طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

آبرسانی سیار به ۶۵۰۰ خانوار عشایری در خراسان‌جنوبی

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه روزانه ۷۰۰ متر مکعب آب توسط ۲۱ دستگاه تانکر به محلات عشایری خراسان‌جنوبی حمل می‌شود، گفت: در حال حاضر آب شرب مورد نیاز انسان و دام عشایر برای شش هزار و ۵۰۰ خانوار با تانکر تأمین می‌‌شود.

مهدی عصمتی‌‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، با بیان اینکه ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایری در استان داریم که جمعیت ۸۲ هزار نفری را شامل می‌شود، اظهار داشت: بیش از ۱۳ درصد جمعیت استان عشایر هستند.

وی با بیان اینکه ۳۴ درصد دام استان در اختیار عشایر قرار دارد، بیان داشت: ۳۰ درصد تولیدات دامی و ۲۵ درصد تولیدات صنایع‌دستی استان در اختیار عشایر است.

تولید ۹ هزار تن شیر و ۶۰۰ تن پشم و کرک از تولیدات عشایر خراسان‌جنوبی است

 

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اشاره به تولید سالانه هفت هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر استان، تصریح کرد: تولید ۹ هزار تن شیر و ۶۰۰ تن پشم و کرک از تولیدات عشایر خراسان‌جنوبی است.

عصمتی‌پور عنوان کرد: جمعیت عشایر استان در قالب ۵۸ طایفه مستقل عشایری که حدود ۸۰ درصد در شهرستان‌های مرزی استان شامل سربیشه، درمیان، زیرکوه و نهبندان ساکن هستند.

وی اعلام کرد: طرح مطالعات پژوهشی برای استفاده از پتانسیل‌ها و ایجاد فرصت شغلی در حوزه عشایری داریم چرا که ۲۵ درصد صنایع تولیدی استان از آن عشایر است و در محلات عشایری برای گردشگری کارهای خوبی رقم خورده است.

در بشرویه کمپ‌های گردشگری خوبی ایجاد شده و درآمد خوبی نصیب عشایر می‌شود

 

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در بشرویه کمپ‌های گردشگری خوبی ایجاد شده و درآمد خوبی نصیب عشایر می‌شود، بیان داشت: از دیگر برنامه‌ها توسعه شبکه انتقال آب است که دو پروژه بزرگ در مرز شهرستان‌ها نهبندان و زیرکوه به بهره‌برداری رسیده است.

عصمتی‌پور با اعلام اینکه روزانه ۷۰۰ متر مکعب آب توسط ۲۱ دستگاه تانکر به محلات عشایری خراسان‌جنوبی حمل می‌شود، مطرح کرد: در حال حاضر آب شرب مورد نیاز انسان و دام عشایر برای شش هزار و ۵۰۰ خانوار با تانکر تأمین می‌‌شود.

در سال جاری چهار میلیارد و ۵۲۶ میلیارد تومان برای تامین آب ۶ هزار و ۶۰۰ خانوار عشایر درخواست شده است

 

وی با بیان اینکه طی سال گذشته سه میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان اعتبار در حوزه تأمین آب شرب و دام عشایر توسط تانکر مصوب شد که از این میزان دو میلیارد و ۵۰۰ تومان تخصیص یافت، بیان داشت: در سال جاری چهار میلیارد و ۵۲۶ میلیارد تومان برای تامین آب شش هزار و ۶۰۰ خانوار عشایر درخواست کرده‌ایم.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی از اختصاص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب عشایر استان خبر داد و توضیح داد: این اعتبار در سال جاری برای ساخت و تامین دو هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب شرب در قالب ۲۰۰ تانکر ثابت به اداره عشایر استان اختصاص یافت.

عصمتی‌پور با تأکید بر اینکه با اجرای این طرح حدود پنج درصد از هدر رفت آب حمل شده به مناطق جلوگیری خواهد شد، تبیین کرد: ۳۷۵ میلیون تومان در راستای مطالعه طرح‌های آبرسانی به محلات عشایری شهرستان‌های سربیشه، نهبندان، زیرکوه، درمیان، طبس و سرایان اختصاص یافت.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح/ی


لینک منبع خبر