کاهش سطح ذخایر خونی در کشور

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: به علت سردی و آلودگی هوا و همچنین شیوع کرونا، با کاهش سطح ذخایر خون در روز‌های آینده مواجه هستیم و از مردم می‌خواهیم برای اهدای خون اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از ایرنا محمدرضا مهدی‌زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران اظهار کرد: همه ساله با سرما و افزایش میزان آلودگی هوا شاهد کاهش مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون بودیم، اما امسال در فصل سرد سال علاوه بر آلودگی و سردی هوا، شیوع کرونا در جامعه نیز مزید بر علت و منجر به این شده که میزان اهدای خون کاهش یابد.

وی ادامه داد: در این شرایط با ارسال پیامک برای اهداکنندگان خون و تماس‌های تلفنی از اهداکنندگان خون خواسته‌شده که یاری‌گر انتقال خون برای تامین خون مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باشند و همچنین از رسانه‌ها نیز می‌خواهیم اطلاع‌رسانی مناسبی در این خصوص انجام دهند.

مهدی‌زاده تاکید کرد: برای تامین خون مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان تهران سالانه نیاز به ۳۷۰ هزار واحد خون است.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: اگر وضعیت آلودگی هوا و سردی به همین ترتیب باشد و میزان اهدای خون هم در سطح همین روز‌ها باقی بماند، در روز‌های آینده شاهد کاهش سطح ذخایر خون خواهیم بود و شاید برای تامین خون با مشکل مواجه شویم.

وی تاکید کرد: اکنون سطح ذخایر خون در استان تهران خوب است و همه نیاز‌های ۱۶۰ مرکز درمانی و بیمارستانی استان تهران تامین می‌شود، لازم است برای حفظ این سطح از ذخایر خون مردم نوع‌دوست مانند همیشه یاری‌گر انتقال خون و نجات دهنده جان بیماران نیازمند به خون و فراورده‌های آن باشند.

مهدی‌زاده گفت: در شرایط عادی در تهران روزانه ۱۲۰۰ واحد خون اهدا و بین ۱۶۰ مرکز درمانی و بیمارستانی توزیع می‌شود، این در حالی است که اکنون ۸۰۰ واحد خون در تهران اهدا می‌شود و همچنان شاهد افت مراجعه‌کنندگان هستیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران خاطر نشان کرد: همه تلاش ما و همکاران، تامین خون سالم و کافی برای بیماران بستری در بیش از ۱۶۰ بیمارستان و مرکز درمانی در پایتخت است.

وی ادامه داد: مراکز اهدای خون به دلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، در بالاترین سطح سلامت قرار دارند و البته مراقبت از سلامت اهداکنندگان خون، وظیفه اصلی ما بوده و خواهد بود.

مهدی‌زاده افزود: اهدا کنندگان خون در استان تهران با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی انتقال خون استان به نشانی http://www.tbtc.ir می‌توانند در ۱۲مرکز انتقال خون حضور یابند و خون اهدا کنند و یا اینکه به منظور جلوگیری از اتلاف وقت با مراجعه به این نشانی و با مراجعه به سامانه نوبت دهی اینترنتی، مکان و زمان مورد نظر خود برای اهدای خون را دریافت کنند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 10 =