نباید به ژئوپلیتیک منطقه قفقاز خدشه‌ای وارد شود – طبس نیوز

نباید به ژئوپلیتیک منطقه قفقاز خدشه‌ای وارد شود

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نباید به ژئوپلیتیک و جغرافیای منطقه قفقاز تحت مداخلات خارجی خدشه‌ای وارد شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفرش به مسکو در جمع خبرنگاران در تشریح نتایج سفر دو روزه خود به روسیه اظهار کرد: در جریان رایزنی امروز با آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دوستان در روسیه سؤالاتی را در خصوص نحوه بازگشت ایران به مذاکرات و نحوه همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشتند.

وی اشاره به دیدگاه‌های ایران در این دو زمینه و تشریح آن‌ها برای طرف روسی، گفت: در این مذاکرات ما تأکید کردیم ایران اهل مذاکره است، مرد مذاکره و مرد عمل واقعی است و امیدواریم در آینده نزدیک در میز مذاکرات، طرف‌های مقابل نیز به همه تعهدات خود بازگردند و اگر همه طرف به تعهدات خود پایبند باشند و راستی‌آزمایی در این زمینه صورت بگیرد، ایران نیز پایبندی خود را همانطور که در گذشته نشان داده در آینده نیز نشان خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به رایزنی‌های امروزش با وزیر خارجه روسیه در مورد تحولات منطقه از جمله قفقاز جنوبی، گفت: تحرکات بیگانگان، صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه قفقاز جنوبی برای همسایگان خوبمان در آذربایجان و ارمنستان در حال ایجاد دشواری‌هایی است و بعضاً ادبیات به کار گرفته در منطقه توسط برخی از مقامات رسمی و رسانه‌ها در این منطقه، ادبیات سازنده‌ای نیست و فقط کمک‌کننده به پیشبرد اهداف دشمنان منطقه است.

امیرعبداللهیان گفت: ایران با سعه‌صدر و رفتار حکیمانه مبتنی بر نگاه همسایگی تأکید بر این دارد که باید همه کشور‌های منطقه در مسیر گفتگو حرکت کرده و از این طریق مشکلات و سوء‌تفاهم‌های احتمالی را حل کنند و همه باید از این منطقه امن و با ثبات سود ببرند.

وی تصریح کرد: نباید به ژئوپلیتیک و جغرافیای منطقه قفقاز تحت مداخلات خارجی خدشه‌ای وارد شود.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در این دیدار در مورد دیگر مسائل منطقه از جمله آخرین تحولات افغانستان، بحران سوریه و یمن و آخرین تحولات فلسطین گفتگو و رایزنی کردیم.

امیرعبداللهیان به رایزنی‌هایش با وزیر خارجه روسیه در ارتباط با روابط دوجانبه اشاره کرد و افزود: در این جلسه در مورد موضوع توقف صدور ویزا برای تجار و بازرگان ایرانی به خاطر شیوع کرونا صحبت کردیم، موضوعی که تأثیر جدی برای حجم تبادلات فعالیت‌های تجاری بین دو کشور داشته است.

وی همچنین با بیان اینکه علاوه بر مسائل سیاسی در ارتباط با همکاری‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری بین دو کشور نیز صحبت کردیم، ادامه داد: هر دو طرف بر این موضوع تأکید داشتیم باید این گفتگوها، رایزنی‌ها و توافقات حاصل شده منجر به جهش در روابط دو کشور شود، جهشی که برای مردم قابل اندازه‌گیری باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: به اندازه کافی توافق روی کاغذ بین دو کشور در زمینه‌های مختلف وجود دارد و باید بر روی اجرا و عملی کردن این توافقات متمرکز شویم.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + دوازده =