ده تصویر از معماری باشکوه دره جن ها در طبس – طبس نیوز

ده تصویر از معماری باشکوه دره جن ها در طبس

برای آنها که هنوز جاذبه‌های متنوع و جذاب موجود در پهنه‌های کویری و بیابانی ایران را باور ندارند؛ و برای آنها که می‌پندارند تنها راه اخذ برکت از یک سرزمین، رویاندن سبزینه از بستر آن است! باشد که قدر این فلات پرشکوه ایرانی را بیشتر بدانیم..

طبس نیوز: برای آنها که هنوز جاذبه‌های متنوع و جذاب موجود در پهنه‌های کویری و بیابانی ایران را باور ندارند؛ و برای آنها که می‌پندارند تنها راه اخذ برکت از یک سرزمین، رویاندن سبزینه از بستر آن است! باشد که قدر این فلات پرشکوه ایرانی را بیشتر بدانیم و شاهد مدیریت هوشمندترین و متخصص‌ترین و پاک‌ترین فرزندان این بوم و بر، بر آن باشیم …

خبرآنلاین، محمد درویش- حدود ۳۰ کیلومتر که از طبس به سوی بشرویه برانی، می‌رسی به سرزمینی اسرارآمیز که انگار مینیاتوری رازآلود از گراندکانیون آمریکاست. یک دره‌ی خاموش، خنک و آبدار در دل پهنه‌ای داغ و تب‌دار که آثار حیات در آن دست کم به دوران امپراتوری ساسانی باز‌می‌گردد. مردم محلی به آن کال جنی می‌گویند و البته توصیه اکید می‌کنم که هرگز به تنهایی در این کال قدم نزنید! حتا اگر به ارواح و جن هم اعتقادی ندارید!! موقعیت دقیق جغرافیایی این دالان‌های پرشکوه آبرفتی در ۳۳ درجه و ۴۹ دقیقه عرض شمالی و ۵۶ درجه و ۵۰ دقیقه طول شرقی است و حتمن دیدن آنها را با رعایت اصول یک سفر مسئولانه در دستور کار خود و آنهایی قرار دهید که بیشتر دوست‌شان دارید.

(جهت بزرگنمایی روی تصاویر کلیک کنید)

کال جنی

شمالی‌ترین بخش از کال جنی

تاریخ این تصاویر برمی‌گردد به ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۱؛ یک سفر خاطره‌انگیز با دوستانی که به دوستی‌شان همواره مفتخرم: بهمن ایزدی، رامین ندافی و حمیدرضا عباسی.

 

کال جنی

دالانی آبرفتی که انگار سر به آسمان می‌ساید …

 

کال جنی

دخمه‌ها یا گبرهایی به قدمت حدود ۲ هزار سال که زرتشتیان باستان در آن اقامت می‌گزیده‌اند

 

کال جنی

ما در برابر این دالان پرشکوه تاریخ، مسئولیم …

 

کال جنی

چرا نباید این اثر منحصر به فرد طبیعی به عنوان یک میراث جهانی ثبت شود؟

 

کال جنی

 

کال جنی

 

کال جنی

 

کال جنی

 

کال جنی

یک دیدگاه برای نوشته «ده تصویر از معماری باشکوه دره جن ها در طبس»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =