پسته‌کاران طبسی امسال ۲۰ درصد بیشتر برداشت می‌کنند

پسته‌کاران طبسی امسال 20 درصد بیشتر برداشت می‌کنند

طبس نیوز- به گزارش خبرگزاری فارس از طبس، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان طبس، محمود اسدی با اشاره به آغاز برداشت پسته در شهرستان طبس، اظهار داشت: سطح زیرکشت پسته در شهرستان طبس ۶۷۹ هکتار است که از این سطح مقدار ۵۱۶ هکتار بارور و ۱۶۳ هکتار نهال است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری از سطح زیرکشت پسته در شهرستان طبس، ۵۷۲ تن پسته خشک برداشت شود که این میزان نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس یادآور شد: ارقام پسته کشت شده در این شهرستان اوحدی، احمدآقایی، اکبری و کله‌قوچی است.

وی گفت: برگزاری دوره آموزشی فنی و حرفه‌ای پسته‌کاری، ایجاد شبکه‌های مراقبت خصوصی و دولتی برای نظارت و کنترل آفات و بیماری‌های باغ‌های پسته، ارائه توصیه‌های کارشناسی و تهیه و توزیع پیام‌های آموزشی و ترویجی، اجرای عملیات زیربنایی از جمله آبیاری تحت فشار و لوله‌گذاری در تعدادی از باغ‌های پسته شهرستان، و پرداخت تسهیلات بانکی برای احداث و اصلاح باغ‌های پسته، از جمله خدمات ارائه شده به پسته‌کاران طبس از سوی جهاد کشاورزی این شهرستان است.

اسدی مهمترین مشکل پسته‌کاران طبس را نبود ترمینال ضبط و فرآوری پسته در این شهرستان دانست و افزود: پسته‌کاران شهرستان طبس مجبورند محصول تولیدی خود را برای فرآوری به شهرستان‌های اطراف ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت وجود متقاضی برای ایجاد ترمینال ضبط و فرآوری پسته در شهرستان طبس، امکان پرداخت تسهیلات بانکی یارانه‌دار از محل طرح توسعه کشاورزی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =