مسئولان خودرو تامین کنند/ روستاهای طبس در انتظار کتابخانه سیار – طبس نیوز

مسئولان خودرو تامین کنند/ روستاهای طبس در انتظار کتابخانه سیار

مسئولان خودرو تامین کنند/ روستاهای طبس در انتظار کتابخانه سیار

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدحسین پارساییان صبح امروز در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی طبس از آمادگی نهاد کتابخانه‌های عمومی ایستان یزد برای ایجاد کتابخانه سیار برای روستاهای طبس در صورت اختصاص خودروی مناسب خبر داد.

وی افزود: مردم شهرستان طبس با وجود کاستی‌هایی در زیرساخت‌های کتابخانه‌ای، به لحاظ میزان مراجعه و استقبال از کتابخانه در استان یزد رتبه نخست را دارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد عنوان کرد: وقتی شخصیتی هم‌چون مقام معظم رهبری که فرهیخته‌ترین فرد در مقوله کتاب و کتاب‌خوانی هستند، تأکید و حساسیت خاصی نسبت به این حوزه دارند، وظیفه تک‌تک ما مسئولان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه بسیار خطیر خواهد بود.

وی با اشاره به نقش مهم انجمن کتابخانه‌های عمومی در فرهنگ‌سازی برای مطالعه تصریح کرد: اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی، ستاد پشتیبانی مدیریت کتابخانه‌هاست و سیاست‌گذاری برای بهبود وضعیت کیفی کتابخانه‌ها را انجمن‌ها برعهده دارند که پویایی آنها سبب اتخاذ تصمیم‌های مفید و عملیاتی خواهد شد.

پارساییان با تقدیر از مسئولان کتابخانه و کتابداران طبس در اجرای مطلوب “طرح کتاب من” بیان کرد: طبس پس از شهرستان یزد، بهترین عملکرد را در زمینه سفارش کتاب در طرح کتاب من داشته و بیش از ۸۰ درصد درخواست کتاب‌ها وصول شده است.

وی از آمادگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان برای ایجاد یک باب کتابخانه سیار در صورت اختصاص خودروی مناسب خبر داد و ابراز امیدواری کرد:‌ با تحقق این امر، روستاهای کوچک و پراکنده شهرستان طبس که از نعمت کتابخانه محروم هستند، از خدمات کتابخانه‌ای برخوردار شوند.

فرماندار طبس نیز در این جلسه اظهار داشت: طبس به لحاظ وسعت، تعداد و پراکندگی روستاها هم‌چنین دور بودن از مرکز استان با سایر شهرستان‌ها قابل مقایسه نیست و این موضوع فراهم ساختن زیرساخت‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

عزیز بهزادی افزود: با وجود همه مشکلات، طبس مردمی سخت‌کوش دارد و در بیشتر بخش‌ها سرآمد استان یزد است.

وی اظهار امیدواری کرد: بخش کتاب و کتاب‌خوانی شهرستان طبس نیز هم‌چون سایر بخش‌ها توسعه چشم‌گیری داشته باشد که این پیشرفت به رشد فرهنگی هر چه بیشتر طبس کمک خواهد کرد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان طبس نیز در ابتدای این جلسه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های این شهرستان در سال ۹۰ ارائه کرد.

مرتضی محمدی‌مقدم عنوان کرد: هم‌اکنون در شهرستان طبس هفت باب کتابخانه دایر است و در آینده‌ای نزدیک دو باب کتابخانه روستایی دیگر نیز در روستاهای زیرک‌آباد و هودر راه‌اندازی خواهد شد.

وی تصریح کرد: سه کتابخانه شهرستان در سال ۹۰ مجهز به مراکز اطلاع‌رسانی و کافی‌نت شدند و در سال جاری نیز کافی‌نت کتابخانه روستایی “کریت” راه‌اندازی خواهد شد.

محمدی مقدم بیان کرد: در سال گذشته ۱۱ درصد افزایش منابع مکتوب کتابخانه‌های عمومی را داشتیم و از طریق طرح کتاب من نیز بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ نسخه کتاب به منابع کتابخانه‌ها افزوده شد.

وی هم‌چنین با ارائه گزارشی از نحوه هزینه‌کرد نیم درصد درآمد شهرداری در سال ۹۰ گفت: بیشترین ردیف هزینه‌کرد نیم درصد در بخش سوخت و انرژی و بخش تعمیر و نگه‌داری تجهیزات سخت‌افزاری کتابخانه‌ها بوده است.

وی میزان تحقق مصوبات جلسات انجمن‌های شهرستان در سال گذشته را ۸۰ درصد اعلام کرد و افزود: در ۱۲ جلسه انجمن شهرستان و بخش‌های دیهوک و دستگردان، بیش از ۵۰ مصوبه برای ارتقای سطح کمی و کیفی کتابخانه‌های طبس داشته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 13 =