قدیمی‌ترین کتابخانه طبس را بشناسیم – طبس نیوز

قدیمی‌ترین کتابخانه طبس را بشناسیم

این کتابخانه در سال ۱۳۱۳ در طبس تاسیس شده و دارای کتب خطی و چاپ سنگی است و هزار و ۱۷۲ عضو دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، داود رفعتی رابط آمار کتابخانه های شهرستان طبس در مصاحبه با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی طبس گفت: کتابخانه ارشاد طبس در سال ۱۳۱۳ تاسیس شده است و از لحاظ قدمت یکی از قدیمی ترین کتابخانه های شهرستان طبس محسوب می گردد.

وی افزود: این کتابخانه در بلوار امام خمینی کوچه سفید و نرسیده به چهار راه قدس است که خدمات قابل توجهی را برای همه رده های سنی از کودک تا بزرگسال ارائه می دهد که از جمله آن کافی نت به همراه اینترنت پر سرعت است که برای افرادی که عضو آن می باشند به صورت نیمه بها است.

وی اضافه کرد: این کتابخانه دارای بخش مرجع، مخزن باز کتاب، بخش کودک و نوجوان، بخش کتب خطی و چاپ سنگی، بخش نشریات و روزنامه ها و منابع دیداری شنیداری و دارای دو سالن خواهران و برادران به صورت مجزا می باشد.

وی گفت: این کتابخانه ۱۱۷۲ عضو مرد و زن دارد که ۵۸۱ نفر آن زن و ۵۹۱ نفر آن مرد هستند. این کتابخانه دارای ۲۱۴۴۵ نسخه کتاب بزرگسال، ۱۷۰۰ نسخه کتاب کودک، ۱۲ نسخه کتاب خطی و ۱۵ نسخه کتاب چاپ سنگی می باشد. همشهریان می توانند با تلفن ۳۲۸۲۲۲۵۴ تماس بگیرند و از شرایط و خدمات کتابخانه اطلاع یابند.

وی با بیان اینکه کتابخانه شهدای گمنام دیگر کتابخانه شهر طبس است گفت: این کتابخانه در سال ۱۳۸۸ بنا گردیده است و یکی از کتابخانه های استاندارد طبس به شمار می رود، این کتابخانه در میدان معلم جنب مزار شهدای گمنام طبس واقع گردیده است که دارای کافی نت مجهز به همراه اینترنت پرسرعت، خدمات کپی و پرینت و اسکن است که برای اعضای کتابخانه به صورت نیمه بها می باشد.

رفعتی اظهار داشت: کتابخانه دارای بخش کودک و نوجوان،بخش مرجع، مخزن باز کتاب، بخش نشریات و روزنامه ها و دارای دو سالن مطالعه برادران و خواهران به صورت مجزا است.این کتابخانه دارای ۷۴۱ عضو می باشد که ۳۳۶ نفر آن زن و ۴۰۵ نفر آن مرد می باشند و ۸۸۳۸ نسخه کتاب بزرگسالان و ۳۹۸ نسخه کتاب کودک دارد.

رابط آمار کتابخانه های شهرستان طبس عنوان کرد: در این کتابخانه فعالیتهای جانبی مفیدی انجام می شود که از جمله آن حافظ خوانی است که هرشنبه شب برگزار می گردد و اهالی شعر و ادب محفل زیبایی را برپا می کنند و شروع آن از سال ۱۳۹۰ است. فعالیت دیگر کتابخانه که به تازگی شروع شده است و دوشنبه شب هر هفته برگزار می گردد تئاتر خوانی است که اهالی هنر و سینما را به دور خود جمع میکند و محفل هنری زیبایی را برپا می کند.همشهریان می توانند با شماره تلفن ۳۲۸۳۴۷۵۷ تماس بگیرند و از شرایط عضویت و خدمات کتابخانه اطلاع یابند.

رفعتی گفت: در پایان عرض نمایم در مجموع شهرستان طبس، تعداد ۵ کتابخانه نهادی شامل کتابخانه ارشاد و شهدای گمنام طبس، امام خامنه ای دیهوک، امیر کبیر عشق آباد، شهدای زیرک آباد عشق آباد و ۴ کتابخانه روستایی شامل ابن سینا دشتغران، شهدای نخلستان کریت، شهید شریف نیا اسفندیار، و شهید غلامی هودر دارد که بالغ بر ۴۵۴۳ نفرعضو دارند که ۲۳۰۵ نفر آن زن و ۲۲۳۸ نفر آن مرد هستند و ۸۳۲۱۸ نسخه کتاب در کتابخانه های شهرستان موجود است که ۷۵۶۵۶ نسخه آن کتاب بزرگسالان و جوانان و ۷۵۶۲ نسخه آن کتاب کودک و نوجوان است. این کتابخانه ها زیر مجموعه اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس می باشد.

وی افزود: ریاست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس هم به عهده آقای حسن قلی پور که از باسابقه ترین نیروهای این اداره هست می باشد.

2 دیدگاه برای نوشته «قدیمی‌ترین کتابخانه طبس را بشناسیم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 15 =