عزاداری حسینی در خراسان جنوبی به اوج خود رسید

بیرجند – ایرنا – همزمان با تاسوعای حسینی آیین های سوگواری ماه محرم در تمام نقاط خراسان جنوبی با حرکت دسته جات زنجیرزنی و سینه زنی هیات ها به اوج خود رسید و شور و حال خاصی به شهرها و روستای استان بخشید.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرنگار ایرنا، آیین های عزاداری توسط هیات های مذهبی استان در روز تاسوعا حسینی با اندوه خاصی در مساجد، حسینیه ها و تکایا در حال برگزاری است.
در بیرجند مرکز استان دسته جات زنجیرزنی و سینه زنی با حضور در حسینیه امام رضا(ع) و آستانه شهدای باقریه به سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) پرداختند.
مردم و هیات های مذهبی این استان از اول محرم با برافراشتن بیرق های عزا و نصب پرده های سیاه بر در و دیوار منازل، ادارات، بازار، مساجد، حسینیه ها و تکایا در عزای حضرت امام حسین(ع) به سوگ نشسته اند.
عشق و علاقه پر شور نوجوانان و جوانان این شهر به خاندان عصمت و طهارت (ع) آنان را به مراسم زنجیر زنی و سوگواری امام سوم شیعیان و یاران با وفایش کشانده است.
ساکنین روستاهای خراسان جنوبی نیز هم در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی در حسینیه ها، تکایا و مساجد روستاها به عزاداری سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) مشغولند.
تعزیه خوانی در مکانهای مذهبی بوِیژه مساجد و تکایا در ایام محرم نیز از دیگر فعالیت های خودجوشی است که توسط عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) در حال برگزاری است.
در این مراسم تعزیه خوانان با بیان حوادث خونبار قیام امام حسین (ع) و یاران باوفایش، جزئیاتی از این واقعه جانگداز را برای مردم به تصویر می کشند.
برگزاری مجالس روضه خوانی و مداحی، شبیه گردانی، راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی از جمله آیین های مذهبی خراسان جنوبی در دهه نخست ماه محرم است.
اغلب مردم استفاده معنوی بیشتر از این ماه با اهل خانواده تا پاسی از شب در مجالس عزاداری شرکت می کنند.
ادای نذورات بر اساس توانایی و تمکن مالی به نام امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) در این ایام از دیگر آیین های ماه محرم در این خطه بوده که این روزها حال و هوای خاصی را به شهرها و روستاهای خراسان جنوبی بخشیده است.
برپایی ایستگاه های صلواتی در بیشتر محله ها و معابر و پذیرایی از دسته ها و هیات های عزادار از دیگر برنامه های عاشقان حسینی در شهرها و روستاهای مختلف خراسان جنوبی است.
قربانی کردن دام در مقابل حسینیه ها و هیات های عزدارای، سنت حسنه مردم این دیار برای اظهار عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت(ع) است.
در حال حاضر یکهزار و ۴۶۴ هیات مذهبی در استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان مجوز فعالیت دارند.
۶۰۵۴

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + دو =