اعتراض به محرومیت طبس از خط انتقال آب کارون به یزد

مردم طبس این روزها در پی بروز شایعاتی مبنی بر محروم شدن این شهر از خط دوم انتقال آب به استان یزد اعتراض‌های فراوانی داشته اندو خواهان رسیدگی به این مسئله هستند که طبس از این خط انتقال آب محروم نماند.

اعتراض به محرومیت طبس از خط انتقال آب کارون به یزد

طبس نیوز به نقل از همشهری آنلاین:

حمیدرضا حجازی: مردم طبس این روز‌ها در پی بروز شایعاتی مبنی بر محروم شدن این شهر از خط دوم انتقال آب به استان یزد اعتراض‌های فراوانی داشته اندو خواهان رسیدگی به این مسئله هستند که طبس از این خط انتقال آب محروم نماند.

شهرستان طبس با ۵۷هزار کیلومترمربع وسعت با توجه به واقع شدن در منطقه کویری از کم‌آبی و خشکسالی رنج می‌برد و به همین‌خاطر به‌نظر می‌رسد انتقال آب از دیگر مناطق، تنها راه تداوم حیات در این شهرستان باشد اما شنیده‌ها حکایت از این دارد که نام طبس در فهرست شهرهای بهره‌مند از آب انتقالی کارون به یزد قرار ندارد. این در حالی است که تمامی شهرهای استان یزد از این آب بهره‌مند خواهند شد. سید ماشاءالله شکیبی، نماینده مردم طبس در دوره‌های پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون کشاورزی و آب ادوار مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: در شورای‌عالی آب کشور به ریاست رئیس‌جمهور، یک‌میلیارد مترمکعب آب مازاد کارون به فلات مرکزی ایران اختصاص یافت و مقرر شد که از این مقدار ۳۰۰میلیون مترمکعب به استان یزد منتقل شده و براساس جدولی که در وزارت نیرو تصویب شده است از این میزان ۷۵میلیون مترمکعب نیز به شهرستان طبس اختصاص یابد. وی افزود: این مصوبه به شرکت آب منطقه‌ای استان یزد نیز ابلاغ شده است.

دکتر عبدالله‌زاده، نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی نیز در نماز عید فطر امسال با تأکید بر اینکه شهر بدون آب یعنی شهر راکد و بدون پیشرفت، تصریح کرد: با اولویت‌بندی در نیازهای شهرستان و حوزه انتخابیه به مشکلات رسیدگی و در جهت رفع آن‌ها اقدام کرده‌ایم، که اولویت اول حوزه و به‌ویژه طبس مسئله کمبود آب است و در این راستا مطالبه مردم در مورد سهم آب طبس از خط دوم انتقال آب کارون به وزیر نیرو منعکس‌شده و با جدیت پیگیر آن هستم. شایان ذکر است فرماندار سابق طبس نیز در جلسه شورای راهبردی آب استان یزد در سال ۱۳۸۷ که به ریاست فلاح‌زاده استاندار یزد تشکیل شده بود انتقال آب از سرشاخه‌های کارون را تنها راه تداوم حیات در طبس دانسته بود. مهدی کیانی‌مقدم در آن زمان با اشاره به اینکه براساس اطلاعات موجود در زمان تصویب ضرورت اجرای خط دوم انتقال آب به استان یزد، شهرستان طبس نیز در زمره شهرهای مشمول این طرح قرار داشته خواستار اختصاص سهم مناسبی از آب خط مذکور به طبس شده بود. به‌هرحال به‌نظر می‌رسد که مسئولان استانی یزد باید هرچه سریع‌تر در این زمینه شفاف‌سازی کنند تا با پایان یافتن شایعات مطرح شده، برنامه‌های ازپیش‌تعیین‌شده این شهرستان به‌ویژه در زمینه صنعت که برای اجرا به آب نیاز دارند دچار تغییر یا وقفه نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 5 =