دومین ماکت بالگرد ساقط شده آمریکایی در صحرای طبس رونمایی می‌شود

دومین ماکت بالگرد ساقط شده آمریکایی در صحرای طبس رونمایی می‌شود

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، در راستای طرح احیا و گویاسازی مناطق عملیاتی دفاع مقدس، طرح ویژه‌ای در سال ۱۳۸۸ به تصویب مقام معظم رهبری مبنی بر ساخت «موزه استکبارستیزی در صحرای طبس» رسید.

طرح ساخت موزه استکبارستیزی در سال ۱۳۸۹ مورد تصویب هیئت دولت برای تأمین اعتبار قرار گرفت و قرار شد که بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بخشی از حادثه صحرای طبس و تجاوز نیروهای نظامی دلتا را احیا و گویا کند که در این زمینه نخستین نمونه شبیه‌سازی شده بالگرد RH53D که در ارتش آمریکا به عنوان اسب دریا معروف است، بازسازی شد.

در خرداد ماه سال گذشته به دنبال روند احداث موزه بین‌المللی استکبارستیزی در طبس، از ماکت بالگرد ساقط شده آمریکایی رونمایی شد. در پنجم اردیبهشت سال جاری نیز دومین ماکت بالگرد سیکورسکی ساقط شده آمریکایی در طبس رونمایی خواهد شد.

به گزارش توانا، نیروهای نظامی آمریکا در اردیبهشت سال ۱۳۵۹ طی عملیاتی با عنوان «پنجه عقاب» با هشت فروند هلیکوپتر و دو هواپیمای c130 به سرزمین ایران تجاوز کردند و در صحرای طبس گرفتار قهر الهی شده و با به جا گذاشتن بخشی از امکانات نظامی و هلاکت هشت نفر از سربازان خود مجبور به فرار شدند و ننگ ابدی را برای سردمداران آمریکا به ارمغان بردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 10 =