کمیته دائمی توسعه نهبندان راه اندازی شد

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس سند توسعه نهبندان کمیته دائمی توسعه این شهرستان زیر نظر معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی راه اندازی شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا محمد صادق معتمدیان امروز در آیین نمازجمعه نهبندان افزود: سند توسعه نهبندان محور فعالیت ها برای اقدامات توسعه ای در این شهرستان خواهد بود.
وی بیان کرد: سند توسعه نهبندان نهبندان سال ۱۳۹۱ تدوین شد که نیاز به بازنگری دارد و به سازمان برنامه و بودجه استان ماموریت داده شد این سند به روز رسانی شود.
استاندار خراسان جنوبی از مسئولان دستگاه های اجرایی استان خواست با جذب هرچه بیشتر اعتبارات ملی تلاش کنند پروژه های تعریف شده در شهرستان نهبندان هرچه سریعتر به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم گفت: اگر شاهد عقب افتادگی تاریخی در زیرساخت های این شهرستان هستیم ناشی از نگاه ظالمانه رژیم ملعون پهلوی به این خطه است.
معتمدیان عنوان کرد: در ۴۰ سال گذشته نظام اسلامی ایران خدمات بسیار خوبی در این منطقه ارائه کرده است اما به دلیل عمق عقب افتادگی زیرساختی، نیاز است با تلاش و توجه بیشتر و با بسیج تمام ظرفیت ها و امکانات از این مرحله عبور کنیم.
وی اظهار داشت: به دلیل نگاه ویژه مقام معظم رهبری که به این منطقه داشته اند، اولین سفر رسمی شهرستانی خودم را از این خطه محروم آغاز کردم.
معتمدیان گفت: در جلسه انتصاب بنده، ریاست جمهوری تاکید داشت که باید خراسان جنوبی در زمینه های مختلف توسعه پیدا کند و برای این منظور تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.
وی اظهار امیدواری کرد که همه دولتمردان و مسئولان تلاش خود را بکار گیرند تا بتوانیم عقب ماندگی تاریخی در استان و شهرستان نهبندان که دارای مردم بسیار متدین، قانع و مرزدار است را رفع کنیم.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه حل مشکلات نهبندان و استان را براساس ظرفیت ها و منابع استانی و ملی دسته بندی و اولویت بندی کرده ایم اضافه کرد: قبل از این سفر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری به این شهرستان سفر کرده و مشکلات مختلف شهرستان را بررسی و نظر کارشناسی مسئولان اخذ شده است.
معتمدیان گفت: در این سفر سه روزه به نهبندان بازدیدهایی از زیرساخت ها و ظرفیت های شهرستان داشته ایم که امید است مصوبات این سفر با تلاش و پیگیری به سرانجام برسد.
وی تکمیل زیرساخت های راه را یکی از مهمترین مطالبات مردم نهبندان ذکر کرد و گفت: تا پایان سال جاری ۱۲ کیلومتر از باند دوم جاده نهبندان – شوسف با نصب علائم مختلف زیر بار ترافیک خواهد رفت.
معتمدیان افزود: قطعه دوم این محور به طول ۱۸ کیلومتر در مرحله مناقصه قرار دارد و عملیات اجرایی آن از ابتدای سال آینده با اعتبار ۷۰ میلیارد تومان آغاز می شود که تاکنون هفت میلیارد تومان اعتبار برای شروع این پروژه اختصاص یافته است.
وی گفت: با رایزنی از طریق وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه ادامه احداث این پروژه تا بیرجند را دنبال خواهیم کرد.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: توسعه اورژانس بیمارستان شهید آتشدست شهر نهبندان در مرحله مناقصه قرار دارد و روند احداث این پروژه از ابتدای سال آینده با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان با سرعت آغاز خواهد شد و تا پایان همین سال به اتمام خواهد رسید.
معتمدیان گفت: ارتقای بیمارستان شهید آتشدست از ۳۲ به ۶۴ تختخواب یکی دیگر از درخواست های مردم نهبندان است که این موضوع بررسی خواهد شد و اگر امکان پذیر باشد این ظرفیت را افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: همچنین راه اندازی بخش سی تی اسکن این بیمارستان را هفته آینده در سفر به تهران از وزارت بهداشت و درمان پیگیری خواهیم کرد.
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی اظهار داشت: کم آبی قنوات یکی از مشکلات کشاورزان نهبندان است و امسال ۲۰۰ میلیون برای مرمت قنوات این شهرستان اختصاص یافته است و برای مرمت سایر قنوات نیازمند جذب بیشتر اعتبارات ملی هستیم.
معتمدیان عنوان کرد: از ابتدای سال آینده عملیات اجرایی ۱۰۰ واحد مسکونی عشایری توسط کمیته امداد و بنیاد مسکن در نهبندان آغاز می شود و براساس نیاز شهرستان تلاش خواهیم کرد که این آمار افزایش یابد.
وی گفت: گازرسانی به ۲ شهر نهبندان و شوسف در سال جاری انجام شده است و تا پایان سال ۱۳۹۹ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان گاز رسانی خواهند شد.
معتمدیان افزود: در زمینه توسعه شبکه اینترنت تا پایان سال آینده، ۹۶ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار نهبندان از شبکه اینترنت بهره مند خواهند شد.
وی با اشاره به تعطیلی چندین ساله بازارچه دوکوهانه نهبندان هم گفت: این بازارچه علیرغم زیرساخت های خوبی که دارد با تعطیلی خود مشکلاتی را برای مرزنشینان ایجاد کرده است.
استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: مذاکرات با طرف افغان را در سفر اخیر به کابل انجام داده ایم و امید است به سرعت موانع رفع شود و با راه اندازی مجدد این بازارچه شاهد شکوفایی اقتصادی منطقه باشیم.
معتمدیان از استقرار ارتش جموری اسلامی در مناطق مرزی خراسان جنوبی و به خصوص مرزهای نهبندان خبرداد و گفت: استقرار ارتش در راستای تامین امنیت پایدار در مرزها و حفاظت و صیانت از مرزها اقدام خوبی است.
وی ادامه داد: علیرغم تمام ناامنی های که در کشور افغانستان وجود دارد مرزهای خراسان جنوبی از امن ترین مرزهای کشور است و در راستای توسعه استان نیازمند امنیت پایدار هستیم.
معتمدیان با بیان اینکه در خصوص راه اندازی دانشکده معدن نهبندان در گذشته تلاش زیادی شده است گفت: مشکلات و موانع این واحد دانشگاهی با محوریت دانشگاه بیرجند بررسی خواهد شد و تصمیم گیری خوبی در خصوص وضعیت این دانشگده انجام خواهیم داد.
وی ذخیره معدنی قوی و تنوع مواد معدنی را یکی از مهمترین ظرفیت های شهرستان نهبندان و خراسان جنوبی ذکر کرد و گفت: اگر به دنبال ایجاد عسلویه معدنی در خراسانی جنوبی هستیم، شهرستان نهبندان پیشانی این توسعه معدنی است.
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی عنوان کرد: در صورتی که هنور اکتشافات معدنی استان به صورت کامل انجام نشده، رتبه چهارم کشور را از نظر تنوع و میزان ذخیره معدنی را داریم.
معتمدیان گفت: نهبندان قطب معادن سنگ گرانیت است و تنها در یک منطقه شاهکوه این شهرستان ۳۵ واحد معدنی فعال است.
وی اظهار امیدواری کرد که با سرمایه گذار بیشتر و ایجاد زیرساخت ها از خام فروشی مواد معدنی جلوگیری کنیم و شاهد ایجاد اشتغال و شکوفایی اقتصادی در منطقه باشیم.
استاندار خراسان جنوبی عصر روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه در نخستین سفر شهرستانی خود به نهبندان بدو ورود به شهر شوسف مورد استقبال امام جمعه و فرماندار این شهرستان قرار گرفت و سپس با حضور در مزار شهدای گمنام این شهر با ذکر فاتحه با آرمان‌های این شهیدان والامقام تجدید میثاق کرد.
معتمدیان همچنین در آغاز سفر سه روزه به شهرستان نهبندان با جانباز سرافراز ۴۵ درصد محمد خدادادی در شهر شوسف دیدار و از وی تجلیل کرد.
دیدار با روسا و اعضای شوراهای اسلامی و نیز نخبگان و فرهیختگان شهرستان نهبندان از دیگر برنامه های نخستین روز سفر معتمدیان بود.
استاندار خراسان جنوبی در دومین روز سفرش به نهبندان از روستای هدف گردشگری دهسلم و پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت و پروژه کمپ کویرنوردی در این روستا بازدید کرد.
معتمدیان با مردم روستای آتشکده و جمعی از معتمدین، شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای اطراف آن دیدار و گفت و گو کرد و نیز در نشستی مشکلات آنان را مورد بررسی قرار داد.
همچنین استاندار خراسان جنوبی در بازدید از مجتمع آبرسانی شاهکوه نهبندان، بر لزوم تسریع در روند احداث این پروژه برای رفع مشکل کم آبی این منطقه تاکید کرد.
بازدید از معدن سنگ گرانیت گل پنبه ای سردشت در روستای لخشک و بازارچه دوکوهانه و شرکت در شورای اداری شهرستان از دیگر برنامه های معتمدیان در دومین روز سفرش به نهبندان بود.
نماینده عالی دولت در سومین روز سفر خود به شهرستان نهبندان از کارخانه شیر و مجتمع گلخانه ای در دست احداث این شهرستان بازدید و بر تکمیل هرچه سریعتر این طرح ها تاکید کرد.
نهبندان مرکز این شهرستان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
۷۵۵۶*۳۰۲۸

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 9 =