برگ برنده پرونده دولت آباد طبس در دست اداره اوقاف – طبس نیوز

برگ برنده پرونده دولت آباد طبس در دست اداره اوقاف

رئیس اداره اوقاف شهرستان طبس گفت: ۴۶۷ هزار متر مربع از اراضی موقوفه دولت آباد طبس پس از ۱۸ سال با حکم دادگاه، به تملک اداره اوقاف بازگشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، حجت‌الاسلام محمد الهی در نشست خبری با تاًکید بر لزوم اجرای صحیح وقف و انجام نیت واقف اظهار داشت: پس از زلزله دلخراش سال ۱۳۵۷ در طبس، متاسفانه قسمت هایی از زمین های موقوفه به صورت نا آگاهانه توسط اشخاص گرفته شده و سند مالکیت نیز برای آنان صادر شده است در حالیکه این زمین ها به وقف شهرت دارند.

وی افزود: اداره اوقاف شهرستان طبس در راستای احیاء موقوفات و رعایت مصلحت وقف نسبت به اخذ مجوز لازم از نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص تنظیم سند اینگونه اراضی اقدام کرده است.

الهی گفت: یکی از این موقوفات، اراضی روستای دولت آباد تا قسمت راه چهار ده (پلاک ۴ اصلی همت آباد) است که به اشتباه توسط اداره مسکن و شهر سازی به آستانه مبارک امامزاده تحویل و برای آن نیز سند مالکیت صادر شده است(پلاک ۴۶۹۲). در صورتیکه اراضی این روستا ، اعم از اراضی دایر، بایر، کشاورزی و مسکونی، تماماً و شش دنگ در اختیار اداره اوقاف بوده است و به میزان ۴۶۷ هزار متر مربع یعنی حدود ۴۷ هکتار تداخل در ابعاد وجود دارد.

وی افزود: پس از طرح شکایت اداره اوقاف و امور خیریه از اداره مسکن و شهر سازی،.شورای عالی ثبت، تداخل را محرز دانسته و پرونده را به محاکم قضایی فرستاد که در نهایت پس از تشکیل شوراهای یک، سه، پنج، هفت، ۹ و ۱۱ نفره ، قاضی نیز تداخل را محرز و مالکیت اداره اوقاف را ارجح دانست.

گفتنی است اراضی روستای دولت آباد طبس تا قسمت راه چهار ده در سال ۱۳۱۷ وقف، و سند آن صادر شده که بر سند پلاک ۴۶۹۲ صادر شده برای آستانه مبارکه امامزاده، مقدم است.

الهی با بیان این موضوع که آستانه مبارکه حسین بن موسی الکاظم (ع) دارای برکات فراوانی برای خطه طبس و مردم آن است و تکریم آن وظیفه همه ماست افزود: با همه این اوصاف، عمل به وقف یک وظیفه شرعی است و ما موظفیم در اجرای صحیح آن با توجه به نیت واقف بکوشیم.

رئیس اداره اوقاف شهرستان با اشاره به اینکه در برخی از این اراضی توسط آستانه مبارک امامزاده ساخت و ساز انجام شده و تصمیم گیری در خصوص این مسئله، در حدود اختیارات مسئول این اداره نیست تاکید کرد: در این خصوص با توجه به دستور نماینده ولی فقیه و مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه تصمیم گیری نهایی انجام خواهد شد.

4 دیدگاه برای نوشته «برگ برنده پرونده دولت آباد طبس در دست اداره اوقاف»

  1. با توجه به اینکه ارزش زمینهای دولت آباد بدلیل وجود امامزاده است اوقاف باید با آستانه همکاری کند تا مشکل حل شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =