اعلام علت سقوط آنتونوف ۱۴۰ پس از ۱۸ماه

علت نهایی سقوط ایران ۱۴۰ که به کشته شدن ۴۰ مسافر پرواز تهران – طبس منجر شده بود بالاخره اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: پس از گذشت بیش از ۱۸ ماه از سانحه هواپیمای آنتونف ۱۴۰ و صرف هزاران نفر ساعت کار کارشناسی توسط تیم بررسی سانحه، کار بررسی سانحه هواپیمای مذکور به پایان رسید و نقص فنی نتیجه نهایی سانحه پرواز مسیر تهران- طبس علت اصلی سقوط هواپیما شناخته شد.

وی یادآور شد: با توجه به کارایی هواپیما و بررسی های تخصصی صورت گرفته روی همه احتمالات و نظرها، اشکال در سیستم کنترل الکترونیکی موتور هواپیما عامل محوری و موثر در سانحه بوده و اشکال در این سیستم نه تنها موجب نارسایی در هشدار به موقع به خلبان شده بلکه خود عامل مهمی برای از دست رفتن موتور هواپیما شده است.

وی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری برای رسیدن به نتایج دقیق و رفع تمامی احتمالات مطرح شده و رسیدن به نتایج صحیح از تمامی ظرفیت های ممکن استفاده و در طول بررسی ها از کارشناسان روسی و اکراینی و شرکت طراح و سازنده موتور هواپیما نیز بهره گرفته است.

مشاور رسانه ای رئیس سازمان هواپیمایی بیان کرد: بررسی ها باتوجه به مستندات موجود از جمله اطلاعات استخراج شده از FDR و CVR (جعبه سیاه) و لاشه هواپیما حاصل و از سه عامل سانحه ساز ماشین (هواپیما)، محیط (وضعیت جوی) و انسان عامل اول یعنی نقص فنی علت اصلی سانحه اعلام شد.

هواپیمای پرواز تهران – طبس با ۴۸ سرنشین ساعت ۹:۲۲ دقیقه ۱۹ مردادماه سال گذشته حوالی فرودگاه مهرآباد تهران سقوط کرد و ۴۰ نفر از مسافران و کرو پروازی آن کشته شدند.

2 thoughts on “اعلام علت سقوط آنتونوف ۱۴۰ پس از ۱۸ماه

  1. جناب یزدی شما هنوز هم بعد از ۱۸ ماه و اینهمه کارشناسی، تن اون مرحوم رو توی گور میلرزونی؟!!!!!
    شما که اینهمه کارشناسی به خدا اعتقاد داری؟ و به این حرف که اگر خدا نخواد هیچ برگی از درخت نمیفتد؟!!

  2. با تمام این نظریه ها ، طبق بررسی اینجانب قصور خلبان از تشخیص به موقع نقص فنی و عدم کنترل مطلوب تعادل هواپیما حین بروز نقص و بطور خلاصه عدم مدیریت فنی مناسب از جانب خلبان مرحوم ، مهمترین عامل تاثیرگذار در سقوط بوده است
    باید توجه داشت که نقص فنی در بسیاری از هواپیماها ممکن است روی دهد اما توانمندی خلبان در حفظ نسبی تعادل هواپیما و مهارت در برگرداندن آن به باند فرودگاه اصلی ترین عامل در مهار سوانح هوایی است.
    خداوند متعال از سر قصوات متعدد آن خلبان مرحوم بگذرد و خدمه و علی الخصوص مسافران بی گناه آن پرواز را قرین رحمت واسعه خویش فرماید. ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 7 =