آیین «هفت منبر» در بیرجند برگزار شد

بیرجند – ایرنا – آیین سنتی مذهبی « هفت منبر» به مناسبت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) عصر روز تاسوعا در بیرجند مرکز خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا، مراسم هفت منبر در بیرجند یکی از آیین های خاص و کم نظیر ماه محرم به شمار می رود که در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است.
ˈهفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که در عصر تاسوعا توسط زنان برگزار می شود و در این مراسم بانوان با روشن کردن هفت شمع در هفت منبر، مسجد و حسینیه در آن شرکت می کنند.
برگزارکنندگان این مراسم خدام اماکن هستند که در عصر تاسوعا با انداختن پارچه سیاهی برروی منبر و گذاشتن آن درنزدیکی در مسجد یا حسینیه، آماده پذیرایی از عزاداران سالار شهیدان می شوند.
بانوان شرکت کننده در این مراسم پس از نیت کردن، شمعی را درون سینی و کنار این منابر روشن کرده و نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول درون تشتی ریخته و برای روشن کردن شمعی دیگر به یکی دیگر از این مساجد می روند.
آنان تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع ها در محل می مانند و هیچکدام از شمع ها را خاموش نمی کنند.
نذورات جمع آوری شده طی این مراسم به صاحب منبر تعلق داشته و اشک شمع های مزبور نیز در مکانی از مساجد جمع آوری می شود.
مسجد آیتی، مسجد جامع، مسجد خواجه خضر، مسجد حیدرحسن، مسجد صاحب الزمانی، مسجد امام حسن (ع)، چشمه خلیلی (قدمگاه)، منزل دختر آخوند، حسینیه گود و مدرسه معصومیه بیرجند از جمله اماکنی هستند که مراسم هفت منبر در آنها برگزار می شود.
۶۰۵۴

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + پانزده =