ییلاق در دل کویر طبس – طبس نیوز

ییلاق در دل کویر طبس

شاید زیباترین وجه توریستی اصفهک، روستای تخریب شده ای باشد که در کنار روستای جدید قرار دارد و در زلزله سال ۱۳۵۷ از بین رفت. بعد از این زلزله، مردم روستا تغییر مکان دادند و در کنار محل قدیمی خانه هایشان را بنا کردند. بنابراین یک بافت مسکونی جدید در کنار بافت قدیمی بنا شد تا گرشگران فرصت مقایسه اصفهک دیروز و امروز را در کنار هم داشته باشند.

طبس نیوز: شاید زیباترین وجه توریستی اصفهک، روستای تخریب شده ای باشد که در کنار روستای جدید قرار دارد و در زلزله سال ۱۳۵۷ از بین رفت. بعد از این زلزله، مردم روستا تغییر مکان دادند و در کنار محل قدیمی خانه هایشان را بنا کردند. بنابراین یک بافت مسکونی جدید در کنار بافت قدیمی بنا شد تا گرشگران فرصت مقایسه اصفهک دیروز و امروز را در کنار هم داشته باشند.

خانه‌های روستا، اغلب در یک طبقه با سقف گنبدی، نورگیر و در و پنجره‌های کوچک ساخته شده‌اند. خانه های قدیمی اغلب با خشت و گل ساخته شده اند اما خانه‌های جدید بیشتر آجری و سیمانی هستند.
روستای اصفهک از توابع دیهوک است که در ۳۸ کیلومتری طبس قرار دارد و مثل بیشتر روستاهای طبس به سرسبزی و سرشاری معروف است. این روستا به دلیل آب و هوای منحصر بفردی که دارد، مستعد رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی است و یکی از گردشگرپذیرترین مناطق طبس به شمار می رود.
اصفهک در کنار کوه قرار گرفته و به همین دلیل در تابستان حداقل ۵ تا ۶درجه سردتر از طبس است. بنابراین می توانید با سفر به اصفهک شانس تماشای شب های کویر را در خنکای این روستا پیدا کنید.
مردم اصفهک اگرچه بیشتر به دامداری و کشاورزی مشغولند اما قالی‌بافی، مهم‌ترین صنعت دستی آنهاست و البته خرما و زعفران و نعنا هم مهم ترین سوغاتی های این منطقه. اصفهکی ها به داشتن انواع آش و آبگوشت‌های محلی متنوع معروفند و اگر گذارتان به این منطقه افتاد می توانید از محلی ها بخواهید شما را به غذاهای محلی شان مهمان کنند.
روستای اصفهک، غنی‌ترین منابع آب را در قلمرو شهرستان طبس دارد و ریزش آب چاه عمیقی که آب شرب روستا را تأمین می‌کند، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب ۳۹روستا را تامین می‌کند در این منطقه حفر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 11 =