انفجار حفره گازی باعث ریزش معدن طبس شد

رئیس انجمن معادن و فرآوری مواد معدنی استان یزد، علت ریزش معدن زغال سنگ طبس را انفجار حفره گازی اعلام کرد.

طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس: سعید افضلی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به ریزش معدن زغال سنگ طبس و کشته شدن هشت تن از معدنچیان در این حادثه، اظهار داشت: تصاعد گاز متان و انفجار حفره گازی باعث ریزش تونل اصلی معدن بوده است.

وی عنوان کرد: در معادن زغال سنگ در اثر فعالیت‌های معدنی، حفره‌های گازی ایجاد می‌شود که با انباشت این گاز و کم شدن حجم دیواره تونل، باعث کاهش مقاومت و نیز انفجار می‌شود.

نماینده انجمن معادن در منطقه جنوب کشور افزود: معادن زغال سنگ از پرخطرترین معادن در جهان محسوب می‌شوند و هر چند صد سال یک‌بار این حوادث رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه این نوع حوادث در اثر انباشت گاز به وجود می‌اید و اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: لایه‌های گازی در معادن زغال سنگ همیشه وجود دارد و در حادثه معدن طبس، تصاعد آنی گاز و انفجار، در زمان تغییر شیفت بوده است.

افضلی پور تصریح کرد: چنانچه در بررسی‌ها مشخص شود که سهل انگاری و یا رعایت نکردن نکات ایمنی صورت گرفته باشد، به طور قطع از سوی مسئولان امر با مسببان این حادثه طبق مقررات برخورد خواهد شد.

وی یادآور شد: البته از سوی استاندار یزد نیز تیمی کارشناسی برای بررسی بیشتر علل حادثه و جزئیات آن تشکیل شده است که در روزهای آینده جزئیات بیشتری اعلام خواهد شد.

نماینده انجمن معادن در منطقه جنوب کشور اضافه کرد: پس از وقوع حادثه بلافاصله مسئولان اجرایی استان، تیم‌های امدادی و اورژانس، هلال احمر منطقه و فرماندار و مسئولان محلی شهرستان به عنوان نخستین گروه در محل حاضر شدند و پیگیری‌ها نیز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =