پیشگیری و اقدام متناسب در مقابل حملات سایبری ضروری است

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت پیش‌بینی، پیشگیری و اقدام متناسب در مقابل حملات سایبری، گفت: باید برای امنیت فضای سایبری سرمایه‌گذاری کنیم و هرگونه سرمایه‌گذاری در این فضا، ضرورتی است که حتماً باید انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور امروز (سه‌شنبه، ۱۸ آبان) در جلسه شورای عالی فضای مجازی با اشاره به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ارایه شده در زمینه حادثه حمله به سامانه‌های هوشمند سوخت، ضمن تشکر از وزارت نفت، صدا و سیما و دستگاه‌های ذی‌ربط برای مدیریت مناسب شرایط و جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان، گفت: ضرورت دارد برای جلوگیری از حوادث مشابه، ضعف‌ها، قصور‌ها و تقصیر‌های احتمالی در حادثه اخیر شناسایی شود بنابرین این حادثه یک درس و عبرتی است که اگر ساختار‌ها دچار کاستی و ضعفی است، حتماً باید برطرف شود.

وی اصلاح و تقویت ساختار‌های موجود در حوزه فضای سایبری را ضروری دانست و تأکید کرد: با توصیه و هشدار، امنیت فضای سایبری تأمین نمی‌شود و اصولا مشکلات کشور را نمی‌توان صرفا با توصیه حل کرد. توصیه بخشی از کار است، اما در کنار آن وظیفه داریم اقداماتی انجام دهیم که برای مردم و جامعه اطمینان نسبی حاصل شود.

رئیس جمهور افزود: مدیریت فضای سایبری موضوع فراقوه‌ای است و الزام سازمانی در این حوزه ضروری است. ضمن اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی و سایر نهاد‌ها نیز وظیفه دارند از بروز این‌گونه حوادث جلوگیری کنند و این نیازمند اشراف جدی اطلاعاتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: باید قرارگاهی وجود داشته باشد که بتواند دائماً وضعیت را رصد کند و بروز شود و در مقابل هجوم‌های احتمالی ایستادگی و آنها را دفع کند. در این رابطه انجام رزمایش‌ها و تمرینات مختلف برای شناسایی نقاط ضعف و مصون سازی در مقابل هجمه‌ها را ضروری می‌دانم. همچنین باید سیستم‌های جایگزین داشته باشیم که دستگاه‌ها دچار مشکل نشوند.

رئیس جمهور همچنین بر لزوم بازنگاه در تقسیم وظایف و بهبود و ارتقای آن و استفاده از همه ظرفیت‌های کشور برای مصون سازی در مقابل حملات احتمالی سایبری تأکید کرد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 1 =