طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

جشنواره فیلم و عکس «کویر و زندگی» در طبس برگزار می‌شود

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس گفت: جشنواره فیلم کوتاه و عکس «کویر و زندگی» برای اولین بار با گستره جغرافیایی ۹ استان کشور به میزبانی شهرستان طبس برگزار می‌شود.

علیرضا عصاری شنبه در گفتگو با طبس‌نیوز افزود: این جشنواره به‌صورت منطقه‌ای در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان، قم و تهران برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت در این جشنواره برای تمام هنرمندانی که محل سکونت آن‌ها این استان‌ها است آزاد می باشد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس درباره محورهای این جشنواره گفت: محورهای جشنواره، چشم‌اندازهای زیبای طبیعت کویر، انسان، زندگی و کویر، آداب و رسوم، جشن و مراسم آیینی در نواحی کویری، محیط زیست و حیاط وحش، تعامل انسان و طبیعت کویر در طی قرن‌ها و هر اثری که بیان‌گر فرهنگ، روح زندگی و زیبایی و شکوه کویر باشد، است.

عصاری ادامه داد: هدف از این جشنواره شناساندن ابعاد مختلف زندگی در مناطق کویری شامل مواهب خدادادی، فرهنگ و آداب و رسوم و بیان زیبایی‌های زندگی انسان است.

وی گفت: آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره ۱۰ بهمن ماه امسال است و اعلام اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی هفته پایانی بهمن ماه و افتتاح نمایشگاه و اختتامیه دوازدهم اسفند خواهد بود.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس درباره جوایز این جشنواره گفت: در بخش عکس به نفر اول لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ ۲۰ میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال و به نفر چهارم تا ششم لوح تقدیر و مبلغ ۵ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

وی افزود: جوایز بخش مستند نیز برای نفر اول لوح تقدیر همراه با تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال و تقدیر هیات داوران لوح تقدیر و مبلغ ۲۰ میلیون ریال خواهد بود.

عصاری ادامه داد: در بخش فیلم داستانی به نفر اول لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ ۶۰ میلیون ریال، نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال، نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال و به برگزیده هیات داوران لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال اهدا می‌شود.

وی در خصوص داوران این جشنواره گفت: داوران بخش فیلم این جشنواره آقایان مهرداد اسکویی، ساعد نیک ذات و حسین نظری هستند و آقایان دکتر علی قلم‌سیاه، سعید محمودی ازناوه و بردیا سعادت بخش عکس جشنواره را داوری خواهند کرد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس درباره نحوه ارسال آثار گفت: علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار به پایگاه اطلاع رسانی جشنواره عکس و فیلم کویر و زندگی به نشانی TabasArt.ir مراجعه کنند.

شایان ذکر است مدیر مسئول پایگاه خبری طبس نیوز عضو دبیرخانه این جشنواره است.