پرونده ترامپ برای محاکمه به سنا ارسال می‌شود

رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا اعلام کرد پرونده استیضاح دونالد ترامپ روز دوشنبه به این مجلس خواهد آمد تا مورد محاکمه قرار گیرد.

به نقل از ایرنا، چاک شومر روز جمعه در ابتدای نشست سنا که برای رای‌گیری درباره صلاحیت برخی از گزینه‌های جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای کابینه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه این پرونده را برای سنا ارسال خواهد کرد.

دونالد ترامپ در ۲۵ دی‌ماه امسال به اتهام «تحریک برای شورش» در مجلس نمایندگان استیضاح شد و ۲۳۲ نفر که ۱۰ نفر از آن‌ها جمهوری‌خواه بودند به آن رای مثبت دادند.

اگرچه ۱۹۷ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان با این استیضاح مخالفت کردند، اما دموکرات‌ها به محاکمه ترامپ اصرار دارند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه در نشست خبری تاکید کرد که متحد شدن به معنای آن نیست که تحریک به شورش رئیس جمهوری سابق فراموش شود، او باید پاسخگو شود و مسئولیت ما هم دفاع از قانون اساسی ایالات متحده است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با یادآوری اینکه تعدادی در شورش ۱۷ دی ماه کشته شده‌اند، اضافه کرد: آن‌ها دموکراسی ما را تعضیف و به قانون اساسی بی‌احترامی کردند. من فکر می‌کنم صرف نظر کردن از این پرونده، به اتحاد ما آسیب می‌زند.

هواداران ترامپ که در ۱۷ دی‌ماه در پی فراخوان وی برای اعتراض به نتایج انتخاباتی مقابل کاخ سفید جمع شده بودند، پس از سخنرانی هیجانی وی که انتخابات را سرقت کرده‌اند و او برنده انتخابات است، انجام شد به کنگره یورش بردند.

نشست مشترک کنگره در آن زمان برای شمارش و تایید پیروزی جو بایدن در حال برگزاری بود که هجوم شورشی‌ها باعث تعطیلی بیش از چهار ساعت نشست کنگره و همچنین کشته شدن پنج نفر شد.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ هم به اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی» استیضاح شده بود، اما سنای آمریکا به مجرم بودن او رای نداد.

محکمه سنا ۲۴ ساعت پس از وصول پرونده استیضاح باید برگزار شود که ریاست آن را رئیس دیوان عالی آمریکا برعهده خواهد داشت.

از این رو، در صورت ارسال پرونده در روز دوشنبه، باید انتظار داشت که محکمه سنا در ساعت ۱۳ روز سه‌شنبه برگزار شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =