گزارش ایسنا از شهرک زیباشهر طبس – طبس نیوز

گزارش ایسنا از شهرک زیباشهر طبس

منطقه زیباشهر طبس که قدمتی چندین ساله داشته و در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد از کمبودهای این منطقه که با وجود پیگیری های متعدد آنان تا کنون رفع نشده است گلایه دارند.

طبس نیوز: منطقه زیباشهر طبس که قدمتی چندین ساله داشته و در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد از کمبودهای این منطقه که با وجود پیگیری های متعدد آنان تا کنون رفع نشده است گلایه دارند.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، جمعی از اهالی منطقه زیباشهر طبس که قدمتی چندین ساله داشته و در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد از کمبودهای این منطقه که با وجود پیگیری‌های متعدد آنان تا کنون رفع نشده است گلایه دارند.

این افراد خواستار رفع کمبود فضاهای آموزشی، ورزشی، فضای سبز، جایگاه برداشت آب و سرویس ایاب ذهاب عمومی شدند.

رحیمی که پدر شهید است در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: ۱۲ سال است که ساکن این منطقه هستم ۲ کیلومتر بلوار حرم هنوز به اتمام نرسیده است.

این پیرمرد ۷۶ ساله پرسید: اعتبارات کجا خرج می شود که مردم محل نه آب خوردن دارند نه خیابان، نه محل تفریح و این هم از وضع مسجد است.

مرادی یکی دیگر از اهالی نیز به ایسنا گفت: گود مسجد کنده شده و به همین شکل رها شده است.

وی ادامه داد: مشکلات منطقه بارها و بارها به گوش مسئولان رسیده است و آنها هم اقداماتی از جمله آسفالت خیابان و درخت کاری انجام دادند؛ هرچند درختانی نشاء شد که ۲۰ سال قبل کشت می شده است.

مرادی گفت: ۲ جایگاه برداشت آب در این منطقه تهیه شده ولی برای دفع آب های سطحی اقدامی نشده است.

این عضو سابق هیئت امنا مسجد امام جعفر صادق(ع) گفت: اکثر اهالی این شهرک در معدن کار می کنند و از اقشار محروم و کم درآمد جامعه هستند که رسیدگی بیشتر مسئولان را می طلبد.

وی مشکل اصلی این منطقه را خیابان امام موسی کاظم(ع) دانست که هنوز آسفالت نشده است و لوله اصلی گاز نیز از آن عبور نکرده است.

وی ادامه داد: در صورتی که خیابان آسفالت شود چند وقت دیگر دوباره برای عبور لوله گاز باید آنرا بکنند که این کار چه فایده‌ای دارد؟

وی بیان کرد: مردم خیابان امام موسی کاظم(ع) هنوز گاز ندارند.

مرادی یکی دیگر از مشکلات این منطقه را کمبود فضای آموزشی دانست و گفت: تنها مجتمع شهری طبس در اینجا مستقر است ولی دختران مقاطع ابتدایی و راهنمایی در یک فضا تحصیل می کنند که باعث تداخل برنامه‌های آموزشی آنها می شود.

وی ادامه داد: کمبود سرویس ایاب و ذهاب عمومی بارها و بارها ذکر شده که اعضای شورای اسلامی شهر می گویند: “چشم، از فردا راه اندازی می­ شود”، ولی تا کنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

کمبود فضای ورزشی، پارک و روشنایی از دیگر کاستی‌های این شهرک

وی با اشاره به اینکه کمبود فضای ورزشی، پارک و روشنایی از دیگر کاستی‌های این شهرک است، تصریح کرد: گازرسانی در طبس ابتدا از این شهرک شروع شده و مردم این منطقه از اولین بهره برداران گاز هستند.

یکی دیگر از اهالی منطقه گفت: شهرک زیبا شهر شهرکی رها شده است و مشکلات آن یکی، دو تا نیست.

رضا زاده با بیان اینکه چرا مردم این منطقه از خط واحد استفاده نمی‌کنند، گفت: جمعیت شهر طبس که فقط میدان امام خمینی(ره) تا تامین اجتماعی نیست.

وی گفت: شهرک‌هایی هستند که بعد از اینجا ساخته شده‌اند ولی از امکانات بهتری برخوردارند و این مشکلات ۱۲ سال است که وجود دارد ولی کدامیک از آنها حل شده است؟

 آماده سازی شهرک به عهده شرکت تعاونی کارگران زغال سنگ است

جعفر بورنگ، شهردار طبس خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، آماده سازی شهرک به عهده شرکت تعاونی کارگران زغال سنگ است.

بورنگ گفت: در سال ۱۳۷۱ اداره کل زمین شهری استان خراسان رضوی ۳۰۰ هزار مترمربع زمین جهت احداث ۱۰۰۰ واحد مسکونی و ایجاد تاسیسات ضروری و متناسب با آن مطابق طرح مصوب با رعایت کلیه مسائل شهرسازی به شرکت تعاونی کارگران مجتمع زغال سنگ طبس واگذار کرد.

وی ادامه داد: طبق ماده ۱۰ قرار واگذاری آماده سازی اراضی موضوع قرارداد به عهده این شرکت تعاونی خواهد بود.

وی بیان کرد: آماده سازی هم در آیین نامه اجرایی قانون زمین شهری تعریف شده است که شامل؛ علمیات زیربنایی و روبنایی است، یعنی احداث معابر، نصب سنگ جدول، آسفالت، تاسیسات آب، برق، تلفن، احداث فضای سبز، احداث ایستگاه آتش نشانی و مدارس.

بورنگ گفت: شرکت تعاونی مسکن کارگران زغالسنگ طبس تاکون به تعهدات خود در خصوص آماده سازی شهرک زیباشهر برابر قانون و قرارداد واگذاری زمین عمل نکرده است.

شهردار طبس خاطرنشان کرد: شهرداری علی رغم اینکه در این زمینه وظیفه قانونی نداشته ولی به جهت اخلاقی و به منظور رفع بخشی از مشکلات ساکنان منطقه تا کنون بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در زمینه آماده سازی شهرک شامل؛ زیرسازی و آسفالت بلوار امام موسی کاظم(ع) و برخی از کوچه‌های فرعی آن و تعویض سنگ جدول‌های بی کیفیت شرکت تعاونی زغالسنگ طبس، زیرسازی و اجرای اساس، در راستای آسفالت در الباقی معابر و همچنین بهسازی و نصب مبلمان پارکی در فضای سبز مرکزی شهرک اقدام کرده است.

وی اظهارکرد: اکنون نیز بر اساس مصوبات جلسه بیست و هشتم آذرماه سال ۱۳۸۵ و هفتم اردیبهشت ماه سال جاری فرمانداری شهرستان طبس، شهرداری آمادگی دارد در صورت تهیه مصالح آسفالت شامل شن، ماسه و قیر توسط شرکت تعاونی کارگران زغال سنگ طبس نسبت به آسفالت کلیه معابر شهرک همکاری و مساعدت کند.

عباسعلی مالک، مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن کارگران زغال سنگ طبس نیز گفت: حدود ۱۰۰۰ قطعه زمین تحویل این شرکت تعاونی شده و در قرارداد نیز قید شده که آماده سازی زمین با تعاونی کارگران زغال سنگ طبس است.

مالک گفت: این تعاونی نیز با ۲ شرکت قرارداد بسته کار آماده سازی را انجام داده که شرکت مجتمع زغال سنگ طبس هم کمک کرده است.

وی بیان کرد: ۳۰ کیلومتر آماده سازی انجام شده و ناظر هم خود شهرداری بوده و تحویل قطعی به شهرداری انجام شده است.

مالک ادامه داد: برای آسفالت منطقه با شهرداری قراردادی منعقد شده که کوبش و زیرسازی انجام شده و ۷۰ درصد نیز آسفالت شده است.

وی اظهار کرد: به خاطر نوسان قیمت قرارداد مجددا به روز شده و زغالسنگ ۳۰۰ میلیون ریال دیگر به شهرداری داد تا ادامه آسفالت را انجام دهد که شهرداری در این زمینه اقدامی نکرده است.

مدیر عامل شرکت تعاونی کارگران زغال سنگ طبس خاطرنشان کرد: در آخرین جلسه که در محل فرمانداری برگزار شد قرار شده است این شرکت تعاونی بررسی کرده و در صورت موافقت هیئت مدیره در این زمینه به شهرداری کمک کند و راهکارهای فرماندار هم پیگیری شود.

________
 گزارش از حمید رضا حجازی، خبرنگار ایسنای خراسان جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =