ضریح مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) در طبس غبارروبی شد – طبس نیوز

ضریح مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) در طبس غبارروبی شد

ضریح مطهر حضرت حسین ‌بن ‌موسی الکاظم(ع) طبس با حضور مدیرکل اوقاف خراسان جنوبی، معاون استاندار و فرماندار طبس و اقشار مختلف مردم غبار روبی شد.

به گزارش طبس نیوز و به نقل از خبرگزاری مهر؛ این مراسم با مداحی مداحان اهل بیت(ع) “محمد جواد فتحی و حسین داریوش” از اعضاء مجمع‌الذاکرین آستان مبارک ادامه یافت و در پایان زائران و مجاوران پذیرایی شده و نبات متبرک به آنها اهدا شد.

بر اساس این گزارش؛ امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) از جمله امامزادگانى است که مورخان ایشان را از فرزندان بلافصل امام کاظم (ع) دانسته ‌‌اند که بر همین اساس ایشان برادر هشتمین پیشوای شیعیان جهان هستند.

در آن زمان که فرزندان علی (ع) و شیعیان، سخت تحت تعقیب عمال عباسی بودند، حسین ‌بن موسی(ع) که نوجوانی بیش نبود نیز از ظلم و ستم خلفا در امان نبود و همراه دیگر فرزندان موسی ‌بن جعفر (ع) مدتها متواری بوده و در خفا به سر برده است تا آنکه در سرزمین طبس به دست عمال عباسی به درجه رفیع شهادت نائل می ‌شود، بر اساس برخی اسناد بنای اولیه این بارگاه در قرن پنجم احداث و بعدها در قرن سیزدهم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

در زلزله سال ۱۳۵۷ به کلی ویران شد، اما با همت آستان قدس رضوی بقعه مرکزی و رواق ‌های گرداگرد آن بازسازی شد و اکنون بنایی کاملا مطلوب و درخور شان این امامزاده و در راستای رفاه حال زائران با به کارگیری طرحی جامع احداث شده است.

این امامزاده منزلگاهی برای مسافرانی است که از شهرهای جنوبی و شرقی به مشهد سفر می کنند و در اطراف صحن و سرای این امامزاده ۱۵۰ اتاق مفروش و با امکانات اولیه تجهیز شده و در خدمت زائران است.

۱۲ مهمانپذیر ویژه مجهز به اتاقهای خواب، آشپزخانه، سرویسهای بهداشتی و … در سر درب ۶ مدخل ورودی به آستانه امامزاده به شکل زیبایی برای اقامت زائران ساختمان سازی شده است، همچنین ۲ باب آشپزخانه با تجهیزات کامل آشپزی به طور شبانه روزی دایر و به صورت رایگان در خدمت زائران است و فروشگاه تعاونی، فروشگاه و نمایشگاه محصولات فرهنگی، پارک بازی کودکان،‌ پارکینگ، فرهنگسرا، پاسگاه، دارالشفاء، سقاخانه و … همه و همه از امکاناتی است که برای مسافران در این مجموعه عظیم در نظر گرفته شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − نه =