مبادله پسماند خشک با کتاب!!!

اولین مرکز مبادله پسماند قابل بازیافت با کتاب و همچنین اولین مرکز نوآوری پسماند‌های الکترونیکی در منطقه ۶ شهرداری تهران افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند، این ۲ مرکز با حضور علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهرتهران، تورج فرهادی شهردار منطقه ۶ و صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در راستای اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) افتتاح شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در این مراسم گفت: همزمان با روز جهانی زمین پاک اولین مرکز مبادله پسماند قابل بازیافت با کتاب (کتاب‌ماند) و همچنین اولین مرکز نوآوری پسماند‌های الکترونیکی افتتاح شد.

صدرالدین علیپور با بیان اینکه همه این اقدامات در راستای این مهم به بهره برداری می‌رسد که بتوانیم با کاهش پسماند به معنای کاهش دفن، گامی برای حفظ محیط زیست برداریم، افزود: ما در سازمان مدیریت پسماند به عنوان شهروند، فعال محیط زیست و مدیر تکالیفی داریم که مبتنی بر آن باید بتوانیم زمینه‌ای فراهم کنیم تا با کاهش دفن، آلودگی مضاعف به زمین وارد نشود.

وی افزود: طرح کاپ از دستاورد‌های مهم مدیریت دوره جدید در شهرداری تهران است و در گام اول این طرح، بحث استفاده از اپلیکیشن‌ها را دیدیم؛ حالا این اپلیکیشن‌ها هم زمان با اقداماتشان در زمینه جمع آوری پسماند‌های قابل بازیافت، فرهنگسازی و رواج مطالعه را با تفکیک درست گره زده اند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: ما پیش از این طرح‌های مشابهی هم داشته‌ایم، به عنوان مثال در منطقه ۱۸ طرح گلماند را داشتیم که در ازای تحویل پسماند خشک، شهروندان گل و گلدان هدیه می‌گرفتند یا هایپر مارکت را در منطقه ۱۹ داریم که در ازای پسماند خشک محصولات فروشگاهی دریافت می‌کنند، اما افتتاح این طرح به عنوان پس انداز کتاب یک الگوی متعالی‌تر است که ضمن اجرای تکلیف شهروندی خودمان به سمت ارتقاء و نزدیک شدن به کتاب هم می‌رویم.

علیپور همچنین در حاشیه افتتاح اولین مرکز نوآوری پسماند‌های الکترونیکی گفت: این مرکز مسئولیت تعمیر، آموزش و مبادله وسایل الکترونیکی شهروندان را دارد.

وی افزود: در این مرکز چند اقدام انجام می‌شود؛ در وهله اول پسماند الکترونیکی ارائه شده توسط شهروندان بررسی می‌شود اگر قابلیت تعمیر داشته باشد در این مرکز تعمیرات صورت می‌گیرد اگر نه، کالای شهروندان با کالا‌های موجود مبادله می‌شود یا در صورت عدم موافقت، وجه آن کالا به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، کالا‌هایی که قابل تعمیر نیستند هم وارد کارخانه‌های بازیافت پسماند‌های الکترونیکی شده و به مواد اولیه ارزشمند تبدیل می‌شود.

گفتنی است، این مرکز در محدوده خیابان انقلاب افتتاح شد.

منطقه ۶ شهرداری تهران، از شمال به بزرگراه همت از غرب به بزرگراه چمران از شرق به بزرگراه مدرس و خیابان مفتح و از جنوب به خیابان انقلاب محدود می‌شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − چهار =