«ملانوری» خطاب به شرکت‌های خدمات‌رسان؛ حق قطع انشعاب مشترکین را ندارید

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: طبق مصوبه ستاد کرونای استان هیچ کدام از شرکت‌های خدمات‌رسان اجازه ندارند در این دو هفته اعمال محدودیت‌ها نسبت به قطع انشعاب مشترکین خود اقدام نمایند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حمید ملانوری ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی با اعضای شورای انسجام‌بخشی وزارت نیرو (مدیران زیرمجموعه وزارت نیرو) در استان خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب و شخص رئیس جمهور مبنی بر رعایت شرایط مردم در این موقعیت، لذا بر همه ما تکلیف است که این موضوع را در صدر برنامه‌ها داشته باشیم.

وی بیان داشت: با وجود این که بخش عمده‌ای از درآمدهای شرکت های خدمات‌رسان از مطالبات وصولی است و به سختی هم تأمین می‌شود، اما طبق مصوبه ستاد کرونای استان هیچ کدام از شرکت‌های خدمات‌رسان اجازه ندارند در این دو هفته اعمال محدودیت‌ها نسبت به قطع انشعاب مشترکین خود اقدام نمایند.

استاندار خراسان‌جنوبی ضمن تشکر از خدمات شرکت‌های تابعه وزارت نیرو در زمینه تأمین زیرساخت‌های آب و برق در استان، تبیین کرد: این اقدامات سبب شده استان در زمینه تولید و توزیع آب و برق به استقلال برسد.

لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت باد و خورشید

ملانوری با تأکید بر اینکه انرژی‌های آب، برق و گاز، از زیرساخت‌های حیاتی و از پایه‌‌های اصلی خدمت‌رسانی هستند، مطرح کرد: اگر قرار است توسعه‌ای در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و غیره رقم بخورد، پایه اصلی آن تأمین انرژی است که باید به عنوان پشتیبان امور فراهم شود.

وی با اشاره به اقدامات شرکت توزیع نیروی برق در تأمین زیرساخت‌های لازم، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های باد و خورشید از اقدامات شایسته‌ای است که به‌خوبی شروع شده و باید توسعه پیدا کند همچنین استفاده از بخش خصوصی در این زمینه ضرورت دارد.

آثار نامطلوب خشکسالی بر روی منابع آبی استان

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه دو دهه خشکسالی آثار نامطلوبی را بر روی منابع آبی استان به جا گذاشته، گفت: اگر چه طی یکی دو سال گذشته بارندگی‌های خوبی در استان داشته‌ایم اما به جهت تغییر بافت زمین و حجم آبی که از ذخایر برداشته شده، کسری مخازن جبران نشده است.

ملانوری تدوین سند سازگاری با کم‌آبی را گام مهمی خواند و اظهار داشت: اجرای طرح و برنامه‌ها بر اساس موارد ذکر شده در این سند از جمله اصلاح الگوی مصرف، ترویج فرهنگ صرفه‌جویی، کاشت گونه‌های گیاهی کم آب‌بر، تغییر در زمان و الگوی کاشت برخی گیاهان و غیره می‌تواند در مدیریت منابع آبی موجود مؤثر باشد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر براساس آماری که ارائه شد، بیش از ۹۰ درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود در حالی که استان کویری و خشک است و روزهای آفتابی طولانی تبخیر بالای آب را باعث می‌شود، لذا کشاورزی بازدهی خوبی ندارد.

گلایه از هدررفت بالای آب در شبکه‌های شهری و روستایی

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: تنها هفت درصد حجم آب تولیدی استان در بخش شرب مصرف می‌شود اما با توجه به اعتباری که صرف می‌شود تا این آب شیرین و بهداشتی شده در اختیار مردم قرار گیرد، با دیگر بخش‌ها برابری می‌کند بنابراین به جهت کمبودهایی که داریم باید مدیریت شود.

ملانوری به هدررفت بالای آب در شبکه‌های شهری و روستایی اشاره کرد و متذکر شد: این هدررفت آب ناشی از فرسودگی شبکه‌ها، هزینه‌های هنگفتی را به همراه دارد بنابراین ما باید برای جبران این موضوع برنامه‌ریزی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در تخصیص اعتبارات باید به سمتی برویم که این مشکل حل شود، عنوان کرد: سالانه اعتبارات زیادی برای حفر و تجهیز چاه‌ها، احداث مخازن، ایجاد شبکه و غیره صرف می‌شود در حالی که اگر همین موضوع هدررفت آب را مدیریت کنیم، بخش عمده‌ای از هزینه‌های ما کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.