طبس در ماتم سالار شهیدان بر سر و سینه می‌کوبد/ +عکس – طبس نیوز

طبس در ماتم سالار شهیدان بر سر و سینه می‌کوبد/ +عکس

مردم پرچم‌های سیاه بر سردر مساجد و حسینیه‌ها، هیئات و کوچه‌های شهر نصب می‌کنند، مراسم عزا شکل می‌گیرد هر چه به روز عاشورا نزدیکتر می‌شویم عزاداری پرشورتر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، از چند روز قبل محرم، مردم  دست به کار می‌شوند و پرچم‌های سیاه بر سردر مساجد و حسینیه‌ها، هیئات و کوچه‌های شهر نصب می‌کنند، مراسم عزا شکل می‌گیرد هر چه به روز عاشورا نزدیکتر می‌شویم عزاداری پرشورتر می‌شود.

ایستگاه‌های صلواتی در گوشه گوشه شهر با توزیع شیر، چای و سایر نذورات مردمی از عزاداران حسینی پذیرایی می‌کنند، این شب‌ها بساط نذر حلیم برپاست، هر کس به فراخور حال خود نذری برای عزای امام حسین(ع) تدارک می‌بیند.

بعد از نماز و مغرب و عشا هر شب دسته زنجیر‌زنی و سینه‌زنی در کوچه‌ها به حرکت در می‌آید، علم‌های بلند که با پارچه‌های مشکی و سبز و قرمز تزیین شده‌اند و بالای هرکدام علامت یک دست نصب شده است پیشاپیش دسته حرکت می‌کند و مردم برای دستجات حسینی اسفند دود میکنند.

هر روز مراسم روضه‌خوانی در خانه‌ها و نیز سرکشی دسته‌جات مساجد از خانواده‌های شهدا برپاست.

صدای ناله مادران که طفلان سبز پوش خود را در آغوش گرفتند آنچنان جانسوز است که گویی با مادر دلسوخته طفل شش ماهه امام حسین(ع) همنوایی می‌کنند.

در طبس ۶ هیئت مذهبی فعالیت دارند که پنج هیئت سنتی به ترتیب قدمت هیئت صاحب الزمانی، هیئت فاطمی، هیئت چهارده معصوم، هیئت ابوالفضلی، هیئت حسینی و یک هیئت که جدید به نام هیئت امام حسن مجتبی (ع) وجود دارند که میزبان عاشقان و دلسوختگان امام حسین(ع) هستند.

در اولین شب محرم کلیه هیئت‌ها به قدیمی‌ترین هیئت می‌روند هنگام رسیدن به یکدیگر، هیئت‌ها به هم سلام می‌دهند و هیئت میزبان نیز سلام آنها را پاسخ می‌گویند.

آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) همچون نگین در دل کویر می‌درخشد و هر شب میزبان عاشقان حسینی است، شب عاشورا همه هیئات به اتفاق، به بارگاه ملکوتی فرزند هفتمین امام شیعیان می‌روند و به ترتیب عزاداری می‌کنند، مردم نیز در این شب بر سر قبور عزیزان خود خیرات میکنند.

نماد گهواره به منزله گهواره حضرت علی اصغر است که مردم آن را در هیأت حسینی بر دستان خود به صورت نمادین تشییع می‌کنند.

نخل با مفهوم تشییع پیکر مقدس حضرت سید الشهدا(ع) است و دو نخل در طبس تشییع می‌شود، نخل حسینیه میارزه متعلق به سادات و یکی نخل هیئت فاطمی که در روز عاشورا در میدان اصلی شهر توسط مردم مومن طبس تشییع می‌گردد و اوج مراسم عزاداری محرم در طبس است.

نماز ظهر عاشورا از مهمترین برنامه‌های روز دهم محرم است که اغلب در مسجد جامع کبیر طبس به صورت با شکوه و با خیل عظیم جمعیت برگزار می‌شود.

مسجد-جامع-1

شام غریبان در غروب عاشورا هیئت‌ها به طور منظم به هیأت چهارده معصوم حرکت می‌کنند و بعد از اتمام سخنرانی و مراسم شام غریبان هر هیأت ذکر خود را می‌گوید و به سمت هیأت خود می‌رود.

مراسمات در دهه دوم محرم نیز ادامه دارد از جمله آن می‌توان به نمایش تعزیه قبیله بنی‌اسد است که توسط هیئت ابوالفضلی طبس برگزار می‌شود اشاره نمود.

گزارش: هیات تحریریه پایگاه خبری طبس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =