یزد کم باران ترین شهر کشور/ خشکسالی؛ همه سهم کویر از آسمان

یزد کم باران ترین شهر کشور

خبرگزاری مهر: شهر یزد سالهاست که رکوددار کم باران ترین شهر کشور است و این رکورد در سال زراعی جاری هم که همه کشور از بارش های نسبتا خوبی بهره مند بودند از آن یزد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، گرچه امسال مجموعه استان یزد بارش های خوبی نسبت به سال گذشته نصیبش شد و به گفته کارشناسان هواشناسی میزان بارش ها در استان یزد ۲۵ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است اما شهر یزد همچنان کم بارش ترین شهر کشور است.
سهم یزد امسال از سامانه های باران زا، روزها و شبهای ابری بود و کویر تشنه یزد امسال باز هم سیراب نشد.
یزد در سال زراعی جاری تنها ۱۷ میلی متر بارندگی داشت
مجموع بارندگی در شهر یزد به ۱۷ میلی متر هم نرسید و این میزان بارش باز هم نمی تواند خشکسالی های متعدد و متوالی یزد را جبران کند.
گرچه مردم همین مقدار بارندگی را نیز شکرگزار درگاه خداوند متعال هستند اما نگرانی های آنها برای ورود به پانزدهمین سال خشکسالی نیز همچنان پابرجاست.

وضعیت بارش ها در استان یزد نسبت به سال گذشته بسیار بهتر بود و در بسیاری از شهرستان ها به ویژه ارتفاعات، برف کوه ها را سفیدپوش کرد و در مرکز استان یزد نیز بارش ها نسبت به سال گذشته افزایش یافت اما هنوز با میانگین نرمال بلندمدت بارندگی فاصله بسیاری باقی است.

تنها سه شهرستان استان بارندگی نرمال داشتند

از میان ۱۱ شهرستان استان یزد تنها سه شهرستان بارش هایی برابر نرمال بارندگی داشته اند و میزان بارندگی در هشت شهرستان دیگر با کاهش نسبت به شرایط معمولی بارندگی مواجهه بوده اند.

یزد و بهاباد در این میان از همه شهرستان ها وضعیت نامساعدتری داشته اند اما پیش بینی های هواشناسی در روزهای پایانی سال و تا پایان سال زراعی، نویدبخش وضعیت بهتری است.

کارشناس تحقیقات هواشناسی استان یزد در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از اول مهرماه تا پایان بهمن ماه سال جاری، میزان بارندگی در استان یزد ۵۴ میلی متر بوده که این میزان ۱۶ درصد کمتر از نرمال بلند مدت است و ۲۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

نرمال بارندگی پنج ماهه در استان یزد ۶۴ میلی متر است/ میزان بارش؛ ۵۴ میلی متر

محمود توکلی بیان داشت: نرمال باران استان یزد در این پنج ماه ۶۴ میلی متر است اما میزان بارش ها ۵۴ میلی متر بوده است.

وی افزود: در بین شهرستانهای ۱۱ گانه استان یزد، شهرستان یزد با ۱۷ میلی متر کم بارش ترین شهرستانها بوده است.

توکلی عنوان کرد: بیشترین درصد کاهش بارش نسبت به شرایط نرمال نیز مربوط به شهرستان بهاباد با ۶۴ درصد کاهش و بعد از آن، یزد با ۴۲ درصد کاهش بوده است.

وی اظهار داشت: شهرستان بافق نیز ۳۲ درصد، شهرستان ابرکوه ۲۸ درصد، میبد ۲۳ درصد و طبس و تفت و خاتم با ۱۴ درصد کاهش نسبت به شرایط نرمال بارندگی مواجه بوده اند.

توکلی یادآور شد: شهرستان های صدوق، مهریز و اردکان نیز بارشی برابر با میزان نرمال داشته اند.

شرایط دما و بارندگی تا خردادماه در سراسر کشور نرمال می شود

وی عنوان کرد: مرکز اقلیم شناسی کشور پیش بینی کرده است تا پایان خردادماه شرایط دما و بارندگی در یزد و در سطح کشور نرمال می شود.

توکلی همچنین با اشاره به بارش برف طی چند روز گذشته در ارتفاعات تفت بیان داشت: در ارتفاعات تفت حدود دو میلی متر برف باریده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 12 =