افت قیمت زغالسنگ کارگران «معدن جو» طبس را بیکار کرد – طبس نیوز

افت قیمت زغالسنگ کارگران «معدن جو» طبس را بیکار کرد

مدیرعامل شرکت معدنی زغالسنگ معدن جو طبس گفت: نبود کارگران استخراج سبب شد که کارگران خدماتی نیز بیکار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از خبرگزاری مهر، داوود فرتوت در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات پیش روی شرکت معدنی زغالسنگ «معدن‌جو» طبس اظهار کرد: زغال سنگ صنعتی رو به افول بوده که یکی از دلایل آن عدم افزایش قیمت زغال سنگ طی دو سال گذشته است.

وی با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان به هیچ عنوان زیربار افزایش قیمت نرفته و این مسئله سبب شد که خیلی کارها در معادن زغال سنگ توجیه اقتصادی نداشته باشد، بیان کرد: علاوه بر این پرداخت نشدن مطالبات معادن زغال سنگ سبب شده که معدن با کمبودها و نارسایی های زیادی از جمله عدم توان پرداخت بدهی ها، حقوق و عدم تامین مواد اولیه روبه رو شود.

پرداخت های ناهماهنگ و  نابسامانی حقوق، کارگران را بی انگیزه کرد

مدیرعامل شرکت معدنی زغالسنگ معدن جو طبس ادامه داد: همه این عوامل در نهایت منجر به این می شود که معدن اجبارا کوچک یا تعطیل شود.

فرتوت با اشاره به مراجعه نکردن بسیاری از کارگران استخراج این معدن در فروردین ماه، گفت: پرداخت های ناهماهنگ و  نابسامانی حقوق کارگران سبب شده که انگیزه ای برای ادامه کار در بین کارگران وجود نداشته باشد.

وی در ارتباط با اخراج شماری از کارگران این معدن در سال جاری گفت: اول سال تمام سرویس هایی که برای کارگران استخراج فرستادیم خالی برگشتند و قسمت اعظم کارگرهای استخراج نیامدند.

مدیرعامل شرکت معدنی زغالسنگ معدن جو طبس اضافه کرد: به طبع این موضوع کارهای خدماتی و پیرامونی نیز کاهش پیدا کرده و سبب می شود کارگرهای پیرامونی نیز نتوانیم بگیریم.

فرتوت گفت: اگر کارگاه های استخراج پر نشود باید گروه جدیدی را آموزش دهیم اما الان کارگاه های استخراج ما خالی است.

عدم افزایش قیمت زغال سنگ و پرداخت بدهی، معادن زغال سنگ را رو به نابودی می برد

وی با تاکید بر اینکه عدم افزایش قیمت زغال سنگ و عدم پرداخت به موقع بدهی، معادن زغال سنگ را روبه نابودی می برد، بیان کرد: افزایش نیافتن قیمت زغال سنگ در مقابل افزایش ۱۴ درصد حقوق و افزایش قیمت چوب معادن زغال سنگ را با مشکل جدی رو به رو کرده و در صورت ادامه این وضعیت ان ها را به سمت تعطیلی سوق می دهد.

مدیرعامل شرکت معدنی زغالسنگ معدن جو طبس با بیان اینکه ما تمایل زیادی برای جذب کارگر استخراج داریم و حتی چندین نوبت به اداره کار برای جذب کارگر اطلاعیه داده ایم، بیان کرد: اما نا منظمی پرداخت ها و مطالبات کارگری سبب شده که کارگرها حاضر نشوند در محل کار حضور پیدا کنند و اگر کارگر استخراج مشغول به کار نشوند کارگر خدماتی نیز بیکار می شوند.

فرتوت با اشاره به اینکه قرارداد کارگرها به صورت مرتب تمدید می شود، اضافه کرد: هر کارگر استخراجی که مراجعه کند قرارداد ان ها امضا می شود و حتی یک نفر نداریم که قرارداد ان ها تمدید نشود اما کارگر خدمات باید متناسب با کارگر استخراج باشد.

وی با بیان اینکه مراجعه نکردن کارگرهای استخراج مشکل هرساله معدن بوده و مربوط به امسال تنها نیست، عنوان داشت: سال های گذشته نیز در ماه فروردین مراجعات کمتر بوده و در اردیبهشت و خرداد ظرفیت پر می شود.

مدیر واحد طبس شرکت معدن جو، ظرفیت تولید این معدن را ماهیانه ۳۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: در حال حاضر که کارگر استخراج نیامده به طور حتم کاهش شدید در تولید داریم و این کاهش شدید به ضرر این واحد است.

3 دیدگاه برای نوشته «افت قیمت زغالسنگ کارگران «معدن جو» طبس را بیکار کرد»

  1. اقای مهندس فرتوت چرا من که ده سال در معدن کار میکنم الان بخاطر نیامدن کارگر استخراج باید بیکار شوم واقعا حق من این است
    حداقل بیمه فروردین ماه ما را پرداخت کنید

  2. این هم عدالت اجتماعی یک عده ماهانه حقوق چند میلیونی یک عده هم با حقوق یک تا دو میلیونی که نتیجه اش اخراج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =