طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

هدر رفت ۷۰۰ میلیون متر مکعب رواناب در خراسا‌ن‌جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی از احداث ۸۵ سازه آبخیزداری از ابتدای امسال در خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: از این تعداد، ۴۰ سازه سنگ و ملاتی، ۲۷ سازه گابیونی و ۱۸ سازه خاکی است که برای ساخت آن‌ها ۲۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان هزینه شده است.

علیرضا نصرآبادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، ایجاد سازه‌های آبخیزداری را یکی از رویکردهای مهم برشمرد و اظهار داشت: عملیات آبخیزداری جزو ضروریات و نیازهای استان‌های کم‌آب است و اجرای سازه‌های آبخیزداری خلق منابع آبی جدید است.

وی بیان داشت: هدف از اجرای طرح‌های آبخیزداری نگه‌داشت آب نیست بلکه تقویت سفره‌های زیرزمینی، کنترل فرسایش و رسوب و مدیریت سیل و تقویت و توسعه پوشش گیاهی از جمله مهم‌ترین هدف‌های اجرای سازه‌های آبخیزداری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی بیان اینکه یکی از راه‌‌های استفاده از آب باران و البته مهار سیل در مناطق خشک و کویری همانند خراسان‌جنوبی، احداث بندهای ذخیره‌ای خاکی، سنگ و ملاتی است، افزود: خراسان‌جنوبی حدود سه هزار سازه آبخیزداری شامل سد خاکی، گابیونی، سنگ و ملاتی، خشکه‌چین و پخش سیلاب دارد.

نصرآبادی با اشاره به هدر رفت ۷۰۰ میلیون متر مکعب رواناب در استان، اضافه کرد: این رواناب‌ها مربوط به حوزه‌های مرزی و غیر مرزی است لذا می‌توان با اجرای سازه‌های آبخیزداری به‌طور حتم از حجم هدررفت رواناب‌ها در استان کم کرد.

وی از احداث ۸۵ سازه آبخیزداری از ابتدای امسال در خراسان‌جنوبی خبر داد و تبیین کرد: از این تعداد، ۴۰ سازه سنگ و ملاتی، ۲۷ سازه گابیونی و ۱۸ سازه خاکی است که برای ساخت آن‌ها ۲۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان هزینه شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تعداد سازه‌های آبخیزداری استان تا پایان سال ۹۷، یک هزار و ۹۱۸ سازه بود که هم‌اکنون به دو هزار و سه سازه افزایش یافته است، افزود: عملیات احداث سازه‌ها در ۳۱ هزار هکتار از سطح حوزه‌های آبخیز استان در سال ۹۸ اجرا شد که ۱۷ هزار و ۳۳۱ خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

نصرآبادی از آبگیری ۹۶ میلیون مترمکعبی سازه‌های آبخیزداری استان در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: حجم آبگیری سازه‌های آبخیزداری جدید در سال جاری، یک میلیون و ۵۲۰ هزار متر مکعب است.

انتهای پیام/۶۹۰۳۹/ج

لینک منبع خبر