“برجام” قالب صحیحی برای انجام گفتگو با آمریکا است

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: چنانچه دولت جدید آمریکا خواهان گفتگو و اصلاح مواضع اشتباه ترامپ است به تعهدات برجام عمل کند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 “سید عباس عراقچی”در گفتگو با روزنامه ایتالیایی “لارپوبلیکا” گفت: فعلا هیچ علاقه‌ای به هیچ تماس مستقیم با آمریکا نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفتگو‌ها باید در قالب آن انجام شود.

 

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما موضع خاصی در برابر این انتقال قدرت بین دو دولت آمریکا نداریم. فقط منتظریم ببینیم رئیس جمهور جدید آمریکا چگونه می‌خواهد مواضع اشتباه ترامپ را تصحیح کند. آنچه در جریان حمله به کنگره دیدیم باعث طرح این سئوال می‌شود که آیا واقعا همین آمریکاست که می‌خواهد به دنیا یاد بدهد “حاکمیت قانون” و دموکراسی چیست؟! آنچه در واشنگتن اتفاق افتاد چهره واقعی دموکراسی آمریکایی را به ما نشان داد. اکنون روشن شده است که آن‌ها هیچ حقی ندارند که به هیچ کس در دنیا بگویند که مشکلات سیاسی در خانه خودشان را چگونه حل کنند.

عراقچی درباره شعار تبلیغاتی جوبایدن و بازگشت به برجام گفت: بایدن به زودی باید تصمیم بگیرد با برجام چه بکند. درخواست ایران حذف تحریم‌ها و بازگشت به توافق هسته‌ای است. ما با حُسن نیت به برجام عمل کردیم. دیگر نوبت دولت جدید آمریکاست که اشتباهات دولت پیشین را جبران کند. برای بازگشت به توافق هسته ای، باید تمام تحریم‌ها را لغو کنند. ما آماده انجام تمام تعهدات ذیل برجام هستیم به شرطی که آمریکایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند و تحریم‌ها را بردارند.

عراقچی گفت: هیچ تماسی با آمریکایی ها نداشته ایم و هیچ قصد و علاقه‌ای نداریم. فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفتگو‌ها باید در قالب آن انجام شود.

عباس عراقچی با اشاره به نظر تروئیکای اروپایی(آلمان، انگلیس و فرانسه) درباره حذف قدرت موشکی ایران گفت: هیچ برجام پلاس، هیچ توافق جدید، هیچ مذاکرات جدید درمورد برجام وجود نخواهد داشت. موشک‌های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران است و در مورد این مسئله هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد. در مورد دیگر موضوعات، همه چیز بستگی به این دارد که برجام چگونه اجرا خواهد شد. در مورد امنیت خلیج فارس هم موضوعی است که می‌تواند بدون مداخلات خارجی، موضوع گفتگو بین کشور‌های منطقه باشد. امنیت منطقه می‌تواند به صورت جمعی مورد بحث کشورهای منطقه قرار بگیرد.

عراقچی درباره افزایش روابط حسنه ی ایران و ایتالیا به خبرنگار روزنامه ایتالیایی “لارپوبلیکا” گفت: ایتالیا همواره یکی از شرکای تجاری اول ایران بوده است. اگر تحریم‌ها برداشته شود، مناسبات اقتصادی فیمابین می‌تواند از سر گرفته شود. اگر تحریم‌ها برداشته نشود، دو کشور می‌توانند در هر صورت مکانیسم‌هایی را برای تقویت روابط خود ایجاد کنند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 2 =