیته متشکل از اداره کل اتباع خارجی استانداری، اداره کل اطلاعات  استان و اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی  بررسی و صدور مجوز امکان پذیر است.

وی در حال حاضر اتباع خارجی در شرکت چدن خوسف و کویرتایر و کاشی نیلوفر برای آموزش متخصصان بومی اشتغال دارند. سال گذشته  1700 پرونده برای بازنشستگی را در کمیته تجدید نظر مورد بررسی قرار دادیم ۴۰ واحد در سطح استان (شهرداری، مخابرات، سیمان قاین  و چاپ نشر گلرو) از واحدهایی بودند که جز مشاغل سخت و زیان آور شدند.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی بیان کرد: کارفرمایانی که نیروی کار دارند در این زمینه حتما همان پست و شغل را در واحد کارگزینی اعمال کنند و از حوزه مرکز بهداشت تقاضا دارم بررسی محیط کار، کارفرمایان و  آلاینده سنجی را در اول کار داشته باشن چون گروه (الف)  را می‌شود با بعضی استانداردها مشکلش را حل کرد و سابقه کار، کارگر را از ۲۰ سال به ۳۰ سال ارتقا داد تا حقی از کارفرمایان ضایع نشود.

اشرفی بیان کرد: تقاضا دارم کمیته‌ای اعم از کارگری، کارفرمایی، بهداشت، تامین اجتماعی و اداره کار تشکیل شود و در این نشست سوالات و ابهامات رو در رو صورت گیرد تا مشکلات کارفرمایان حل شود و متحمل خسارت نشوند و واحدی مانند چاپ و نشر گلرو که صنعت شان انحصاری است و نیروی متخصص در این صنعت کم است مجبور به تعطیلی نشود و بازرسین حوزه بهداشت و اداره کار پاسخگوی کار فرمایان  باشند.

وی تصریح کرد: همه ساله شورای عالی کار نسبت به تعیین حداقل دستمزد کارگران جلساتی را برگزار کرده که نتیجه آن اعلام حداقل دستمزد کارگران است. پرداخت حداقل دستمزد برای تمامی شاغلین مشمول قانون کار الزامی است ولی با توافق کارفرما میزان حقوق می‌تواند بالاتر از حداقل دستمزد باشد.

خامه‌زر رئیس اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این نشست گفت: در زمینه اتباعی که مجوز اقامت و کار دارند ولی عملا، نسبت به شغل‌های کاذب و داد و ستد اقدام می‌کنند اداره کل تعاون،کار و رفته اجتماعی چه اقدامی انجام داده است؟

مدیر عامل یک شرکت نیز گفت: ما از سال ۱۳۸۰ شروع به کار کردیم و تا ۱۳۸۳ بیشترین نیروی خود را جذب کردیم که تقریبا ۳۵ نفر بودند. در سال ۱۴۰۰ نیروهای ما ۲۰ سال سابقه کار داشتند و همه بیمه بودند و لیست بیمه  برای آنها رد می‌شد که در آن زمان جز کارگر ساده بودند.

وی اظهار داشت: در این بین (بعد از ۲۰ سال )کارگر ادعا کرده که کارش جز مشاغل سخت و زیان آور بوده و در ۲۰ سالگی تقاضای بازنشستگی کرده و ما چون جز گروه الف هستیم. بنابراین راهکاری برای آن وجود دارد که شغل ما جز مشاغل سخت و زیان آور نباشد.

وی با بیان اینکه در این بین آزمایشاتی انجام شده وتشخیص داده شد که کار ما جز مشاغل سخت است افزود: ما سه محیط عوض کردیم که ۱۰ سال در کارگاه آخر حضور داشتیم و بهداشت هیچ گونه دستور العمل استانداردسازی ارائه نکرده بود که اگر این استاندارها رعایت نشود برای شما چالش به وجود می‌آید که هزینه زیادی هم برای این استانداردسازی نداشت.

مدیر عامل یک شرکت افزود: اگر کارگر بخواهد با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته  شود کارفرما باید تقریبا ۷۰ میلیون برای هر نفر مابه التفاوت برای بازنشستگی زودهنگام بپردازد که برای ۳۵ نفر مبلغ زیادی است در حوزه کاری ما، نیروی متخصص چاپ نداریم و اگر نیروی با سابقه خود را از دست بدهیم باید واحد خود را تعطیل کنیم.

زرگری نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی نیز گفت: چنانچه مشاغل کارگران کارخانه‌ای مشمول مشاغل سخت و زیان آور می‌شود ۵/۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور ماهانه از ما گرفته شود تا از انباشت بدهی به تامین اجتماعی جلوگیری شود.

وی افزود: در زمینه قطعی برق که ناخواسته به کارفرما تحمیل می‌شود و منجر به تعطیلی کارخانه می‌شود که این مشکل از سوی کارفرما نیست اما باید حق و حقوق کارگران را پرداخت کنیم باید تدابیری اندیشیده شود.

زرگری بیان کرد: وقتی به کارگر می‌گویم به جای روزی که برق قطع شده، جمعه  به سر کار بیاید قبول نمی‌کند. چنانچه ابلاغیه قانونی از سوی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد تا صادر شود و از این مشکل جلوگیری شود.

اشرفی، مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: کارگران در صورت نیاز کارفرما به ارائه خدمات آنها در روز جمعه باید در سرکار حاضر شوند ولی طبق قانون کار جمعه کاری به آنها تعلق می‌گیرد که میزان ۴۰درصد به حداقل دستمزد روزانه کارگر اضافه می‌شود.

فراتی مدیرکل تامین اجتماعی گفت:  با توجه به رای دیوان عدالت اداری در زمینه اخذ مابه التفاوت بیمه مشاغل سخت و زیان آور در زمان احراز شرایط بازنشستگی امکان اخذ مابه التفاوت مشاغل سخت و زیان آور از کارفرمایان مقدور نیست.

وی با بیان اینکه با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده و قول مساعد مقام عالی وزارت مبنی بر ساخت بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان قاین موضوع درحال پیگیری است ادامه داد: اما از آنجایی که امکان گسترش خدمات در شهرستان‌های کوچک وجود ندارد سیاست سازمان تامین اجتماعی به سمت خرید خدمت رفته است.

مدیرکل تامین اجتماعی بیان کرد: در زمینه بدهی به سازمان تامین اجتماعی و عدم ارائه خدمات از سوی سازمان به استخصار می‌رساند از آنجایی که سیستم سازمان تامین اجتماعی به صورت مکانیزه بوده عملا” امکان ارائه خدمات در صورت داشتن بدهی مقدور نیست کما اینکه پیگیری‌های لازم و  مکاتباتی در این زمینه با مرکز صورت پذیرفته است که تا اکنون به نتیجه نرسیده است.

فراتی گفت: اشتغال بازنشستگان بلامانع است ولی مستمری بازنشستگان پس از اشتغال قطع می‌شود و پس از خاتمه کار در آن واحد صنعتی با فرمول جدید برقرار می‌شود.

انتهای پیام/۲۵۴


منبع خبر: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =