آبگرم مرتضی علی طبس دارای بیشترین بازدید کننده در بین آبگرم های معدنی خراسان جنوبی

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت : از آغاز دور دوم سفرهای تابستانی تا کنون آبگرم مرتضی علی (ع) طبس با صد و چهل و دو هزار و پانصد و هفتاد نفر بیشترین تعداد بازدید کننده را داشته است.

طبس نیوز:مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت : از آغاز دور دوم سفرهای تابستانی تا کنون آبگرم مرتضی علی (ع) طبس با صد و چهل و دو هزار و پانصد و هفتاد نفر بیشترین تعداد بازدید کننده را داشته است.

به گزارش طبس نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بیرجند،در خراسان جنوبی ۴ مجتمع آبگرم معدنی به نامه‌ای آبگرم لوت، آبگرم فردوس، آب‌ترش سربیشه و آبگرم مرتضی علی (ع) طبس وجود دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت : از آغاز دور دوم سفرهای تابستانی تا کنون آبگرم مرتضی علی (ع) طبس با صد و چهل و دو هزار و پانصد و هفتاد نفر بیشترین تعداد بازدید کننده را داشته است.

چشمه آبگرم مرتضی علی (ع) از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان طبس است که این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله ۲۷ کیلومتری طبس واقع شده است که پس از گذر از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه باید حدود ۵ کیلومتر مسیر را پیاده طی کرد که عمده آن یک مسیر آبی است.

وجود این چشمه جوشان با ۲ نوع شاخه آب گرم و سرد در کنار هم که اختلاف دمای آن به ۱۰ درجه هم می‌رسد، در دل کویر ایران، جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است.

رضایی افزود : آب گرم معدنی فردوس نیز با قدمتی ۲۰۰ ساله یکی از آب گرم‌های معدنی برتر کشور با خواص درمانی اعجاب انگیز است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده و از آغاز دور دوم سفرهای تابستانی تا کنون هشتاد و سه هزار نفر از آن بازدید کردند.

این آب گرم طبیعی به دلیل داشتن خواص درمانی، هر ساله پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

پس از زمین لرزه سال ۱۳۴۷، آب این چشمه آب گرم کاملاً خشکید، اما پس از ۲ سال خود به خود شروع به جوشیدن کرد و مجدد جاری شد.

وی گفت : آب‌ترش سربیشه نیز در فاصله ۷۰ کیلومتری شرق مرکز استان خراسان جنوبی و در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال سربیشه و در کنار روستای آب‌ترش بخش مرکزی واقع شده است که در مدت یاد شده ۴۸۰ نفر از آن بازدید کردند.

آب این چشمه از شکاف سنگ های آندزیت بازالت از دل زمین خارج می‌شود که بالا بودن مقدار گاز co۲ و سیلیس نشان دهنده منشأ عمیق آب است.

آب چشمه مزه ای ترش و مطبوع دارد که برای رفع امراض گوارشی و پوستی مؤثر است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود : آب گرم معدنی لوت هم چشمه دیگری است که در ۷۵ کیلومتری خوسف قرار دارد و گرچه هر ساله تعدادی گردشگر و مسافر را به خود جذب می‌کند اما به نظر می‌رسد این جاذبه یکی از ناشناخته‌های خراسان جنوبی است.

رضایی گفت : از آغاز دور دوم سفرهای تابستانی تا کنون ۴۴ نفر از آبگرم لوت بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 6 =