سهم آب طبس از کارون محفوظ است – طبس نیوز

سهم آب طبس از کارون محفوظ است

روزنامه «آوای خراسان جنوبی» روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ماه ۹۵ در مطلبی با عنوان «سهم آب طبس از کارون محفوظ است» به بررسی موضوع سهمیه طبس از محل خط دوم انتقال آب به استان یزد پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، در این گزارش آمده است: خشکسالی های اخیر و بحران بی‌آبی استان، در طبس بیشتر از هر جای دیگری خود را نشان داده به گونه ای که در حال حاضر ۴۲ روستای این شهرستان با تنش آبی مواجه هستند.

گزینه‌های متعددی برای اجرای طرح انتقال آب به این شهرستان وجود داشته که انتقال آب از سرچشمه‌های کارون یکی از آن‌ها بود که بنا به گفته مسئولان باوجود اینکه در مصوبه شورای عالی آب در سال ۸۳ سهمیه‌ای از محل خط دوم انتقال آب به یزد برای شهرستان طبس در نظر گرفته‌شده بود اما باز هم مردم طبس از آن محروم شدند.

در شورای ‌عالی آب کشور به ریاست رئیس‌جمهور سابق، مقرر شد از یک ‌میلیارد مترمکعب آب مازاد اختصاص‌یافته از کارون به فلات مرکزی ایران ۳۰۰ میلیون مترمکعب به استان یزد منتقل و بر اساس جدول مصوب در وزارت نیرو از این مقدار ۷۵ میلیون مترمکعب هم به طبس اختصاص یابد که این مصوبه به شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز ابلاغ‌ شد.

بعد از محروم شدن طبس از خط دوم انتقال آب به طبس در سال ۹۱، مسئولان و نمایندگان شهرستان طبس تلاش‌های زیادی کردند که حق مسلم مردم این شهرستان از کارون را به آن‌ها بازگردانند اما این خواسته تاکنون اجرایی نشده و هنوز هم در حال بررسی است.

نماینده سابق مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه خرداد ۹۳ در گفتگو خبرنگاران گفت: سهم طبس از خط دوم انتقال آب کارون به استان یزد در سال ۹۱ مشخص شد، باوجود اینکه این موضوع، مصوبه شورای عالی آب بود مسئولان این شهرستان بارها این خواسته را پیگیری کردند اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

عبدالله زاده در اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز در گفتگوی خبری با رسانه‌ها این سهم را قطعی دانست و گفت: مقدار سهم آب طبس یک بحث است اما موضوع اساسی‌تر تخصیص این سهم است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی نیز در آخرین گفتگوی خود با آوا ، نیاز آبی شهرستان طبس تا سال ۱۴۲۵ را حدود ۲۸.۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: این موضوع به تصویب کمیته فنی رسیده و در حال حاضر به دفتر کلان آب ارسال‌شده تا بتوانیم از خط دو یزد آن را تأمین کنیم.

وی اضافه کرد: بر اساس برآوردهای انجام‌شده نیاز آبی سه استان اصفهان، یزد و کرمان که باید از دریاچه کارون تأمین شود حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در نظر گرفته‌شده و ما به دنبال این هستیم نیاز آبی شهرستان طبس نیز در این پروژه دیده شود.

امامی در ارتباط با زمان اجرایی شدن این پروژه گفت: این پروژه، یکی از پروژه‌های کلان است که شامل احداث سد و اجرای خطوط انتقال است که این امر زمان‌بر خواهد بود. وی با بیان اینکه طبق برنامه خطوط انتقال آب تا یزد به‌ صورت مشترک و از یزد تا طبس نیز توسط استان انجام می‌شود، بیان داشت: در حال حاضر مسیرهای اجرای این پروژه گرفته شد اما هنوز موقعیت مناسب تعیین نشده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال عملیاتی شدن این مصوبه هستیم و سهم طبس از آب کارون همچنان پابرجاست .

2 دیدگاه برای نوشته «سهم آب طبس از کارون محفوظ است»

  1. خیلی ممنون خیالم راحت شد .تو رو خدا سهممون رو به کسی ندید همون جا باشه تا سر وقتش بیایم بگیریم

    1. خوب که چی اقا مهدی با این جمله طعنه امیز میخوای عقدتو خالی کنی.فکر و سهمیه اب از کارون به طبس چه درست و چه غلط باید به فال نیک گرفت چرا که از لابلای همین طرح ها و گفتگوها یه اندیشه ای خارج میشه که باعث نجات انسانها و ادمه زندگی میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 2 =