فاجعه‌ای خاموش طبس را تهدید می‌کند! – طبس نیوز

فاجعه‌ای خاموش طبس را تهدید می‌کند!

بحران جدی کمبود منابع آب، مدیران حوزه آب شهرستان طبس را تنها پس از ۱۰ روز از تشکیل اولین جلسه «کارگروه آب» در سال جدید بار دیگر گرد هم آورد تا راه حلی برای این بحران پیدا کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، کارگروه آب شهرستان طبس به منظور بررسی مصوبات جلسه استانی و ارائه راهکارهای میان مدت و بلند مدت تأمین آب شهرستان تشکیل جلسه داد.

فرماندار ویژه طبس: به برنامه های میان مدت و بلند مدت در خصوص تأمین آب نیازمندیم

معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس با اشاره به مصوبات جلسه کارگروه آب با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: در این جلسه راهکارهایی برای تأمین آب شهرستان ارائه شد اما به دلیل اینکه برداشت آب از سفره های زیرزمینی به سقف خود رسیده، مجوز حفر چاه جدید راهکار خوبی نیست و تأثیر چندانی هم ندارد بنابراین ما به برنامه های میان مدت و بلند مدت در خصوص تأمین آب نیازمندیم که باید توسط مدیران آب منطقه ای تدوین شود.

رئیس کارگروه آب شهرستان افزود: ما در منطقه کویری با دمای نزدیک به ۵۰ درجه زندگی می کنیم و به دلیل فاصله طولانی با دریاها و مناطق پر آب باید از الان به فکر چاره باشیم.گرچه در سالیان اخیر با پیگیری و تلاش مسئولین هیچ گاه جیره بندی و قطعی آب نداشته ایم اما خطر کم آبی و بحران وجود دارد و مردم و مسئولین باید این موضوع را جدی بگیرند.

مدیر آب و فاضلاب طبس: تاکنون در سد نهرین هیچ گونه آبگیری انجام نشده است

مدیر آب و فاضلاب طبس گفت: میزان بارندگی در طبس در سال جاری تاکنون ۲۸/۸ میلیمتر بوده که در مقایسه با سال قبل با ۴۸ میلی متر بارندگی و میانگین بازه زمانی ۶۶ میلیمتر حاکی از کاهش بارندگی به میزان ۵۷ درصد است و تاکنون در سد نهرین هیچ گونه آبگیری انجام نشده است.

محمد‌زاده افزود: برای جبران کمبود آب، طرح های مطالعاتی زیادی انجام شد که هیچ کدام برای حفر چاه به نتیجه مطلوب نرسید و ما با اقداماتی از قبیل تعویض پمپ و افزایش عمق نصب توانستیم ۱۶ لیتر در ثانیه افزایش آبدهی داشته باشیم اما به دلیل افت آبدهی دیگر چاه‌ها این امر تأثیر چندانی در افزایش آبدهی نداشت و در حال حاضر ظرفیت آبدهی ۲۰۵ لیتر در ثانیه است که از اردیبهشت ماه به بعد با افزایش مصرف جوابگوی نیازهای آبی شهر طبس نخواهد بود.

مدیر آب منطقه‌ای طبس: باید به دنبال اصلاح الگوی مصرف و منابع آبی جایگزین باشیم

محمدنژاد مدیر آب منطقه ای طبس با تأکید بر لزوم مدیریت مصرف آب گفت: آب‌های زیرزمینی دچار افت سطح شده و توان جبران همین میزان برداشت را هم ندارد لذا حفر چاه های جدید راهکاری اساسی نخواهد بود و باید به دنبال اصلاح الگوی مصرف و منابع آبی جایگزین باشیم.

مدیر آب و فاضلاب روستایی طبس: آبدهی برخی چاه‌ها از ۱۰ لیتر به حدود ۳ لیتر کاهش یافته است

محمدیان مدیر آب و فاضلاب روستایی طبس نیز از کاهش آبدهی برخی چاهها از ۱۰ لیتر به حدود ۳ لیتر خبر داد و افزود: ما مشترکین پرمصرف را شناسایی کرده و به آنها اخطار داده ایم و برای جلوگیری از هدر رفت آب اقداماتی از قبیل نشت یابی و اصلاح شبکه را در دستور کار داریم.

رئیس شورای اسلامی شهرستان طبس: فاجعه ای خاموش طبس را تهدید می کند

محمد حسین اخوان صفار یادآور شد: اینکه موضوع کمبود آب در طبس بعنوان یک بحران در استانداری مطرح شد اقدام ارزشمندی بود اما خطر کمبود آب جدی است.و لازم است اقداماتی مثل آبیاری مکانیزه توسط شهرداری، سوق دادن مردم به سمت صرفه جویی، جیره بندی آب و تغییر روش های آبیاری سنتی انجام گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان طبس افزود: فاجعه ای خاموش طبس را تهدید می کند، علاوه بر افت سطح آبهای زیرزمینی خطر دیگری مبنی بر پیشروی آبهای شور به سمت آبهای شیرین و شور شدن آب چاههای در حال استفاده وجود دارد لذا از اکنون باید به دنبال روش های کارشناسی شده و بلند مدت برای تأمین آب در بلند مدت باشیم.

لازم به ذکر است در مصوبات جلسه کارگروه آب در استان، تهیه طرح های بلند مدت و اجرای پروژه های مربوطه، تأمین آب برای بخش معدن، مطالعه آبهای ژرف، مجوز حفر چاه با دبی ۲۰ لیتر در ثانیه و مجوز حفر چاه در مجتمع های کوثر و زمزم بعنوان راهکارهای تأمین آب شهرستان مطرح شده بود.

5 دیدگاه برای نوشته «فاجعه‌ای خاموش طبس را تهدید می‌کند!»

  1. آقای محمدیان جنابعالی بعنوان رئیس شرکت آب وفاضلاب روستایی آیا برحط انتقال آب روستاها نظارت دارید ؟ خط انتقال آب پیرحاجات به حلوان لوله ها آن فرسوده وشکستگی دارد وآب زیادی هم هدر می رود بطوریکه چند قبل تاریخ ۲۷/۱/۹۵که ازآن مسیر گذر می کردم دیدم بر اثرنشت آب دوطرف خط انتقال آب به مرداب تبدیل شده بود و نفریک شتر هم درمرداب گیر کرده بود حال این سوال هم ازمرکز بهداشت باید پرسید آیا این آب قابل شرب هست یا نه وچه ارگانی برسالم بودن این آب نظارت می کند

  2. متاسفانه اب نهر که اب مطلوبی است رو برایه کاشت سبزی و هندوانه استفاده میشه میشه این اب رو ازکشاورز خرید یا اجاره کرد

  3. نمیدونم چرا مسئولین کولر آبی رو اصلا در نظر نمیگیرن و تبلیغ هم میکنن! عزیزان در شهر کم آبی مثل طبس استفاده کولر آبی باید جرم باشه! یارانه برای کولر گازی باید در نظر گرفته بشه

    1. کار ازتجربه گذشته،اعتبار جهت پروژه های انتقال آب ازخارج ازشهرستان،اجرای پروژه تصفیه فاضلاب طبق ضوابط شرعی وکاهش قیمت برق جهت استفاده ازکولر گازی می خواهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 7 =