روستای نایبند شهرستان طبس، ماسوله کویر ایران – طبس نیوز

روستای نایبند شهرستان طبس، ماسوله کویر ایران

بافت تاریخی روستای نایبند از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس با خانه‌های خشت و گلی چندطبقه با سقف‌های چوبی که بر فراز تپه ای صخره ای ساخته شده این روستا را به «ماسوله کویر» لقب داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، روستای تاریخی نایبند در کیلومتر ۱۴۰ جاده دیهوک به سمت راور از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس می‌باشد.

به علت دوری این روستا از مراکز شهری و مرکز بخش خوشبختانه بافت تاریخی روستا تاکنون دستخوش تحولات و دگرگونی و آسیب نگردیده است.

علی رغم هجوم مردم به زندگی ماشینی و زندگی مرفه هنوز زندگی در کوچه و معابر بافت تاریخی نایبند جریان داشته و مردم در خانه های قدیمی سکونت دارند.

بافت تاریخی نایبند با توجه به شکل معماری روستا که در واقع بام یک خانه نقش حیاط خانه بالادست را ایفا می‌کند به «ماسوله کویر» معروف است.

روستای نایبند طبس «ماسوله کویر»

این خانه ها با استفاده از گل، شاخ و برگ درختان از قبیل نخل و درختان منطقه بر فراز تپه ای صخره ای و به صورت پلکانی ساخته شده‌اند.

همچنین این روستا دارای برج های دیده بانی جهت حفاظت از هجوم یاغیان به روستا می‌باشد.

روستای نایبند طبس «ماسوله کویر»

روستای تاریخی نایبند دارای باغات و مزارع طبیعی بسیار زیبا بوده که محصولاتی مانند خرما و مرکبات از قبیل پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج از جمله محصولات عمده روستا می‌باشد.

روستای نایبند طبس «ماسوله کویر»

وجود حیات وحش نایبندان در کنار این روستا باعث گردیده علاوه بر حضور توریست تاریخی و گردشگری، منطقه شاهد حضور توریست علمی نیز باشد.

با پیگیری‌های انجام شده توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس پرونده ثبت بافت تاریخی روستای نایبند تکمیل گردیده و در کمیته ثبت استان بافت مذکور به ثبت رسیده است تا در چند ماه آینده در فهرست ملی بافت های تاریخی کشور نیز به ثبت برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − شش =