استعداد دهه هفتادی‌های طبس روی کار اجرا/ مشوقم خودم هستم – طبس نیوز

استعداد دهه هفتادی‌های طبس روی کار اجرا/ مشوقم خودم هستم

صادق خطیبی گفت: یک استعداد دهه هفتادی در طبس آمده و خیلی عالی در کنار هم کار می‌کنیم و ان شالله که بگیرد و مردم دوست داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، از بازیگران محبوب تئاتر طنز شهرستان طبس است، دوستانش می‌گویند خنده از اجزای جدا نشدنی چهره اوست، نقش «قنبر» در تئاتر «پیرمردان زبل» آخرین هنرمندی او در سالن آمفی تئاتر هلال احمر بود که بسیار مورد تشویق حضار قرار گرفت.

می‌توان گفت او یکی از چهره های هنری موفق و سازندگان آینده هنری طبس خواهد بود.

صمیمیت و ادب او زبانزد است؛ وی مدت چهار سال است که به صورت جدی وارد عرصه تئاتر شده است.

در اینجا گفتگویی صمیمی با او داشتیم که علاقمندان به حوزه هنری را به خواندن این مصاحبه جذاب و خواندنی دعوت می‌کنیم.

خودت را برای مخاطبین طبس نیوز معرفی کن.

صادق خطیبی متولد ۳۰ شهریور سال ۷۲ ، اهل طبس و بزرگ شده پهکوه(پهن کوچه طبس) هستم.

قضیه « ام صادق خان» که در فضای مجازی برای اسم پروفایلت استفاده می‌کنی چیست؟

میخندد و در جواب می‌گوید اسم من محمد صادق خطیبی است.

رشته تحصیلی‌ات چیست؟

به لطف خدا و یاری اساتید محترم کارشناسی رشته فناوری اطلاعات(IT) را امسال به پایان رساندم، من در کنکور می‌خواستم رشته ریاضی یا یکی از رشته های هنر بروم.

دبیرستان هم رشته ریاضی بودم کنکور را دادم اما به دلایلی نشد وارد رشته های هنر شوم و به رشته فناوری اطلاعات رفتم.

چه شد که وارد کار هنر و تئاتر شدی؟

ترم دوی دانشگاه که بودم بچه ها تئاتر گذاشته بودند و من هم علاقمند به تئاتر بودم و رفتم و حضور پیدا کردم، سه ماه تمرین کردم و بخاطر آن یک ترم مشروط شدم ( به اینجا که می‌رسد می‌خندد) و میان ترم ها را اصلا نرفتم و این تئاتر که با نام «حس تنهایی» بود اجرای بسیار خوبی شد، حس تنهایی یک تئاتر درام فوق العاده‌ای بود و بچه ها خیلی خوب بازی کردند.

بعد از آن بچه های دانشگاه به من پیشنهاد اجرای تئاتر طنز در یک جشن دادند و گفتند بیا که من قبول نکردم و گفتم مرا چه به طنز! و خلاصه رفتم و طنزی که کار کردم خوب گرفت، شروع کار من از آنجا شکل گرفت و وارد این کار شدم و با بچه های تئاتر آشنا شدم.

از آن به بعد کار را به صورت جدی دنبال کردم و کلاس های آموزش تئاتر شرکت کردم و اکنون هم در کلاس های هنری یزد شرکت می‌کنم.

چه دوره هایی می‌گذرانی؟ آیا می‌خواهی در کار طنز بمانی یا کار جدی هم انجام خواهی داد؟

چیزی که بیشتر مورد نظر خودم است کار جدی است تا طنز، طنز را در حد خود شهرستان طبس اجرا می‌کنم نه بیشتر ولی بیشتر می‌خواهم روی کار جدی کار کنم.

آخر کارت را کجا میبینی؟ سینما؟

سینما که هنوز افق خیلی دوری است فعلا که تئاتر جدی کشور.

فکر می‌کنی بهترین تئاتری که انجام دادی کدام کار بوده؟ یا کدام کار را مخاطبین بیشتر دوست داشتند؟

راضی بودن یا نبودن مخاطبین به خودشان بستگی دارد چون بعضی ها فقط برای خندیدن می آیند و برخی برای موضوعش میایند و بعضی برای پر کردن اوقات و سرگرمی می‌آیند.

تئاتر حس تنهایی با اینکه یکبار روی صحنه رفت ولی خیلی خوب بود و خیلی مردم را جذب و تحت تاثیر قرار داده بود.

دو تا از کارهای طنز هم بود که یکی «داماد دیوانه» که خیلی خوب گرفت و یکی هم اخیرا که بچه ها لطف کردن  آن را نوشته بودند به نام «پیرمردان زبل» بود.

«پیرمردان زبل» منظور همین تئاتری بود که در سکانس خنده اجرا شد؟

بله همین بود و طی ده شب در سالن هلال احمر برگزار شد.

در این مسیر چیزی بود که باعث دلسردی تو شود؟ و بگویی من دیگر ادامه نمی‌دهم؟

برای خودم نه، چون نمی‌خواستم خودم را فقط به طبس محدود کنم ولی در طبس یکسری مشکلات وجود دارد که باعث می‌شود خودم و دوستانم نتوانیم برنامه ها را اجرا کنیم.

چه محدودیتی وجود دارد؟

نمایشنامه ها که مردمی تر است و می‌شود روی آن مانور داد نمایشنامه های مختلط است، تئاتر مختلط هم در طبس اصولا نمی‌شود اجرا کرد، البته در کار جدی را می‌گویم چون طنز مقوله جدایی دارد.

و در کار جدی بعضی از نمایشنامه ها را نمی‌گذارند اجرا شود.

برنامه‌ات برای آینده چیست؟

اگر خدا بخواهد در آینده برنامه هایی برای تئاتر طبس داریم و استادان خوبی می‌آیند و اگر بشود که تئاتر طبس بگیرد و امیدوارم هر هفته یک تئاتر جدی داشته باشیم مانند تهران، اصفهان و غیره که علاقه مندان ویژه تماشای تئاتر به سالن ها می‌روند.

ما این برنامه را داریم که اگر مسئولین همت کنند و لطف کنند بتوانیم اجرا کنیم و خارج از طبس هم یکسری برنامه ها داریم که بماند برای سورپرایز!

اخیرا هم کلاس های آموزش بازیگری برگزار شده بود؟

بله، استاد «حسین ابراهیمی» یکی از استادان به نام استان آمدند و کلاس هایی برگزار شد.

اگر مسئولین استاد برجسته بیاورند و بشود از این پتانسیل استفاده کرد این اتفاق خیلی خوب است،  چرا که بچه های طبس فوق العاده استعداد دارند.

راز موفقیت خودت را در چیه چیزی می‌دانی؟

در این کار من تنها نیستم بلکه دوستانم از جمله کاظم قلی زاده، ایمان عزیزایی، امین مهدوی، هادی فاطمی نژاد، میلاد غلامیان، محمد نخعی و اینها بازی‌هایشان عالی است و در کنار هم می‌شود یک تیم خوب جمع کرد و به نظر من یک استعداد دهه هفتادی در طبس آمده و خیلی عالی در کنار هم کار می‌کنیم و ان شالله که بگیرد و مردم دوست داشته باشند.

همان طنزی که فی البداهه و به قول برخی مردم که می‌گویند برای مسخره بازی می آییم نمیدانند که چقدر پشت آن تمرین انجام شده است.

نوشتن نمایشنامه ها به شکل است؟ نویسنده دارید؟ برخی نمایش ها برای مثال ویژه پزشکان که کار کردید نمایشنامه چطور نوشته شده بود؟

صادق با خنده پاسخ می‌دهد: این نمایش برای پزشکان عجیب فی البداهه بود!

نمایشنامه طنز با درام جداست، نمایشنامه تئاتر جدی دقیق باید در همان چارچوب باشد و اگر یک واو جا بیفتد دیگر تمام است.

اما طنز نمایشنامه ندارد یک چارچوب می‌دهند و می‌گویند این شروع، این وسط و این پایان و باید خودت بداهه‌گویی کنی تا تکمیل شود و خاصیت طنز این است که نمایشنامه نیاز ندارد و هر چه هست باید خودت بسازی، بچه ها موضوعی می آورند و با هم تکمیلش می‌کنیم.

مسئولین از شما حمایت کردند؟ حمایت مادی و معنوی؟

جشن آخر را خوب حمایت کردند و تقدیر هم کردند و نسبت به کارهای دیگر، کار خوبی بود.

ما حمایت مادی نمی‌خواهیم ولی همین که بگویند کارتان خوب بود و تقدیرنامه یا یک تشکر خالی هم بکنند برای ما کافی است.

فکر می‌کنی در فضای هنری طبس جای چه چیزهایی خالیست؟

با حالت خنده می‌گوید «همه چی هست! ».

بزرگان عرصه تئاتر و سینما در طبس چه کسانی هستند.

آقایان عابدیان، هنرمند، مکاریان، نظری، کاظم زاده که اینها هنرمندان فوق العاده با کار عالی هستند و امیدوارم مسئولین حمایت کنند.

و البته شاید بزرگان دیگری هم در این عرصه باشند که ممکن است من با آن ها آشنایی نداشته باشم و اسم آنها در این لیست قرار بگیرد.

سابقه همکاری با این هنرمندان که نام بردی داری؟

متاسفانه سابقه همکاری با هیچ کدام از این عزیزان نداشتم، اما یک کار خوب آقای هنرمند برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی است و کسانی که علاقه دارند می‌توانند در روزهای چهارشنبه از ساعت ۱۹:۳۰ در مکان کتابخانه شهدای گمنام در این جلسات حضور پیدا کنند.

فکر می‌کنی مشکلات پیش روی هنرمندان طبسی چیست؟

خانواده ها کمی راحتشان بگذارند چون معمولا شهر کوچک است و سخت است.

مسئولین حمایت کنند که این خیلی مهم است.

جایی برای تمرین های نمایش فعلا نداریم و گفتند دارند می‌سازند و جایی مختص تئاتر و اجرا نداریم، تمرین هایمان یا داخل خانه یا مغازه یا حتی در زیرزمین مغازه انجام می‌دهیم.

در مورد اعضای گروهت توضیح بده دوستیت از کجا شروع شد؟

دوستی ما با بعضی از آنها از دبیرستان و با برخی از دانشگاه و با بعضی ها بعد از نمایش بود.

نمایشی که در دانشگاه شروع شد آنجا که اطلاعیه داده بودند خودم تنها بودم و بچه ها نمیدانستند که من هم علاقمندم و خودم تنها رفتم و گفتم میخواهم اسمم را بنویسم.

و رفتم و تست گرفتند که خیلی عالی بود یک گروه جمع شدیم از بچه های طبس و آن را اجرا کردیم.

بچه های دبیرستان هم یک روز دور هم جمع شدیم و گفتیم نظرتان در مورد اجرا در جشن ها چیست، البته قضیه امین منصوری جداست چون از اول دبیرستان با هم بودیم و خیلی پسر گلی است و این شروع شد تا اینکه اکنون یک تیم کاملی شدیم و چند سالی است که جشن های طبس دست ماست.

گفتی امین منصوری، در اجراهای تردستی امین کنار او دیده می‌شوی در این مورد برایمان بگو.

بله در تردستی. الان دیگر می‌شود گفت استاد منصوری، مدرک این کار را هم دارد امین به من خیلی لطف دارد، از اول دبیرستان تا الان با هم دوست هستیم و در غم و شادی و همه چی با هم هستیم.

امین تقریبا از سال ۸۷ در جلسه شعبده با آقای شمس بوده که یا از خوش شانسی ما بود.یا از بد شانسی او در برنامه ای پای او شکسته بود و یک آیتمی را نمی‌توانست برود و زنگ زد به من و گفت صادق میتوانی بیایی و من گفتم هر کاری از دستم بربیاید انجام خواهم داد و رفتم و دستیارِ دستیارش بودم.

بعدها آقای شمس رفت و ما با خود آقای شمس مشورت کردیم که تردستی را ادامه دهیم که موافقت کرد و خیلی خوب شد یکسری برنامه ریزی هایی در این خصوص انجام دادیم و از آنجا بود که استارت کار من و امین خورده شد و امین پیشرفت خیلی خوبی کرد و مدرک بین المللی گرفت و این شد که به لطف آقای منصوری وارد شعبده بازی شدم.

مشوق اصلی صادق خطیبی در کارهایش چه کسی است؟

خودم!

اقوام و خانواده، همه مشوق بودند اما در کنارش مخالفت هایی بود و مثلا می‌گفتند چرا تا دوازده شب خانه نمی‌آیی و تمرین داری، در صورتی که نه پولی دارد نه آینده ای، خودت را الاف کردی و از این حرف‌ها زیاد بوده، اما چون خودم دوست دارم و با خنده ادامه می‌دهد و هیچ کس هم نمی‌تواند جلوی من را بگیرد.

اگه بخواهی از کسی تشکر کنی از چه کسی تشکر می‌کنی؟

تشکر می‌کنم از مسئولین، از خانواده‌ام که با من راه می‌آیند، دوستانی که ما را تحمل می‌کنند، شما و مردم طبس که در این دو سه برنامه اخیر واقعا حمایت خوبی کردند و ان شالله حمایتشان بیشتر شود و صرفا فکر نکنند نمایش فقط برای مسخره بازی است و هدفی پشتش است که اگر یکم بیشتر دقت کنند متوجه می‌شوند.

اجرای بعدی کی خواهد بود؟

فکر میکنم بعد از محرم است اگر به سربازی نروم.

سخن پایانی؟

بشود که دلها شاد گردد.

5 دیدگاه برای نوشته «استعداد دهه هفتادی‌های طبس روی کار اجرا/ مشوقم خودم هستم»

  1. صادق خطیبی واقعا یک هنرمنده بسیار خوبیه و آینده روشنی داره . انشالله پله های ترقی رو پشت سر هم بالا بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =