اغلب محصولات خراسان جنوبی به صورت خام صادر می شود

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به محصولات استراتژیک مهم کشاورزی در این استان فقط ۱۰ درصد محصول فرآوری و بقیه از استان خارج می شود که شاهد صادرات مواد خام هستیم.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا محمد صادق معتمدیان دوشنبه شب در نشست شورای اداری استان خراسان جنوبی که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برگزار شد افزود: علیرغم محدودیت ها و عقب ماندگی های تاریخی که در این استان وجود دارد اما برخی پتانسیل های منحصر به فرد می تواند باعث توسعه بیش از پیش شود.
وی با اشاره به وجود معادن غنی در استان گفت: خراسان جنوبی از تکثر ذخایر معدنی و تنوع محصولات آن در زمره استان های برتر کشور محسوب می شود که اگر اکتشافات در همه پهنه های معدنی انجام شود، قطعا رتبه های موجود ارتقا می یابد.
استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: هم اکنون به خاطر نبود واحدهای فرآوری عمده محصولات معدنی به صورت خام و فله از استان خارج می شود.
وی به ظرفیت های خراسان جنوبی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: با وجود محدودیت منابع آبی اما خراسان جنوبی در ۱۰ محصول کشاورزی در سطح جهانی و ملی دارای رتبه است که می تواند به عنوان یک پتانسیل مهم مورد توجه قرار گیرد.
معتمدیان افزود: با توجه به مرز مشترک با کشور افغانستان و ظرفیت های تجاری که در این استان وجود دارد باید از این ظرفیت برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی و استراتژیک استان بیش از پیش استفاده کرد.
وی صنایع دستی و گردشگری را از دیگر ظرفیت های خراسان جنوبی برشمرد و تصریح کرد: با توجه به آثار تاریخی که در استان وجود دارد، به طور حتم گردشگری و صنایع دستی یکی از اهداف مهم توسعه در استان خراسان جنوبی خواهد بود.
رئیس شورای اداری استان خراسان جنوبی ظرفیت ها و پیشتوانه های علمی و فرهنگی استان را یادآور شد و گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار دانشجو در ۱۴ موسسه و دانشگاه با یکهزار و ۹۰۰ عضو هیات علمی در حال تحصیل هستند که موجب شده خراسان جنوبی از حیث نیروی انسانی تحصیلکرده جزو استان های برتر کشور باشد.
وی با اشار به سابقه درخشان علمی خراسان جنوبی ادامه داد: بعد از دارالفنون و رشدیه، سومین مدرسه کشور در این استان تاسیس شده که نشان از جایگاه علم و دانش نزد مردمان این منطقه دارد.
معتمدیان با بیان اینکه سال های اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه های شرکت های دانش بنیان در استان انجام شده است گفت: ۹ مرکز نوآوری، ۱۹۰ شرکت دانش بنیان در خراسان جنوبی فعالیت می کنند، این در حالیست که ۲۳ واحد نوپا، هفت واحد صنعتی و یک واحد نیز تولیدی هستند.
وی با تقدیر از حمایت های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سفرهای سابق به استان افزود: پشتوانه های علمی و فرهنگی بسیار خوبی در خراسان جنوبی وجود دارد که می توانند موجب توسعه شرکت های دانش بنیان شوند.
۹۸۹۳*۳۰۲۸

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =